افزایش فشارهای آمریکا بر اروپا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

به گزارش بارازعلی، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل بار دیگر اروپا را برای موافقت با طرح پیشنهادی آمریکا برای گسترش تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت تحت فشار قرار داده و تهدید کرد.

افزایش فشارهای آمریکا بر اروپا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

با ما سفر کنید و با تور اروپا ارزان از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، به نقل از روزنامه فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ، دولت آمریکا در مناقشات با تحادیه اروپا بر سر آینده توافق هسته ای با ایران فشارهای خود بر آلمان و اروپا را افزایش می دهد.

کلی کرافت نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل در مصاحبهیی با خبرگزاری آلمان در راستای افزایش فشارها بر اروپا علیه ایران این طور گفته است: احساس ناراحتی ها درباره خروج ایالات متحده آمریکا از برجام برای من هیچ توجیهی برای مسلح کردن تروریست ها نیست.

وی با این اظهارات خود در آستانه رای گیری در شورای امنیت سازمان ملل درباره تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران فشارها بر آلمان و اروپا برای هماهنگی با آمریکا در این راستا را افزایش می دهد.

آمریکا برای تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ایران که به موجب برجام و در قالب قطعنامه 2231 شورای امنیت در 27 مهرماه خاتمه می یابد، روز چهارشنبه قطعنامه پیشنهادی خود را در دستور کار شورای امنیت قرار داد.

قرار است زمان رای گیری برای این قطعنامه تعیین گردد که پیش بینی ها از شکست آمریکا در پیشبرد این اقدام ضد ایرانی در شورای امنیت حکایت دارد.

کشورهای اروپایی با اصول تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران موافقند اما شماری از اعضای شورای امنیت سازمان ملل به دلیل تمدید نامحدود این تحریم های تسلیحاتی که در پبش نویس ارائه شده توسط آمریکایی ها آمده است با آن مخالف هستند و آن را رد می نمایند.

به موجب قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد که یکی از توافق های حاصل شده از برجام است، ممنوعیت تسلیحاتی ایران که از سال 2007 به تصویب این شورا رسیده بود، در کمتر از چهار ماه دیگر در 27 مهرماه به خاتمه می رسد و جمهوری اسلامی ایران قادر خواهد بود متناسب با نیازهای خود، تسلیحات متعارف خریداری کند یا بفروشد.

دولت ترامپ که از سه سال پیش با هدف وادار کردن ایران به تسلیم، از برجام خارج شد و تروریسم مالی خود را متوجه مردم ایران ساخت، اکنون با دستانی خالی، شمارش معکوسی برای رسیدن به این تاریخ قرار داده است اما کوشش دارد از هر طریقی که شده است، مانع تحقق این پیروزی ایران در عرصه بین المللی گردد.

به نوشته روزنامه فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ طرح تمدید تسلیحاتی ترامپ علیه ایران تنها راهی برای از بین بردن کامل برجام است. آمریکایی ها تهدید کردهاند که در صورت شکست طرح تحریم تسلیحاتی ایران برای به کار افتادن مکانیسم ماشه در برجام کوشش می نمایند.

چندی است دوباره بحث استفاده از اسنپ بک یا مکانیسم ماشه در برجام از سوی آمریکایی ها مطرح شده است. امری که البته طرفین برجام معتقدند که آمریکا به دلیل خارج شدن از این قرارداد حق استفاده از مفاد آن راهم ندارد.

وزیر امور خارجه کشورمان هم اخیرا با بیان اینکه قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم های تسلیحاتی رای نخواهد آورد، تاکید نمود: از نظر حقوقی آمریکا هیچ جایگاهی برای استفاده از اسنپ بک (مکانسیم ماشه) ندارد.

بخش های پوشش دهنده فرایند حل اختلاف در قرارداد برجام در صورت مشاهده تخطی ازسوی هر کدام از طرفین قرارداد، پیچیدگی فراوانی دارد. یکی از این فرایندها اسنپ بک است که در واقع فرایند برگرداندن تحریم های سازمان ملل علیه ایران است.

نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل در بخش دیگری از مصاحبه با خبرگزاری آلمان در راستای افزایش تهدیدهای خود علیه اروپا گفت: من امیدوارم که ما قبل از مجبور شدن به استفاده از مکانیسم ماشه بتوانیم به نوعی توافق دست یابیم که من بتوانم آن را به وزیر امور خارجه و رئیس جمهور کشورمان ارائه دهم.

کرافت بخصوص با اشاره به کشورهای آلمان، فرانسه و انگلیس تاکید نمود که کشورهای اروپایی عضو برجام بارها در این باره به او وعده و وعید داده اند.

وی با تاکید بر اینکه کاسه صبر آمریکا لبریز شده است گفت: اگر هیچ راه حلی برای این مسئله یافت نگردد آمریکا به تنهایی به راستا ادامه خواهد داد.

روزنامه فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ در این گزارش خود نوشته است که طرح تحریم تسلیحاتی آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل به احتمال زیاد نخواهد توانست آراء موافق ضروری را به دست آورد.

کرافت در بخش دیگری از سخنانش خواهان حمایت بیشتر اروپایی ها برای کاهش نفوذ ایران در جهان شده و با تاکید بر اینکه آثار انگشتان ایران در همه مناقشات منطقه ای دیده می گردد خطاب به اروپاییان گفت: من کسی را گروگان نمی گیرم، در اینجا یک انتخاب وجود دارد. شما بین حمایت از تروریسم و یا حمایت از صلح و امنیت یک گزینه را دارید.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 17 مهر 1399 بروزرسانی: 17 مهر 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1403

به "افزایش فشارهای آمریکا بر اروپا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش فشارهای آمریکا بر اروپا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید