جی 7 را تا بعد از رفتن ترامپ تعلیق کنید

به گزارش بارازعلی، نشست 2019 گروه هفت موسوم به جی 7 خراب شد؟ پس ضروری است تا ما جی هفت 2020 را لغو کنیم.

جی 7 را تا بعد از رفتن ترامپ تعلیق کنید

به گزارش بارازعلی، روزنامه گاردین می نویسد: مقصود جی7 گردهم آوردن بعضی از شکوفاترین دموکراسی های دنیا برای هماهنگی مهمترین مسائل روز است. چه برای تغییرات آب وهوایی یا واکنش به مداخله روسیه در کریمه یا تحقق برابری جنسیتی، هدف کشورهای جی 7 رهبری و سیاستگذاری به گونه ای است که صلح و موفقیت دنیای به سبکی که ارزش های دموکراتیک را تقویت کند، تحکیم گردد. در حال حاضر، جی 7 برای کار در جهت تحقق این اهداف مجهز نیست.

بزرگترین مانع دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکاست که سیاست هایش در تناقض با اهداف جی 7 واقع شده است. او مایل است آمریکا تنها کار کند تا سیستم تجاری کنونی دنیا را ویران کند، یاری های خارجی که به مقابله با چالش های فراملی یاری می نماید قطع کند، حقوق بشر را نادیده بگیرد و همچنین باور ندارد که تغییرات آب وهوایی واقعی باشد. زمانی که ترامپ شرکت کننده باشد، احتمالا رخ دادن واقعه ای دیپلماتیک بالاست؛ درست مانند نشست جی 7 سال 2018 که او بدخلق شد و به میزبان کانادایی توهین کرد. جی 7 به محلی برای پرستاری از ترامپ کوچولو تبدیل شده است.

اما اکنون ترامپ تنها مشکل نیست. بریتانیا هم رهبری غیر مسوول دارد که صرفا به اجرای بریگزیت بدون توجه به تبعات آن که می تواند نقش بریتانیا در دنیا و توانایی همکاری آن با شرکایش در جی 7 را تضعیف کند، می اندیشد. دولت ایتالیا گرفتار بحران است و احزاب راست افراطی ایتالیا را به موقعیت خطرناکی رسانده اند و اقتصاد آن در آستانه فروپاشی است. ژاپن در بحبوحه جنگ تجاری و تنش های خطرناک با کره جنوبی است.

نشست سال جاری نباید به اندازه سال گذشته فاجعه بار می بود و باید به این مساله فکر کرد که آیا نشست مذکور به پیشبرد منافع مشترک رسید یا خیر. اکنون چنین چیزی مشاهده نمی گردد.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه مایل بود در جی 7 روی موضوعاتی نظیر تغییر آب و هوایی تمرکز کند اما ترامپ از این موضوع خشمگین شد چون آن را بی فایده یا شاید ساخته دست چینی ها برای تحریف توجه این نشست از مسائل مهمی چون تکمیل متروی جدید نیویورک می داند! حقیقت این است که ترامپ در وسط نشست گروه هفت توییتی درباره سیستم متروی نیویورک ارسال کرد. ترامپ در جلسه تغییر آب و هوایی هم حاضر نشد.

حتی بنیادی ترین مقاصد این نشست که عکاسی رهبران و توافق روی بیانیه ای مشترک به نشانه وحدت رویه میان دموکراسی هاست، با مشارکت ترامپ ممکن نیست. ماکرون با زیرکی تصمیم گرفت تا تلاشی درباره صدور اعلامیه مشترک از سوی رهبران صورت نگیرد و در عوض گزارشی یک صفحه ای درباره مسائل مورد بحث اطلاع رسانی شد و این اولین بار در چهل سال گذشته بود که نشست های گروه هفت بیانیه مشترک نداشت. این نگرانی به وجود آمده بود که ترامپ همچون سال گذشته حمایتش را از چنین اعلامیه ای پس از نهایی شدن پس بگیرد.

چنانچه این دلایل برای تعلیق نشست گروه هفت به حد کافی مناسب به نظر نمی رسد، با طرح آمریکا برای میزبانی نشست در سال 2020 فرصت های بیشماری برای ایجاد فاجعه به دست خواهد آمد. ترامپ در نشست سال جاری هم روشن ساخت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه باید دوباره به نشست دعوت گردد؛ کشوری که بعد از الحاق شبه جزیره کریمه در سال 2014 از این گروه اخراج شد و هنوز کنترل این منطقه را در دست دارد. ترامپ به عنوان میزبان سال آینده ممکن است پوتین را علی رغم میل دیگران دعوت کند. او میخواهد جی 7 را در یکی از تفرجگاه هایش میزبانی کند که فرصت دیگری برای خودنمایی با پول مالیات دهندگان و نقض مفاد قانون اساسی است. همچنین تصور اینکه ترامپ چه دستورکاری را مد نظر می گذارد، با توجه به اینکه خودش باید نشست ها را مدیریت کند، وحشتناک است. لغو نشست آینده پیشنهاد مضحکی نیست بلکه راهی برای مدیریت واقعیت های کنونی و حفظ اعتبار آمریکایی در دنیا است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 آبان 1398 بروزرسانی: 24 آبان 1398 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 619

به "جی 7 را تا بعد از رفتن ترامپ تعلیق کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جی 7 را تا بعد از رفتن ترامپ تعلیق کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید