از زنگ خنده تا آلاچیق دوستان ابتکارات یک مدرسه برای شادی آفرینی در ایام کرونا

به گزارش بارازعلی، تهران (پانا)- مدیران و دانش آموزان دبیرستانی در منطقه 4 تهران برنامه های خلاقانه ای برای تقویت روحیه و شادی دانش آموزان در فضای مجازی طراحی و اجرا کردند.

از زنگ خنده تا آلاچیق دوستان ابتکارات یک مدرسه برای شادی آفرینی در ایام کرونا

اول بهمن ماه بعد از چند هفته تعطیلی کامل باردیگر درهای مدارس به روی دانش آموزان و خانواده هایشان باز شد. دبیرستان دخترانه هیئت امنایی سعدی در منطقه 4 آموزش و پرورش تهران امروز میزبان تعدادی از مسئولان آموزش و پرورش است که در کنار کادر مدیریت و معلمان این مدرسه سالروز پیروزی انقلاب را جشن می گیرند. دانش آموزان اعضای شورای مدرسه هم برای خوشامدگویی به میهمانان به مدرسه آمده اند.

لیلا دانش آموز پایه هشتم که مدت هاست از فضای مدرسه دور بوده، از دلتنگی خود در روزهای تعطیلی می گوید: روزی که برای حضور در مراسم با من تماس گرفتند حسابی ذوق زده شدم. این دوری از کلاس و مدرسه و بچه ها در روحیه همه ما تاثیر گذاشته و برگزاری برنامه جشن انقلاب برای ما فرصتی بود که با دیدن خانم مدیر و معلم ها و بعضی بچه ها روحیه بگیریم.

نجمه ناطقیان مدیر مدرسه درباره فعالیت های حضوری در مدرسه می گوید: هنوز کلاس حضوری نداریم و معلم ها یک روز در ماه به مدرسه می آیند تا با دانش آموزان و اولیای آنها در ارتباط باشند. پشتیبان ها هرروز در مدرسه هستند و بچه ها با وقتی که از قبل گرفته اند برای دیدنشان می آیند.

دور شدن از فضای مدرسه آسیب زاست

سکینه پورحسین کننده دبیران که ارتباط محبت آمیز ای هم با دانش آموزان دارد از تلاش های همکارانش طی یک سال اخیر از زمان شیوع کرونا می گوید: نزدیک 10 سال است که با دبیران این مدرسه همکارم و باید بگویم در یک سال اخیر از تلاش و فداکاری آنها درس ها گرفته ام. معلمان ما طی این مدت چراغ خاموش حرکت کردند. آنها حتی تا ساعت 2 بعدازنیمه شب جوابگوی تماس ها و پرسش های دانش آموزانشان هستند.

وی آسیب ها آموزشی و روانی تعطیلی مدارس بر دانش آْموزان را اینطور توصیف می کند: آموزش مجازی هرچند به بهترین نحو ارائه شود بازهم این مشکل را دارد که دانش آموز در فضای کلاس و درس قرار نمی گیرد. مثل این است که شما مراسم مسجد یا جشن عروسی را به صورت مجازی برگزار کنید. دورشدن از فضای مدرسه آسیب زاست.

کننده دبیران به بعضی مسائل آموزش مجازی برای معلمان اشاره می کند و می گوید: یکی از مسائل معلم ها هزینه های اینترنت است که امیدوارم چاره ای برای آن اندیشیده شود. در واقع معلمان ما علاوه بر اینکه زمانی چند برابر معمول را برای تدریس و رفع اشکال با دانش آموزان صرف می کنند، نگران شرایط روانی و خانوادگی بعضی از آنها نیز هستند و گاه درباره شرایط یک دانش آموز بخصوص به بقیه همکاران هشدار می دهند.

بدون حضور بچه ها مدرسه بی روح است

محمدحسین لونی مدیر آموزش و پرورش منطقه 4 تهران که از میهمانان ویژه مراسم زنگ انقلاب است درباره حضور فیزیکی دانش آموزان در مدارس از اول بهمن ماه می گوید: روز اول در مدارس ابتدایی با استقبال خوبی روبرو شدیم و نزدیک 60 درصد دانش آموزان به مدارس آمدند. متاسفانه همان روز رسانه ها با برنامه ها و مطالبشان در جامعه اضطراب ایجاد کردند و همین باعث کاهش حضور بچه ها در مدارس شد. متاسفانه بعضی خبرها باعث ترس و نگرانی خانواده ها می شوند.

وی درباره نقش حضور دانش آموزان در مدارس اظهار کرد: در مدارس ابتدایی معلم ها به مدرسه می آیند ولی حضور بچه ها بالا نیست. بدون حضور بچه ها مدرسه بی روح است و هیچ چیز جای آموزش حضوری را نمی گیرد.

خلاقیت مدارس در ایجاد فضاد شاد برای دانش آموزان

مدیر دبیرستان سعدی ضمن اشاره به این مطلب که بچه ها در ایام تعطیلی مدارس نیازمند تقویت روحیه هستند گفت که ما در مدرسه ابتکاراتی در این زمینه داشتیم. مثلا در هفته ساعتی خاص را به زنگ خنده اختصاص دادیم که طی آن دانش آموزان می توانند، با رعایت شئون، جوک ها، مطالب و فایل های طنز و استیکرها را برای بقیه بارگذاری کنند.

یکی دیگر از این اقدامات انجمن های دانش آموزی است که برای دروس اصلی مثل علوم، ریاضی، زیست... برای همه پایه ها تشکیل شده است. طی ساعات 5 تا 6 عصر گروه را باز می کنیم و سرگروه ها، که معلم یار هستند، تحت نظر معلم به سوالات همکلاسی های خود پاسخ می دهند. تعامل دانش آموز با دانش آموز در این شیوه به یادگیری بهتر آنها کمک می کند.

همچنین آلاچیق دوستان را داریم که در روزهای پنج شنبه در گروهی ویژه در شبکه شاد مطالب و فایل هایی درباره یوم الله ها و اتفاقات تاریخی به اشتراک می گذارند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1706

به "از زنگ خنده تا آلاچیق دوستان ابتکارات یک مدرسه برای شادی آفرینی در ایام کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از زنگ خنده تا آلاچیق دوستان ابتکارات یک مدرسه برای شادی آفرینی در ایام کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید