خبرنگاران روسیه گزارش سلاح شیمیایی سوریه را تکرار ادعای غربی ها دانست

به گزارش بارازعلی، نیویورک- خبرنگاران- نمایندگی روسیه در سازمان ملل متحد، گزارش تیم تحقیق و شناسایی سازمان منع سلاح شیمیایی را نامعتبر و در راستای اتهامات برخی کشورهای شناخته شده غربی دانست.

خبرنگاران روسیه گزارش سلاح شیمیایی سوریه را تکرار ادعای غربی ها دانست

واسیلی نبنزیا روز چهارشنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که به صورت ویدئویی با موضوع سوریه برگزار شد، بار دیگر بر موضع پیشین خود مبنی بر تعطیل شدن تمام فعالیت های شیمیایی سوریه تاکید کرد.

وی افزود: تمام ذخایر شیمیایی سوریه تخلیه و تاسیسات ساخت آن تخریب شد. دمشق نه ظرفیت سلاح شیمیایی و نه قصد یا قابلیت استفاده از آن را دارد.

نماینده روسیه در سازمان ملل متحد ادامه داد: سوریه به همکاری کامل خود با سازمان منع سلاح شیمیایی از جمله فعالیت های نظارتی آن، ادامه می دهد.

نبنزیا با متهم کردن ماموران سازمان منع سلاح شیمیایی به نقض ماده 15 این سازمان اضافه کرد: شکی نداریم که هدف اصلی آن، سفید کردن اقدامات غیرقانونی تجاوز علیه سوریه در آوریل 2017 و 2018 است. گزارش اخیر تیم تحقیق و شناسایی این سازمان به وضوح این نیت را تایید می کند.

وی شرح داد: همانطور که انتظار می رفت، این تیم به اصطلاح متخصصان به جای انجام یک کار تحقیقاتی جدی، صرفا کار خود را به بازتاب اتهامات بی اساس برخی کشورها کاهش دادند. اگرچه با توجه به افشاگری های اخیر درباره روش های کار دبیرخانه فنی سازمان منع سلاح شیمیایی، نباید تعجب کنیم.

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد از بی دقتی در تنظیم این گزارش را باورنکردنی توصیف کرد و گفت: ما با پرکردن جاهای خالی گزارش این تیم، قصد مخرب آنها را به طور کامل احساس می کنیم. ما ارزیابی اولیه خود را به زودی توزیع خواهیم کرد اما می توانید جزئیات بیشتری را درباره ارزیابی اولیه در وب سایت نمایندگی ما بیابید.

نبنزیا پایگاه هوایی شعیرات را یکی از تاسیسات اعلام شده توسط سازمان منع سلاح شیمیایی دانست که بارها توسط بازرسان آن مورد تحقیق قرار گرفت و گفت: مدیرکل این سازمان در تطابق کامل با ماموریت های آن تایید کرد این پایگاه مدت ها پیش از وقایع سال 2017 نابود شده است.

وی با بیان اینکه دولت سوریه بلافاصله پس از تجاوز غیرقانونی در سال 2017 به بهانه استفاده از پایگاه شعیرات به عنوان مرکز تولید سلاح شیمیایی، خواستار تحقیق بازرسان این سازمان شد، افزود: مدیر دبیرخانه فنی این سازمان از تعهدات خود و همچنین درخواست دمشق، چشم پوشی کرد.

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد یادآور شد: در 19 آوریل 2017، ایران و روسیه پیش نویسی را به شورای اجرایی سازمان منع استفاده از سلاح شیمیایی ارائه دادند که به طور رسمی مدیرکل را موظف می ساخت تا از پایگاه هوایی شعیرات بازرسی داشته باشند.

نبنزیا اظهار داشت: این پیشنهاد توسط کشورهای شناخته شده و طرفداران آنها بدون هیچ دلیل واضح دیگری رد شد و مانع از تحقیقات منسجم درباره اتهاماتی شدند که خودشان مطرح می کردند.

وی با تاکید بر اینکه همه این اتفاقات یک ماه پس از حوادث اللاسامنا و خان شیخون رخ داد که بازرسی از پایگاه هوایی الشعیرات می توانست به همه اتهامات پاسخ قطعی بدهد، اظهار کرد: با وجود ارتباط روشن با حقایق فوق، این تیم نه تنها به آنها توجه نکردند در حالیکه به اشتباه دولت سوریه را سرزنش می کردند، بلکه حتی به هیچ وجه آنها را در گزارش خود ذکر نکردند.

نماینده روسیه با انتقاد از شیوه کار بازرسان سازمان منع استفاده از سلاح شیمیایی که از نواقص مکانیسم تحقیقات مشترک(جیم و اف اف ام) درس نگرفته اند، گفت: جمع آوری مدارک و مستندات از راه دور که عمدتا از سوی مخالفان دولت ارائه می شود و نادیده دریافت اطلاعات رسمی دمشق درباره جنایات شیمیایی مخالفان از روش های معیوب این کارگروه است.

نبنزیا این تحقیقات را نقض آشکار مفاد کنوانسیون سلاح شیمیایی دانست و شرح داد: به طور خلاصه، با توجه به تعصب واضح گزارش تیم تحقیق و شناسایی(IIT)، ماهیت غیرقانونی خود تیم، ناسازگاری های اخیر در دبیرخانه فنی سازمان منع سلاح شیمیایی و ادامه اهداف برخی از کشورها برای پنهان کردن اطلاعات خود در مورد به اصطلاح موارد اعلام نشده تجهیزات تولید سلاح شیمیایی و انبارهای سوریه، همچنان به ارزیابی خودمان ادامه می دهیم.

منبع: ایرنا
انتشار: 20 خرداد 1399 بروزرسانی: 20 خرداد 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1166

به "خبرنگاران روسیه گزارش سلاح شیمیایی سوریه را تکرار ادعای غربی ها دانست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران روسیه گزارش سلاح شیمیایی سوریه را تکرار ادعای غربی ها دانست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید