کوشش مجدد بردی محمداف برای صادرات گاز به اروپا

به گزارش بارازعلی، رئیس جمهور ترکمنستان و الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان در شهر باکو با یکدیگر ملاقات کردند

کوشش مجدد بردی محمداف برای صادرات گاز به اروپا

با ما سفر کنید و با تور اروپا ارزان از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش خبرنگار بارازعلی در بیشکک، قربان قلی بردی محمداف رئیس جمهور ترکمنستان به طور ناگهان به آذربایجان سفر کرد.

رئیس جمهور ترکمنستان و الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان در شهر باکو ملاقات کردند در صورتی که وزارت خارجه و نهادهای دولتی این کشور قبل از این هیچ اطلاعاتی درباره این ملاقات منتشر نکرده بودند.

معمولا بازدیدهای رسمی رؤسای جمهوری و برنامه سفرکاری در رسانه های دولتی منتشر می گردد اما این دفعه اینگونه نبود.

5 روز قبل از بازدید بردی محمداف از آذربایجان رسانه های منطقه از حمایت وزارت امور خارجه آمریکا از پروژه کریدور گازی جنوبی خبر دادند و ناتان رایخ کارشناس مسائل انرژی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: ما باید درک کنیم که در پروژه کریدور گازی جنوبی می توانند دیگر کشورهای هم حضور داشته باشند.

وی گفت: اگر در آذربایجان، آسیای مرکزی و عراق منابع گازی برای صادرات وجود داشت این انرژی به بازارهای اروپایی صادر می شدند.

ترکمنستان یکی از همین منابع گازی است و عشق آباد برای راه اندازی پروژه لوله انتقال گاز ترانس خزر و شروع صادرات گاز به اروپا کوشش می نماید.

در بین اسناد امضا شده توسط رؤسای جمهوری ترکمنستان و آذربایجان قراردادی مربوط به پروژه ترانس خزر نبود اما رسانه های دولتی از علاقه مندی رهبران برای توسعه همکاری بین المللی در زمینه صادرات گاز و تنوع بخشیدن به صادرات انرژی خبر دادند.

احتمالا پشت درهای بسته مسئله همکاری آذربایجان و ترکمنستان مربوط به کریدور گاز جنوبی و ایجاد لوله انتقال گاز ترانس خزر مورد آنالیز قرار گرفته است.

گفتی است که اجرای پروژه ترانس خزر تنها پس از حمایت تمام 5 کشور همسایه خزر ممکن است و توافقات حاصل شده در این زمینه در قالب مذاکرات علی اف و بردی محمداف اعلام نشد.

همچنین دولت ترکمنستان احتیاج جدی به درآمدهای جدید برای حل مسائل اقتصادی خود دارد و حالا علاوه بر بحران اقتصادی گسترش ویروس کرونا هم عشق آباد را تهدیدات می نماید.

چین تنها خریدار گاز ترکمنستان است اما تقاضا گاز در بازار داخلی چین به دلیل کرونا کاهش یافت و همزمان صادرات عشق آباد نیز به سمت کاهش رفت.

انتهای پیغام/ح

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 11 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1077

به "کوشش مجدد بردی محمداف برای صادرات گاز به اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش مجدد بردی محمداف برای صادرات گاز به اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید