تمایل عربستان برای مذاکره با ایران پس از ماجرای آرامکو ، آمریکا چطور مانع سعودی ها شد؟

به گزارش بارازعلی، یک روزنامه لبنانی فاش کرد که عربستان سعودی پس از ماجرای تأسیسات نفتی آرامکو برای مذاکره با ایران ابراز تمایل کرد اما در نهایت این آمریکایی ها بودند که مانع از تحقق خواسته ریاض شدند.

تمایل عربستان برای مذاکره با ایران پس از ماجرای آرامکو ، آمریکا چطور مانع سعودی ها شد؟

به گزارش بارازعلی به نقل از مهر، روزنامه لبنانی البناء به نقل از منابع فرانسوی از تمایل ریاض برای مذاکره با ایران پس از ماجرای تأسیسات نفتی آرامکو پرده برداشت.

بر اساس گزارش البناء، منابع فرانسوی به نقل از مقامات سعودی اعلام کردند که پس از حمله یمنی ها به تأسیسات آرامکو در سپتامبر سال 2019 عربستان سعودی برای مذاکره با ایران ابراز تمایل کرد زیرا دیگر نمی خواست حملات به آرامکو تکرار و اقتصاد عربستان با آسیب جدی روبرو گردد.

این منابع اعلام کردند: با این حال، ایالات متحده آمریکا مانع از مذاکره ریاض با ایران شد.

طبق اعلام این منابع، آمریکایی ها با دادن وعده وعیدهای مختلف به ریاض مانع از مذاکره آن با ایران شدند.

منابع فرانسوی به نقل از مقامات سعودی اعلام کردند: آمریکایی ها به مقامات ریاض اعلام کردند که پس از شروع تظاهرات در عراق، لبنان و ایران، نظام ایران در شرایط سختی قرار گرفته است و اساساً نیازی به مذاکره با آن وجود ندارد.

این منابع تأکید کردند: عربستان بر این باور است که امکان تبادل نظر میان ریاض و تهران و همچنین توافق آنها بر سر پرونده های مختلف منطقه وجود دارد.

طبق اعلام منابع مذکور، در آن برهه سعودی ها اعلام کردند که برای دست کشیدن از حمایت از سعد الحریری رئیس جریان المستقبل آماده هستند و با حزب الله در لبنان مسئله ای ندارند و در یمن نیز تنها از ایران می خواهند که با انصارالله مذاکره نموده و آن را قانع به مشارکت دادن دیگر گروه ها در اداره یمن، سازد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 989

به "تمایل عربستان برای مذاکره با ایران پس از ماجرای آرامکو ، آمریکا چطور مانع سعودی ها شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمایل عربستان برای مذاکره با ایران پس از ماجرای آرامکو ، آمریکا چطور مانع سعودی ها شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید