ابتلای 70 خبرنگار افغانستان به کرونا

به گزارش بارازعلی، سازمان خبرنگاران بدون مرز با ارائه گزارشی مبنی بر اینکه افغانستان بیشترین آمار خبرنگاران مبتلا به کرونا در جهان را دارد اعلام کرد: حرکت جهشی ویروس کرونا به سمت نقطه اوج زنگ خطر جدی را برای سازمان های رسانه ای این کشور به صدا در آورده است.

ابتلای 70 خبرنگار افغانستان به کرونا

به گزارش گروه بین الملل بارازعلی، سازمان بارازعلی بدون مرز با ارائه گزارشی مبنی بر اینکه افغانستان بیشترین آمار بارازعلی مبتلا به کرونا در جهان را دارد گفت: حرکت جهشی ویروس کرونا به سمت نقطه اوج و ابتلای 70 خبرنگار افغانستان زنگ خطر جدی را برای سازمان های رسانه ای این کشور به صدا در آورده است.

سازمان گزارش گران بدون مرز (RSF) بتازگی در گزارشی هشدار داد: همزمان با گسترش ویروس کرونا در افغانستان شمار زیادی از بارازعلی دراین کشور به این بیماری مبتلا شدند و دو کارمند رسانه ای نیز جان باختند.

رسانه های افغانستان با انعکاس این گزارش روز شنبه نوشتند: به نظر می رسد که پس از پزشکان و کارمندان بهداشتی بارازعلی دومین گروهی هستند که در افغانستان با خطر بیشتر ابتلا به ویروس کرونا قرار دارند.

این سازمان در گزارش خود اعلام کرده است: از تعداد 70 خبرنگار مبتلا به ویروس کرونا 50 خبرنگار و کارمند رسانه ای بیمار متعلق به شهر کابل هستند.

سازمان گزارشگران بدون مرز هشدار داده است: در حال حاضر افغانستان بیشترین شمار کارمندان رسانه ای مبتلا به ویروس کرونا را در جهان دارد.

این سازمان نهاد های حامی بارازعلی را به کوتاهی متهم کرده و به نقل از برخی بارازعلی مبتلا به کووید19 گزارش داده است: بارازعلی مبتلا به این بیماری هیچ کمکی را برای درمان دریافت نکرده اند.

سازمان گزارش گران بدون مرز از دولت افغانستان، رسانه ها و نهاد های حامی بارازعلی خواسته است که باید برای حفاظت از آنان تلاش کنند.

ویروس کرونا در این روز ها در افغانستان بشدت در حال گسترش است و تنها آمار رسمی وزارت بهداشت این کشور حاکی از آن است که شمار مبتلایان به 19 هزار نفر رسیده و شمار جان باختگان نیز از مرز 300 نفر عبور کرده است.

مسئولان بهداشتی کابل پایتخت افغانستان تائید کردند که شمار جان باختگان و مبتلایان به این بیماری بسیار بیشتر از آمار رسمی وزارت بهداشت است.

امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری افغانستان نیر روز پنجشنبه در صفحه فیسبوک خود گفت: دیگر هیچ کسی در این کشور از خطر ابتلای ویروس کرونا در امان نیست.

وی اضافه کرد: 50 درصد از اعضای خانواده و کارمندان دفترش به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

دولت براساس طرح بازگشت به فعالیت اداری، دفاتر دولتی در دو گروه روز های زوج و فرد مشغول به کار خواهند بود.

براساس این طرح دولت که برای سه ماه آینده در نظر گرفته شده است، استفاده از ماسک، حفظ فاصله دومتری بین افراد و جلوگیری از تجمع بیش از 10 نفر اجباری شده است.

در این طرح آمده است که بزرگسالان اجازه ندارند از منازل خود خارج شوند. اما با توجه به شرایط مردم افغانستان که بیش از 70 درصد ازجمعیت این کشور، زیرخط فقر زندگی می کنند و توان خریداری چند عدد نان خشک برای شب را ندارند، استفاده از ماسک که هر عدد آن در این روز ها به 20 افغانی فروخته می شود، کاری ساده و عملی نیست.

اکنون بسکمک از مردم و شماری از نهاد ها از دولت انتقاد می کنند که مقابله با ویروس کرونا دیگر در اولویت دولت قرار ندارد و آن ها در کنترل و مدیریت آن ناکام ماندند.

این افراد می گویند که ارائه کمک های تعهد شده از طرف نهاد های بین المللی و کشور های خارجی به 700 میلیون دلار رسیده است، اما دولت از این پول برای کمک به مردم استفاده درست نکرده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 مرداد 1399 بروزرسانی: 15 مرداد 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1273

به "ابتلای 70 خبرنگار افغانستان به کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابتلای 70 خبرنگار افغانستان به کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید