جامعه ما احتیاج فراوانی به دانش تخصصی ریاضی دارد، لزوم استفاده از ریاضیدانان در کمیسیون های تخصصی

به گزارش بارازعلی، عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با بیان این که جامعه در حال پیشرفت ما احتیاج فراوانی به دانش تخصصی ریاضی دارد، بر لزوم لزوم سیاست گذاری برای استفاده از افرادی که دانش ریاضی دارند و با قابلیت های ریاضی آشنا هستند، در کمیسیون های تخصصی تاکید نمود و اضافه نمود: با معرفی راه چاره های ریاضی و کاربردهای آنان به مسئولان می توان قابلیت های ریاضی را به آن ها شناساند و آن ها را ترغیب به استفاده از آن ها کرد.

جامعه ما احتیاج فراوانی به دانش تخصصی ریاضی دارد، لزوم استفاده از ریاضیدانان در کمیسیون های تخصصی

دکتر حسن حقیقی در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به این که علوم پایه زیربنای توسعه تکنولوژی و مهارت های دیگر هستند، از لزوم برنامه ریزی برای اشتغال فارغ التحصیلان ریاضی سخن گفت.

حقیقی با بیان این که جامعه در حال پیشرفت ما احتیاج فراوانی به دانش تخصصی ریاضی دارد، درباره کاربردهای این علم در سایر حوزه ها گفت: ساده ترین احتیاج، پیش بینی دقیق روند فعالیت های جاری جامعه اعم از فعالیت های اقتصادی و برآورد منابع و تخصیص بهینه آن، فعالیت های اجتماعی، فعالیت های فرهنگی و مثال های زیادی برای تخصیص منابع توسعه ای است که در صورت استفاده از ریاضیات نتیجه بهتری می توان گرفت.

وی یکی دیگر از کاربردهای ریاضیات را در تخصیص بودجه و حوزه انرژی دانست و گفت: به عنوان مثال در ریاضیات دانشی وجود دارد به نام تخصیص بهینه از این دانش می توان در تخصیص بودجه استفاده کرد. هرگاه بودجه سال آتی با استفاده از این دانش با پیش بینی های دقیق تری تدوین گردد، امکان تخصیص بهتر منابع فراهم می آید و دیگر کمتر شاهد پدیده ای به نام کسر بودجه یا اضافه بودجه خواهیم بود. مثال دیگر کاربرد ریاضیات در معین روند فراوری و مصرف منابع انرژی (الکتریکی یا فسیلی) و منابع آب است که اگر به یاری مدل های پیشرفته ریاضی انجام پذیرد، نتیجه بهتری گرفته می گردد تا استفاده از مدل های ساده و کم اثر کنونی که ممکن است زیان های غیرقابل جبرانی به بار آورد.

حقیقی با نادرست توصیف کردن این نتیجه گیری که در ریاضیات کاربردی متخصصان ماهر تربیت نگردیده؛ وجود نیروی ماهر در ریاضیات را وابسته به سه عامل دانست و گفت: اولاً یادگیری یک فعالیت شخصی است. اشخاصی که فعالیت بیشتری می نمایند درک بهتری از موضوعات ریاضی به دست می آورند و ثانیاً کاربردهای خلاق آن را پیدا می نمایند و به کار می گیرند. ثالثاً برای این که بتوان از دانش و مهارت ریاضی دانش آموختگان این رشته به خوبی استفاده کرد جامعه نیز باید فرصت ها را دراختیار این افراد قرار دهد.

این استاد ریاضی اضافه کرد: بسیاری از کاربردهای ریاضی؛ به عنوان مثالتجزیه و تحلیل کردن روند پدیده ها و پیش بینی وضعیت آتی آن ها، در جامعه امروز ما توسط افرادی صورت می گیرد که دانش علمی لازم را در زمینه مورد نظر ندارند و یا در درس هایی که در دانشگاه آموخته اند فقط با برخی حالت های ساده آشنا گردیده اند. نتیجه این نوع به کارگیری چندان موثر و مطلوب نیست. در صورتی که اگر در پروژه مربوط از یک یا دو تحصیل نموده ریاضی استفاده نمایند نتایج بهتری عاید می گردد. به عنوان مثال محاسبه نرخ حق بیمه بیمه های مختلف به خصوص بیمه های عمر، یک فرآیند ریاضی پیچیده دارد اما درحال حاضر این مساله به روشی ساده و فقط با یک نسبت گیری از میزان خسارت های وارده به تعداد مواردی که ممکن است خسارت ببیند، به دست می آید. ثمره این کار غیر عادلانه بودن نرخ حق بیمه ای است که افراد باید بپردازند؛ یا برنامه ریزی های مربوط به حمل ونقل یا ترافیک و شهر هوشمند، مدل های ریاضی ای دارند که باید با شرایط خاص تطبیق داده شوند. تطبیق دادن این مدل ها با شرایط خاص به دانش ریاضی پیشرفته ای احتیاج دارد، ولی در عمل شاهد چنین تطبیقی نیستیم. نتیجه آن به هدر رفتن وقت افراد، انرژی فسیلی یا الکتریکی فراوان، آلودگی هوا و آلودگی صوتی و بسیاری معضلات دیگر است. این استفاده نادرست زیان های فراوانی به جامعه و روند رشد آن می زند.

برنامه درسی ریاضی ایران از بهترین هاست

دکتر حقیقی برنامه درسی دانشجویان ریاضی در ایران را یکی از بهترین و پیشرفته ترین برنامه های درسی ریاضی در جهان توصیف کرد و در تایید صحت این ادعا گفت: دانشجویان ریاضی ایرانی که وارد دانشگاه های خارجی می شوند، احتیاجی به گذراندن درس های اضافی ندارند.

وی در ادامه لزوم موثر بودن یک برنامه را منوط به رعایت و پیاده سازی صحیح توسط استاد و دانشجو دانست و توضیح داد: هم چنین وجود برخی عوامل مسبب صحیح پیاده نشدن این برنامه هاست و البته دانشگاه ها بر حسن اجرای برنامه، نظارت مستمر دارند.

حقیقی سرفصل های دروس ریاضی در کارشناسی و کارشناسی ارشد را قابل دفاع دانست و گفت: البته به نظر من برنامه درسی ارائه گردیده طی سال های 1364 تا 1388 برنامه بهتری بود؛ زیرا اولاً یکپارچه تر بود، ثانیاً درآن برنامه به برخی درس های اساسی ریاضی توجه بیشتری گردیده بود. ثالثاً دانش آموختگان ریاضی ای که با این برنامه ریاضیات را آموخته­ بودند، چه در حوزه پژوهش و چه در حوزه اشتغال موفق تر بودند؛ البته برنامه فعلی هم برخی دانش ­های لازم در حوزه ریاضیات را دراختیار افراد قرار می دهد.

مراودات علمی بین المللی در حوزه ریاضیات نظام مند نیست

این استاد دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی با بیان این که مراودات علمی بین المللی در رشته ریاضیات در دانشگاه ها به صورت نظام مند وجود ندارد، تبادلات علمی را صرفا بین برخی از اعضای هیئت علمی و تعدادی از دانشجویان دانست و نتایج این مراودات را در پژوهش ها مفید و ثمربخش توصیف کرد.

وی درباره این تبادلات علمی گفت: با پیدایش امکانات اینترنتی این مراوده خیلی بیشتر گردیده است. یکی از راه های پیشرفت علم چنین مراوداتی است. چون ما به همه دانش موجود ریاضی اشراف نداریم، ضروری است از کسانی که عالم تر هستند، سوالات خودمان را بپرسیم و با آنها مراوده داشته باشیم.

موفقیت نسبی است

دکتر حقیقی در پاسخ به سوالی درباره مقایسه شرایط ریاضیات ایران در گذشته با حال حاضر، گفت: اینکه ایران در گذشته موفق تر بوده یا الان، مساله ای نسبی است؛ زیرا علم دائماً درحال پیشرفت و توسعه است و جامعه ای می تواند سرآمد باشد که پویایی نظام مربوطه را نه تنها حفظ و بلکه تشدید کند. حال اگر ما نیز بخواهیم در این مسیر به نحو مطلوبی گام برداریم، باید کوشش و انرژی بیشتری صرف کنیم. هم اکنون، چه در داخل کشور و چه در خارج از کشور ریاضی دانان خوبی داریم ولی خوب تر شدن احتیاجمند برنامه ریزی و صرف انرژی نظام مند است که از طریق راهکارهای مناسب قابل دسترس است. متاسفانه در این قسمت تفرق آرا زیاد است که گاه مانع پیشرفت و رسیدن به حد مطلوب است.

راهکار چیست؟

حقیقی در ادامه راهکار خود برای تغییر وضعیت فعلی دانش آموختگان ریاضی را چنین توصیف کرد: به نظر من در دو قسمت باید فعالیت بیشتری به عمل آورد. یکی در نزد مسئولان و مدیران واحدها و دیگری نزد دانشجویان رشته های ریاضی. با معرفی راهکار های ریاضی و کاربردهای آن ها به مسئولان می توان قابلیت های راهکار های ریاضی را به صورتی تعیین تر به آنها شناساند و آنها را ترغیب کرد تا از این راهکار ها استفاده نمایند. ثانیاً با آموزش دادن کاربرد مطالب مجرد در حالت های خاص و نشان دادن این که چگونه نتایج به دست آمده را به کار ببرند، می توان دامنه استفاده از روش ­های ریاضی را بیشتر گسترش داد.

حقیقی در سرانجام بر لزوم سیاست گذاری برای استفاده از افرادی که دانش ریاضی دارند و با قابلیت های ریاضی آشنا هستند، در کمیسیون های تخصصی تاکید نمود و اضافه کرد: متاسفانه بعضاً مشاهده می ­گردد افرادی درباره این رشته تخصصی نظر می­ دهند که اطلاع خوبی از آن ندارند و حتی حاضر به مشاهده جنبه های ریاضی آنچه به طور روزمره انجام می دهند، نیستند. از موبایل خود به طور بی وقفه در زمینه های مختلف استفاده می نمایند بدون آنکه بدانند اولین مدل مخابرات بی سیم به صورت ریاضی توسط کِلود شانون، یک مهندس-ریاضی دان طراحی شد و این مدل همواره مبنای توسعه تکنولوژی مربوط به آن می گردد یا این که از ورزش کردن با توپ لذت می برند، بی آنکه بدانند این توپ همان کُره ­ای است که در ریاضیات کاوش ­های زیادی درباره شناختن خاصیت­ های آن انجام گرفته و یک کاربرد آن این گردیده که الگویی برای ساختن یک وسیله بازی ­ مهیج گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 دی 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 126

به "جامعه ما احتیاج فراوانی به دانش تخصصی ریاضی دارد، لزوم استفاده از ریاضیدانان در کمیسیون های تخصصی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جامعه ما احتیاج فراوانی به دانش تخصصی ریاضی دارد، لزوم استفاده از ریاضیدانان در کمیسیون های تخصصی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید