ادعای آکسیوس: آمریکا جهت لغو تحریم ها را به ایران ارائه کرده

به گزارش بارازعلی، خبرنگاران : یک مقام وزارت امورخارجه امریکا به خبرنگاران گفت: در جریان مذاکرات هسته ای این هفته در وین، ایالات متحده طرح کلی تحریم هایی را که برای لغو به عنوان بخشی از بازگشت متقابل به توافق هسته ای 2015 آماده شده بود را در اختیار ایران قرار داد.

ادعای آکسیوس: آمریکا جهت لغو تحریم ها را به ایران ارائه کرده

به گزارش به نقل از ایرنا، پایگاه خبری آکسیوس نوشت که در گفت وگوهای وین، آمریکا جهت لغو تحریم ها را به ایران ارائه کرده است. یک مقام وزارت امورخارجه امریکا به خبرنگاران گفت: در جریان مذاکرات هسته ای این هفته در وین، ایالات متحده طرح کلی تحریم هایی را که برای لغو به عنوان بخشی از بازگشت متقابل به توافق هسته ای 2015 آماده شده بود را در اختیار ایران قرار داد.

پایگاه خبری آکسیوس نوشت که در گفت وگوهای وین، آمریکا جهت لغو تحریم ها را به ایران ارائه کرده است.

یک مقام وزارت امورخارجه امریکا به خبرنگاران گفت: در جریان مذاکرات هسته ای این هفته در وین، ایالات متحده طرح کلی تحریم هایی را که برای لغو به عنوان بخشی از بازگشت متقابل به توافق هسته ای 2015 آماده شده بود را در اختیار ایران قرار داد.

ایران بارها اعلام کرده است که خواستار لغو حدود یک هزار و 500 تحریم اعمال شده توسط دولت ترامپ است، اما دولت بایدن می گوید که این اقدام برای آغاز مناسب نیست.

به گزارش آکسیوس، موضوع دیگر در گفت وگوهای وین، در خصوص گام هایی بود که ایران و آمریکا باید بردارند.

این مقام وزارت امورخارجه گفت: آمریکا برای ایران روشن ساخته قبل از اینکه تهران اقدامی انجام دهد، با لغو همه تحریم ها موافقت نخواهد کرد.

به گفته این مقام آمریکایی، پیشرفت هایی در وین حاصل شد، اما برای تغییر چشمگیر تصویر یک هفته پیش کافی نبود. ما روشن ساختیم که چه چیزی نیاز است تا ایالات متحده برای بازگشت کامل به توافق باید انجام دهد و ایران بهتر می داند برای بازگشت کامل به توافق چه اقدامی انجام دهد.

دیپلمات های انگلیس، فرانسه و آلمان روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگاران در وین بیان کردند: ما از گفت وگوهای سازنده ای که اجرا شده و از مشارکت مثبت تمام طرف ها استقبال می کنیم.

آنها با اشاره به پیشرفت های اجرا شده در مذاکرات خاطر نشان کردند: تمام طرف ها را تشویق می کنیم تا از فرصت دیپلماتیک پیش رو استفاده کنند.

کنندگان کشورهای عضو برجام طی دو هفته گذشته در چارچوب کمیسیون مشترک در وین گردهم آمده تا در خصوص فعال کردن این توافق و بازگشت احتمالی آمریکا به آن رایزنی کنند. دور پنجم از هجدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام، روز سه شنبه در گراندهتل وین برگزار شد و روسای هیات های مذاکره کننده به بحث و بررسی در خصوص آخرین شرایط گفت وگوهای فنی و پیش نویس های اولیه متون و نحوه تداوم گفت وگوها پرداختند.

آن ها توافق کردند علاوه بر دو گروه کارشناسی فعلی (در حوزه لغو تحریم ها و هسته ای) هفته آینده یک گروه کارشناسی سوم نیز برای گفت وگو در خصوص ترتیبات عملی مورد نیاز برای اجرایی شدن لغو تحریم ها و سپس بازگشت آمریکا به برجام ایجاد شود.

براساس برنامه اعلام شده، هیات ها پس از مشورت در پایتخت های متبوع خود، هفته آینده ضمن از سر گیری نشست کمیسیون مشترک برجام، گفت و گوهای فنی و کارشناسی را دنبال خواهند کرد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 24 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1400 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1833

به "ادعای آکسیوس: آمریکا جهت لغو تحریم ها را به ایران ارائه کرده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای آکسیوس: آمریکا جهت لغو تحریم ها را به ایران ارائه کرده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید