ظریف: ایران به دنبال ایجاد روابط راهبردی با چین است

به گزارش بارازعلی، خبرنگاران: وزیر امور خارجه در دیدار با همتای چینی خود در شهر پکن گفت: ایران به دنبال ایجاد روابط راهبردی با چین است.

ظریف: ایران به دنبال ایجاد روابط راهبردی با چین است

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش حوزه سیاست خارجی بارازعلی؛ روز آدینه 9 آبان محمد جواد ظریف در سفر به پکن با وانگ یی همتای چینی خود دیدار کرد. آقای ظریف در این ملاقات ضمن پیروز خواندن چین در برگزاری نشست روند استانبول درپکن، تأکید کرد برای جمهوری اسلامی ایران همکاری با جمهوری خلق چین در همه موضوعات دوجانبه، منطقه ای و بین المللی از اولویت برخوردار است.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با توجه به مشابهت دیدگاههای ایران و چین در بسیاری از موضوعات مهم منطقه ای و بین المللی، یادآور شد ایران به دنبال ایجاد روابط راهبردی با چین است.

ظریف در ادامه از نقش مثبت چین در مذاکرات هسته ای ایران با گرو 1+5 قدردانی نموده و توضیح داد: در جمهوری اسلامی ایران اراده سیاسی برای توافق بسیار قوی بوده و لذا تهران در این گفتگوها برای رسیدن به راهکار بسیار جدی است. آمادگی طرف ایرانی برای توسعه بیش از پیش همکاری های مالی دو جانبه از جمله دیگر موضوعات مورد اشاره توسط وزیر امور خارجه کشورمان بود.

وانگ یی وزیر امور خارجه چین نیز با خوشامدگویی به آقای ظریف، حضور وی در این دور از نشست روند استانبول در پکن را نشانه حمایت جمهوری اسلامی ایران از جمهوری خلق چین در ارتقای همکاری های منطقه ای بویژه در امور افغانستان خواند. وی ضمن مهم خواندن صندلی ایران در بازسازی افغانستان، تأکید کرد در حل و فصل مسائل افغانستان نقش ایران حتمی است.

وزیر امور خارجه چین در ادامه با اشاره به سطح گسترده و رو به رشد مناسبات دو جانبه با ایران، روابط تهران - پکن را راهبردی خوانده و یادآور شد چند دیدار اجرا شده میان آقای روحانی و آقای شی جین پینگ موجب تحکیم و تحرک جدی تر روابط دو کشور شده است.

طرفین در این گفتگوها بر انجام سفرهای دو جانبه مقامات ارشد دو کشور تأکید کردند.

منبع: تسنیم
انتشار: 29 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 718

به "ظریف: ایران به دنبال ایجاد روابط راهبردی با چین است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: ایران به دنبال ایجاد روابط راهبردی با چین است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید