حمایت سازمان جهانی بهداشت از مالکیت عمومی واکسن کرونا خبرنگاران

به گزارش بارازعلی، سازمان جهانی بهداشت که بار ها بر دسترسی همگانی به واکسن های منتخب کرونا تاکید نموده بود، به حمایت جدی از مالکیت عمومی این فرآورده های درمانی و توزیع یکسان آن ها برخاست.

حمایت سازمان جهانی بهداشت از مالکیت عمومی واکسن کرونا خبرنگاران

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سازمان دنیای بهداشت به طور جدی از تعلیق حق ثبت اختراعات واکسن های پیشرفته علیه کرونا برای توزیع یکسان آن ها حمایت کرد.

تدرس ادهانوم مدیرکل سازمان دنیای بهداشت اظهار داشت به عنوان راه حل موثر و عملی برای مهار همه گیری، باید به فکر گذشتن از حق مالکیت معنوی باشیم.

ادهانوم با اشاره به قطعنامه مصوب شورای امنیت سازمان ملل درباره آتش بس در تمام درگیری ها برای اجرای واکسیناسیون علیه کرونا در مناطق درگیر، توضیح داد: طرفداری از برابری و عدالت مهم است، اما در این زمینه باید گام های عملی برداشت.

مدیرکل سازمان دنیای بهداشت تاکید نمود: در توافق جنبه های حقوقی مالکیت معنوی مرتبط با تجارت مقرراتی برای اشتراک مالکیت معنوی وجود دارد؛ با این وجود این موضوع همچنان مسئله آشکاری است که کسی نمی خواهد راجع به آن صحبت کند.

ادهانوم اضافه نمود: وقتی از مالکیت معنوی صحبت به میان می آید شاهد عدم همکاری و مقاومت جدی در این زمینه هستیم. این پاندمی سابقه نداشته و ویروس کرونا تمام دنیا را مانند گروگانی در دست گرفته است. اگر این مقررات در حال حاضر اجرایی نگردد، پس چه زمانی اجرا خواهد شد؟

این ایده که از سوی 90 کشور دنیا پذیرفته شده، به ویژه کشور های در حال توسعه و با درآمد های متوسط را در کانون توجه خود قرار داده است؛ اما هنوز حمایت اتحادیه اروپا را دریافت نکرده و در حد آنالیز سازمان دنیای بهداشت باقی مانده است.

هم زمان با نگرانی هایی که درمورد رقابت کشور ها و دامن زدن به ملی گرایی واکسنی وجود دارد، سازمان دنیای بهداشت از پیشنهاد هندوستان و آفریقای جنوبی مبنی بر استثنا کردن پیشرفت های بهداشتی در زمینه مقابله با کووید-19 از حقوق مالکیت بین المللی حمایت کرد.

عالی ترین مقام سازمان دنیای بهداشت از کشور های پیشرفته خواست که درجهت لغو یا کاهش توافقات یکجانبه خرید واکسن با شرکت های دارویی اقدام نمایند و در همین ارتباط اضافه نمود: درک می کنیم که دولت ها وظیفه حفاظت از حقوق ملی خود را دارند، اما ایفای بهتر این امر مستلزم سرکوب ویروس کرونا به طور همزمان در تمام نقاط دنیا است.

تدروس ادهانوم چندی پیش در جلسه هیات مدیره سازمان دنیای بهداشت در ژنو که به صورت مجازی برگزار گردید، تاکید نمود که دنیا در آستانه یک اشتباه اخلاقی فاجعه بار واقع شده است و قیمت این اشتباه جان انسان هایی را در فقیرترین کشور های دنیا خواهد گرفت.

او توضیح داد: کشور های ثروتمند واکسن کرونا را توزیع می نمایند، درحالی که کشور های کمتر توسعه یافته باید منتظر بمانند و نظاره گر باشند. هر روز که زمان می گذرد، این شکاف بیشتر و عمیق تر می گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 فروردین 1400 بروزرسانی: 18 فروردین 1400 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1767

به "حمایت سازمان جهانی بهداشت از مالکیت عمومی واکسن کرونا خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمایت سازمان جهانی بهداشت از مالکیت عمومی واکسن کرونا خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید