استارلینک بلای پژوهش های اخترشناسان می شود

به گزارش بارازعلی، در پروژه اینترنت فضایی ایلون ماسک هزاران ماهواره ارائه دهنده خدمات اینترنت به فضا پرتاب می شوند که کابوسی جدی برای اخترشناسان از بابت نابود کردن تاریکی شب و از بین بردن فرصت های تحقیقاتی هستند.

استارلینک بلای پژوهش های اخترشناسان می شود

به گزارش خبرنگاراولین گروه از ماهواره های ارائه دهنده اینترنت فضایی در تاریخ 23 ماه می سال میلادی جاری با استفاده از موشک شرکت اسپیس ایکس به فضا پرتاب و در مدار خود قرار گرفتند.

دومین گروه از ماهواره ها هم در روز 11 نوامبر سال میلادی جاری به فضا پرتاب شدند. به گفته محققان علوم اختر شناسی بلافاصله پس از پرتاب اولین گروه از ماهواره ها به فضا، دانشمندان متوجه اشیایی فوق العاده روشن در آسمان شب شده اند که سبب اختلال در مشاهده و رصد اجرام فضایی شده است.

در زمان پرتاب ماهواره ها به فضا، ایلون ماسک به منجمان اطمینان داده بود که ارسال ماهواره سبب ایجاد مزاحمت در رصد اجرام آسمانی نمی شود، اما منجمان پس از استقرار ماهواره ها در مدار های خود در فضا اشیای نورانی را مشاهده کرده اند.

پرتاب اولیه استارلینک به فضا حاوی 60 ماهواره بود و ایلون ماسک مدیرعامل اسپیس ایکس اعلام کرده است در مراحل آینده هزاران ماهواره را به مدار کره زمین ارسال می کند تا پوشش اینترنتی در سراسر کره زمین ایجاد کند.

کارشناسان هشدار می دهند آلودگی نوری می تواند خطری جدی پیش روی سلامت انسان ها و مطالعه های فضایی باشد و اثر های مختلفی برجای بگذارد.

ایلون ماسک درنظر دارد صورت فلکی از ماهواره های طرح استارلینک در مداری هایی دراطراف کره زمین مستقر کند. ماهواره هایی که درمرحله اول به مدارکره زمین پرتاب شدند در مداری با فاصله 440 کیلومتر از سطح زمین قرار گرفتند.

ماهواره های مرحله دوم در فاصله 280 کیلومتری قراردارند و بنا به گفته کارشناسان اسپیس ایکس به تدریج ماهواره ها به مدار های دورتر تا فاصله 550 کیلومتر منتقل می شوند.

سیارکی خطرناک به سوی زمین در حرکت است

برای مشاهده موقعیت قرارگرفتن ماهواره های استارلینک و حتی مشاهده موقعیت ایستگاه فضایی بین المللی سایت های اینترنتی

چون Heavens-Above یا N2Y0 و سایت CalSky وجود دارند که با ورود به آنها و وارد کردن موقعیت مکانی، محل ماهواره درفضا قابل شناسایی می شود.

به گفته کارشناسان در زمان پرتاب ماهواره های طرح استارلینک، امکان مشاهده آن ها برای افرادی که دوربین دوچشمی یا تلسکوپ دارند امکان پذیر است.

برای این کار فرد باید درشب به مدت حداقل 125 دقیقه در تاریکی قرار بگیرد تا قادر به مشاهده اشیا در تاریکی شود و آنگاه با استفاده از دوربین دو چشمی می تواند اشیای نورانی که از موشک فضایی جدا می شوند را در آسمان شب مشاهده کند.

ماهواره های پروژه استارلینک با استفاده از موشک فضایی فالکون 9 شرکت اسپیس ایکس به فضا پرتاب شده اند. هریک از این ماهواره ها مجهز به موتوری یونی هستند که با استفاده از آن به آرامی مدار خود را افزایش می دهند.

اسپیس ایکس اعلام کرده است در ماه های آینده حداقل 12000 ماهواره استارلینک در مدارکره زمین قرار خواهد داد و در نهایت حدود 30 هزار ماهواره در فضا قرار می گیرند.

افزون بر اسپیس ایکس، سایر شرکت های پیشتاز فضایی از جمله وان وب، آمازون و تله ست هم برنامه هایی برای ارسال ماهواره های ارائه دهنده خدمات اینترنتی به فضا در دست دارند.

کارشناسان اعلام کرده اند درطول دهه ها سعی دانشمندان براین بوده است تا ارسال کاوشگر و ماهواره های فضایی سبب ایجاد آلودگی نوری در فضا نشود، اما وجود چندین هزارماهواره که دارای پنل خورشیدی برای دریافت نور خورشید هستند می تواند سبب آلودگی شدید نوری آسمان شب شود.

ایلون ماسک به تازگی درشبکه اجتماعی توییتر اعلام کرده است درنظر دارد تعداد ماهواره های صورت فلکی استارلینک را از 12000 به بیش از 40000 برساند. این تعداد 20 برابر بیشتر از تعداد کل ماهواره های فعالی است که از کلیه کشور ها درفضا حضور دارند.

به گفته محققان استقرار ماهواره های طرح استارلینک سبب افت عملکرد تلسکوپ درحال ساخت Large Synoptic Survey Telescope به اختصار LSST خواهد شد و حدود 20 درصداز عملکرد آن به دلیل وجود نقطه های روشن درفضا از بین خواهد رفت.

منبع:Space

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 17 دی 1398 بروزرسانی: 17 دی 1398 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 757

به "استارلینک بلای پژوهش های اخترشناسان می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استارلینک بلای پژوهش های اخترشناسان می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید