بیش از 100 کشور تا به امروز واکسن کرونا دریافت نکرده اند خبرنگاران

به گزارش بارازعلی، دبیر کل سازمان ملل روز جمعه در سخنانی با انتقاد از نحوه توزیع واکسن کرونا در جهان گفت که بیش از 100 کشور در جهان تا به امروز واکسن کرونا دریافت نکرده اند.

بیش از 100 کشور تا به امروز واکسن کرونا دریافت نکرده اند خبرنگاران

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل جمعه در سخنانی از نحوه توزیع واکسن کرونا در جهان انتقاد کرد.

وی که در کنفرانس امنیتی مونیخ سخنرانی می کرد، گفت: 75 درصد واکسن کرونا در 10 کشور توزیع شده و بیش از 100 کشور جهان تا به امروز واکسنی دریافت نکرده اند.

دبیر کل سازمان ملل در ادامه سخنانش خواستار توقف فوری درگیری ها در تمامی جهان شد تا زمینه توزیع و تامین واکسن کرونا در این مناطق فراهم شود.

گوترش تاکید کرد که باید طرحی جهانی برای واکسن کرونا وجود داشته باشد و کشور ها باید واکسن کرونا را تقسیم کنند.

دبیر کل سازمان ملل روز چهارشنبه نیز از برخی کشور های جهان به دلیل استفاده انحصاری از واکسن کرونا در این برهه حیاتی انتقاد کرد. (جزئیات بیشتر)

بعد از گذشت بیش از یکسال مبارزه سخت با ویروس کرونا در جهان، در ماه های اخیر گونه انگلیسی این ویروس به نگرانی جدید جامعه جهانی تبدیل شده و انتظار می رود تا پیش از بهار به گونه غالب در آمریکا و اروپا بدل شود.

دانشمندان انگلیسی که حالا کشورشان به جولانگاه این گونه و محل صدور آن تبدیل شده با نگرانی در حال بررسی گونه جدید هستند و نتایج یافته های آن ها و دانشمندان دیگر حاکی از فرایند ویرانگری است که خطرات جدی و عدم قطعیت های قابل توجه این مرحله از همه گیری را برجسته می کند.

بر اساس جدیدترین تخمین دانشمندان، نوع انگلیسی کرونا تا به امروز به دستکم 82 کشور جهان راه یافته است.

سازمان جهانی بهداشت هم این آمار را تایید و اعلام کرده 83 کشور موارد ابتلا به این گونه را گزارش کرده اند و تا به امروز در همه قاره ها بجز جنوبگان در قطب جنوب زمین گزارش شده است.

انگلیس طی ماه های دسامبر و ژانویه شاهد شیوع گسترده ویروس کرونای جهش یافته بوده و این شیوع به گونه ای بود که انگلیس بالاترین نرخ ابتلا به کرونا را در جهان تجربه کرد. از زمانی که بروز نوع جدید در جنوب شرقی انگلیس در ماه دسامبر 2020 اعلام شد، به منبع غالب ابتلا در بریتانیا تبدیل شده و هم اکنون بیش از 90 درصد موارد ابتلا را در بیشتر قسمت های این کشور تشکیل می دهد.

به تازگی مرکز تحقیقات وکتور کارایی واکسن های روسی اسپوتنیک وی و اپی واک کرونا در مقابل گونه جهش یافته کرونا که ابتدا در جنوب انگلیس مشاهده شد را مورد تایید قرار داد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 فروردین 1400 بروزرسانی: 4 فروردین 1400 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1740

به "بیش از 100 کشور تا به امروز واکسن کرونا دریافت نکرده اند خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیش از 100 کشور تا به امروز واکسن کرونا دریافت نکرده اند خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید