خبرنگاران افشاگر آمریکایی 5.2 میلیون دلار جریمه شد

به گزارش بارازعلی، نیویورک- خبرنگاران- وزارت دادگستری آمریکا خاطرنشان کرد ادوراد اسنودن به خاطر انتشار کتاب حاوی اطلاعات محرمانه به پرداخت 5.2 میلیون دلار جریمه، محکوم شده است.

خبرنگاران افشاگر آمریکایی 5.2 میلیون دلار جریمه شد

به گزارش خبرنگاران، وزارت دادگستری آمریکا روز پنج شنبه با انتشار بیانیه ای اظهار داشت: در 29 سپتامبر 2020 دادگاه بخش شرقی ویرجینیا به قضاوت نهایی و حکم دائمی علیه ادوارد اسنودن، کارمند سابق آژانس اطلاعات مرکزی (سیا) و پیمانکار آژانس امنیت ملی (ان اس ای) وارد شد.

این بیانیه می افزاید: در سپتامبر 2019، آمریکا یک دادخواستی را علیه اسنودن مطرح نمود که کتابی را با عنوان بایگانی همیشگی در تناقض با توافق عدم افشای اطلاعات محرمانه که او با سیا و ان اس ای امضا نموده بود، منتشر کرد. این دادخواست، اسنودن را به خاطر انتشار این کتاب بدون ارسال پیش نویس آن برای این آژانس ها در نقض تعهدات خود تحت توافقی که امضا کرد، متهم نموده است. همچنین دادخواست اسنودن را به خاطر سخنرانی های عمومی درباره موضوعات مرتبط با مسایل اطلاعاتی متهم نموده است که آن هم به خاطر نقض توافق عدم افشاگری است.

دادگستری آمریکا در بیانیه خود ادامه می دهد: آمریکا در پی توقیف انتشار یا توزیع کتاب بایگانی همیشگی نیست. در عوض تحت سابقه رای دادگاه در موضوع اسنپ علیه آمریکا، دولت کوشش کرد همه عواید اسنودن را به دلیل عدم ارائه مقاله خود برای آنالیز قبل از انتشار بر خلاف تعهدات قراردادی و امانتداری ادعا کند.

این بیانیه اضافه می نماید: در دسامبر 2019، دادگاه بخش شرقی ویرجینیا به نفع ایالات متحده علیه اسنودن در موضوع مسئولیت، رای داد و معتقد بود که اسنودن با انتشار ثبت دائمی تعهدات قراردادی و امانتداری خود را در قبال سیا و ان اس ای و همچنین ارائه اظهارات آماده شده در محدوده تعهدات خود برای بازبینی قبل از انتشار نقض نموده است.

وزارت دادگستری آمریکا تاکید نمود: اما در خصوص دامنه این تخلفات یا جبران خسارات دولت ناشی از آن، دادگاه در روز سه شنبه، مبلغی بیش از 5.2 میلیون دلار به نفع دولت حکم داد و مقرر کرد هرگونه عایدی ناشی از این کتاب یا 56 سخنرانی اسنودن اعم از پول، امتیاز یا مزایای اقتصادی، به سود ایالات متحده ضبط گردد.

بر اساس این بیانیه، جفری روزن معاون وزیر دادگستری و دادستان کل آمریکا در این باره گفت: ادوارد اسنودن تعهدات قانونی خود به ایالات متحده را نقض کرد و عواید اقتصادی غیرقانونی او باید به دولت بازگردد. همانگونه که در این پرونده نشان داده می گردد، وزارت دادگستری نسبت به اقدامات نادرست کسانی که با خیانت به اعتماد به خودشان پاسخ می دهند و برای منافع شخصی از دسترسی به اطلاعات محرمانه امنیت ملی استفاده می نمایند، چشم نخواهد پوشید.

همچنین زاکاری ترویلیگر داستان شرق ویرجینیا در این رابطه گفت: اطلاعات باید از کشور ما محافظت کند نه اینکه منافع شخصی را فراهم سازد. این قضاوت اطمینان خواهد داد که ادوارد اسنودن از نقض اعتمادی که به وی شده است هیچ منافع پولی دریافت نخواهد کرد.

بوزرت کلارک سرپرست دستیاری دادستان کل در بخش مدنی هم اظهار نموده است: ما آنهایی را که از موقعیت های حساس دولتی برای بهره مندی از اطلاعات محرمانه در طول خدمات دولتی سوء استفاده می نمایند، تعقیب خواهیم کرد.

بیانیه وزارت دادگستری آمریکا ادامه می دهد: این دادخواست جدا از اتهامات کیفری علیه اسنودن به دلیل ادعای افشای اطلاعات طبقه بندی شده وی است. این دادخواست یک دادخواست مدنی است و صرفا مبتنی بر عدم رعایت اسنودن از تعهدات بازبینی پیش از انتشار است که در توافقنامه های عدم افشای وی امضا شده است.

افشاگری های ادوارد اسنودن از عملیات بزرگ جاسوسی و مراقبت در سطح جهانی پرده برداشت. بنا به مدارک اسنودن، این برنامه ها شامل جاسوسی از مردم عادی و شخصیت ها در مکالمات تلفنی، ایمیل وموتور جستجوی اینترنت در تمام کشورها و بدون رعایت مرزهای سیاسی صورت می گیرند.

منبع: ایرنا
انتشار: 14 آبان 1399 بروزرسانی: 14 آبان 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1458

به "خبرنگاران افشاگر آمریکایی 5.2 میلیون دلار جریمه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران افشاگر آمریکایی 5.2 میلیون دلار جریمه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید