دورنمای مذاکرات ترامپ-اون در هاله ای از ابهام

به گزارش بارازعلی، دونالد ترامپ و کیم جونگ اون دومین اجلاس خود را در هانوی در ماه گذشته میلادی برگزار کردند. اما اینبار دولت ترامپ رویکرد سرسختانه ای درباره خلع سلاح هسته ای کره شمالی اتخاذ نموده بود. این مسئله شک و تردیدها را افزایش داد که آیا دو طرف به توافقی دست می یابند یا خیر؟

دورنمای مذاکرات ترامپ-اون در هاله ای از ابهام

به گزارش خبرنگاران، به نوشته روزنامه واشنگتن پست، روز دوشنبه استفن بیگان نماینده ویژه آمریکا در مساله کره شمالی خاطرنشان کرد: واشنگتن تا زمانی که کره شمالی تمام برنامه موشک های بالستیک و هسته ای خود را منحل نکند تحریم ها را لغو نخواهد کرد. همچنین آمریکا به دنبال از بین بردن تسلیحات بیولوژیکی و شیمیایی پیونگ یانگ است.

نماینده ویژه آمریکا در امور کره شمالی در نشستی به میزبانی اندیشکده بین المللی کارنگی در واشنگتن خاطرنشان کرد: ما نمی خواهیم خلع سلاح هسته ای به طور تدریجی اتفاق بیفتد. رئیس جمهور با صراحت این مسئله را بیان نموده است. یک اتحاد کامل میان اعضای دولت ترامپ درباره این رویکرد وجود دارد.

در مقابل کره شمالی از گذشته اعلام نموده است که هر گام برای خلع سلاح هسته ای باید با تدابیر مناسب از طرف مقابل یعنی آمریکا از جمله لغو بعضی از تحریم های مالی همراه باشد اما رد صریح این درخواست توسط دولت ترامپ تحلیلگرانی را که اعلام نموده بودند دو طرف به دنبال دستیابی به توافق نهایی هستند، به سکوت وادار نموده است.

ویپین نارانگ، کارشناس کره شمالی در موسسه ماساچوست خاطرنشان کرد: اگر ما قاطعانه در این موضع بایستیم سخت است ببینیم که کیم این مسئله را قبول کند.

پیش از شروع دومین نشست ترامپ با رهبر کره شمالی در ویتنام دیپلمات های نزدیک به مذاکرات خاطرنشان کردند که مذاکره کنندگان آمریکایی به دنبال اتخاذ یک توافق نرم تر هستند که در آن بعضی تحریم ها به ازای منحل شدن مجتمع هسته ای یونگ بایون بیون لغو می گردد. مجتمع یونگ بایون یکی از تاسیسات مهم در برنامه هسته ای کره شمالی است اما این باور وجود دارد که موشک ها، کلاهک ها و تاسیسات غنی سازی در بخش های دیگر نیز وجود دارد.

از سوی دیگر جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا درباره بیگان که رویکرد نرم تری نسبت به مسئله کره شمالی در مقایسه با او دارد، گفت: بیگان چیزهای بیش از حدی به کره شمالی پیشنهاد می دهد اما آمریکا در این اجلاس اخیر پیشنهاد لغو همه تحریم ها در برابر خلع سلاح کامل هسته ای داده است. رد این درخواست توسط کره شمالی و همچنین انتشار عکس های ماهواره ای مبنی بر فعالیت یک سایت موشکی باعث ایجاد ابهامات و عدم اطمینان نسبت به سرنوشت مذاکرات شده است.

بیگان گفته است: او نمی تواند درباره فعالیت این سایت صحبت کند، با این حال وی گفت: آمریکا این مسئله را به صورت جدی آنالیز می نماید.

وی با وجود همه این مسائل تاکید نمود که دیپلماسی همچنان بسیار زنده است. این در حالیست که هنوز تاریخ مشخصی برای نشست بعدی میان رهبران دو کشور اعلام نشده است.

داریل کیمبال، رئیس اجرایی انجمن کنترل تسلیحات می گوید: در حال حاضر یک خطر جدی وجود دارد. نشانه هایی مبنی بر انجام عملیات در سایت موشکی سوهائه وجود دارد. این مسئله نشان می دهد که اگر یک توافق مبنی بر خلع سلاح هسته ای و کنترل های لازم برای آنالیز و راستی آزمایی این فرایند وجود نداشته باشد ما می توانیم به آسانی به دوران خشم و آتش بازگردیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 بهمن 1398 بروزرسانی: 24 بهمن 1398 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 861

به "دورنمای مذاکرات ترامپ-اون در هاله ای از ابهام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دورنمای مذاکرات ترامپ-اون در هاله ای از ابهام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید