اندونزی خواهان پیوستن دوباره به اوپک شد

به گزارش بارازعلی، خبرنگاران: اندونزی که 7 سال قبل، از عضویت اوپک خارج شد دوباره خواهان پیوستن به این سازمان شده است.

اندونزی خواهان پیوستن دوباره به اوپک شد

برای دیدن زیباترین جزیره اندونزی با تور بالی همراه شوید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از بلومبرگ، اندونزی که 7 سال قبل، پس از آنکه افزایش وابستگی اش به واردات نفت آن را ناگزیر ساخت تا از گروه کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) که حدود 40 درصد نفت دنیا را تامین می نماید خارج گردد، میخواهد مجددا به اوپک بپیوندد.

سودیرمان ساید، وزیر انرژی اندونزی دیروز در وین در مصاحبه با بلومبرگ گفت، ورود مجدد اندونزی به اوپک به تقویت روابط بین فراوری کنندگان و مصرف کنندگان نفت یاری خواهد نمود. وی گفت درخواست عضویت کامل اندونزی در اوپک مطرح شده است، اما اشاره ای به مدت زمانی که پروسه پیوستن به اوپک طول می کشد نکرد.

ساید در ادامه گفت: در خصوص روح گفت و گو بین کشورهای فراوری کننده و مصرف کننده، ما می توانیم بین این دو گروه پل بزنیم... ما این شانس را داشتیم که با اعضای اوپک در نشست های دو جانبه گفت و گو کنیم و من فکر می کنم استقبال خیلی خوبی از ما می گردد. آنها خیلی گرم و خیلی مشتاق هستند.

اوپک در سپتامبر 2008 یعنی حدود نیم قرن پس از پیوستن اندونزی به سازمان، به درخواست این کشور، با تعلیق عضویت اندونزی موافقت کرد. بر اساس آمارهای بی پی، اندونزی در سال 2013 روزانه 882 هزار بشکه نفت فراوری کرد و تقریبا دو برابر این رقم را مصرف نمود.

آمارهای ماهیانه جمع آوری شده نشان می دهد که اندونزی از نظر سطح فراوری، چهارمین فراوری کننده کوچک اوپک و تنها کشور عضو سازمان است که میزان وارداتش بیش از صادراتش است.

وزیر انرژی اندونزی گفت: فکر نمی کنم نگرانی ای وجود داشته باشد، زیرا به گفته دبیرکل، لازم نیست (برای عضویت) یک کشور مقدار خاصی نفت فراوری کند. وی اضافه کرد، اندونزی انتظار ندارد وقتی عضو اوپک شد، سهمیه ای برای فراوری دریافت نماید.

190

منبع: تسنیم
انتشار: 14 مهر 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 486

به "اندونزی خواهان پیوستن دوباره به اوپک شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندونزی خواهان پیوستن دوباره به اوپک شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید