ضدعفونی کردن میوه و سبزی در دوران کرونا

به گزارش بارازعلی، طبق گفته سازمان بهداشت جهانی به هیچ عنوان نباید از مواد شوینده یا شیمیایی مانند وایتکس برای شست و شوی میوه و سبزی استفاده کرد. از زمانی که خبری از کرونا نبود، همواره متخصصان بهداشت و سلامت جامعه برای مصرف میوه و سبزی نکاتی را یادآوری می کردند تا مردم با خیال راحت بتوانند از این مواد غذایی مفید استفاده نمایند، چه برسد به امروز که به دلیل اهمیت ضدعفونی کردن همه لوازم و مواد غذایی که وارد خانه می گردد، ضدعفونی کردن میوه ها و سبزی ها هم ضرورت بیشتری دارد. شیوه های ضد عفونی مواد غذایی با لوازم و حتی ضد عفونی کردن دست ها متفاوت است و ما به همین دلیل در این باره توضیحاتی داده ایم و این بارهم نکاتی را ارائه می کنیم :

ضدعفونی کردن میوه و سبزی در دوران کرونا

از پروفایل ما وبلاگ حامد دیدن نمایید.

استفاده از محلولهای طبیعی

برخی از افراد تمایل دارند برای ضد عفونی کردن از موادی مانند نمک، سرکه و جوش شیرین استفاده نمایند . برای ضد عفونی کردن میوه و سبزی با این مواد در ابتدا باید آلودگی میوه و سبزی را پاک و در ظرف مناسب آب و سرکه، جوش شیرین یا نمک را اضافه کنید و سپس میوه و سبزی را برای مدت 15 تا 30 دقیقه در این محلول قرار دهید. توجه به این نکته لازم است که حجم میوه و سبزی متناسب با حجم محلول باشد. به ویژه برای سبزی ها به طوری که کاملا در آب غوطه ور گردد و به راحتی بتوان سبزی ها را در آن جا به جا کرد.

استفاده از مواد شیمیایی ممنوع!

طبق گفته سازمان بهداشت جهانی، به هیچ عنوان نباید از مواد شوینده یا شیمیایی مانند وایتکس برای شست و شوی میوه و سبزی استفاده کرد. به همین دلیل شما هم در هیچ شرایطی از این مواد استفاده نکنید. بلکه می توانید از ضد عفونی نماینده هایی که در بازار موجود است بهره ببرید.

دستور العمل کاربردی

هنگام خرید میوه و سبزی دقت کافی داشته باشید که جنس خریداری شده به گل و لای آغشته نباشد و در هنگام جدا کردن حتما از ماسک و دستکش بهره ببرید.

در صورت امکان محصولات خریداری شده را در بیرون از منزل نگهداری کنید و اگر قرار است به داخل ببرید، آن ها را از پلاستیک خارج کنید و در ظرف مناسبی بریزید.

به هیچ عنوان بچه ها و اعضای خانواده به میوه و سبزی نشسته دست نزنند.

قبل از ضدعفونی کردن میوه و سبزی ابتدا دست خود را کاملا بشویید و ضد عفونی کنید.

برای شست وشوی سبزی ها و میوه هایی که سطح ناصاف دارد مانند سیب زمینی ، هویج یا پرتقال می توانید از برس مخصوص شست وشو استفاده و سطح آن را کاملا تمیز کنید.

بعد از اطمینان از تمیزی و شست وشو و ضدعفونی کردن ، میوه ها و سبزی ها را خشک و در جای مناسب نگهداری کنید تا ماندگاری آن ها بیشتر گردد.

بعد از اتمام کار ظرف شست و شو را کاملا بشویید و ضد عفونی کنید و بعد از خشک شدن در جای مناسب قرار دهید.

تا حدامکان از ظرفی که برای شست وشوی سبزی و میوه استفاده نموده اید برای شست وشوی مواد غذایی دیگر مانند گوشت و مرغ استفاده نکنید.

استفاده از محلول یا قرص ضدعفونی

به طور معمول از پودر پرکلرین 70 درصد برای شست وشوی سبزی و میوه استفاده می گردد. روش کار به این صورت است که در ظرفی مناسب محلولی رقیق از پرکلرین و آب تهیه کنید و سبزی هاو میوه ها را به مدت 5 تا10 دقیقه در آن قرار دهید و در انتها آن ها را با آب خنک آب کشی کنید. البته زمان استفاده از این ماده باید میوه هاو سبزی ها را با آب خنک کاملا آب کشی کنید تا علاوه بر شست وشوی ماده ضد عفونی، از پژمرده شدن آنها جلوگیری گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 3 دی 1399 بروزرسانی: 3 دی 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1562

به "ضدعفونی کردن میوه و سبزی در دوران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضدعفونی کردن میوه و سبزی در دوران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید