مخالفت نمایندگان با استعفای هیات رئیسه مجلس قبل از ثبت نام در انتخابات

به گزارش بارازعلی، تهران (پانا) - نمایندگان مجلس با پیشنهاد استعفای هیات رئیسه مجلس و هیات عالی قضایی برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری مخالفت کردند.

مخالفت نمایندگان با استعفای هیات رئیسه مجلس قبل از ثبت نام در انتخابات

کنندگان در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی امروز در جریان بررسی موادی از اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری با پیشنهاد غلامرضا نوری قزلجه، کننده بستان آباد مبنی بر اینکه هیات رئیسه مجلس و هیات عالی قضایی اگر بخواهند نامزد انتخابات ریاست جمهوری شوند باید 6 ماه قبل از حضور در انتخابات استعفا دهند، مخالفت کردند.

نوری قزلجه در تشریح پیشنهاد خود مبنی بر اینکه اعضای هیات رئیسه و اعضای شورای عالی قضایی باید 6ماه قبل از ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری باید استعفا دهند، گفت: ما وقتی می خواهیم قانون جدید وضع کنیم نباید به قوانین گذشته استناد کنیم. پیشنهادات متفاوتی در این زمینه مطرح شده و نظریه های مشورتی هم گرفته نشده است.

کننده بستان آباد با بیان اینکه احزاب در تهیه این طرح باید مورد مشورت قرار می گرفتند، گفت: این نوع نگاه ها در این طرح نشان می دهد که ما سخت گیری کردیم و راه ورود به ثبت نام را برای اقشار عظیمی از جامعه بستیم و محدود کردیم.

وی افزود: اعضای هیات رئیسه و شورای عالی قضایی دارای اختیاراتی هستند و احتمال سوگیری و اختلال در امور و هماهنگی بین قوا را در ماه های که منتهی به انتخابات است به وجود می آورد و خدماتی که انجام می دهد و سفرهای که می فرایند شائبه تبلیغات انتخاباتی پیدا می شود، علاوه این این افراد تریبون در اختیار دارند و اظهارنظرهای خود را به راحتی بیان می کنند.

علی نیکزاد که ریاست مجلس را بر عهده داشت، در واکنش به پیشنهاد نوری قزلجه گفت: هیات رئیسه قانون گذار نیست کنندگان با رای خود قانون را وضع می کنند.

سیدسلمان ذاکر، کننده ارومیه هم در مخالفت با این پیشنهاد گفت: اگر دلیل این طرح بنا به پیشنهاد نوری قزلجه وجود شائبه سوء استفاده از موقعیت باشد، همه افرادی که در سمت های خاص قرار دارند و می خواهند نامزد ریاست جمهور شوند، باید استعفا دهند.

وی افزود: با این حساب اگر رییس جمهور بخواهد نامزد دور دوم انتخابات شود باید استعفا دهد چون از همه امکانات کشور استفاده می کند. اگر قرار بر استعفا باشد استانداران و وزیران هم استعفا دهند.

محمدرضا صباغیان بافقی، کننده مهریز در موافقت با این پیشنهاد گفت: اگر یک یا دو نفر از اعضای شورای هیات عالی قضایی و یا هیات رییسه بخواهند نامزد ریاست جمهوری شوند و استعفا دهند مسئله ای در فرایند هیات رییسه پیش نمی آید. این پیشنهاد خوبی است و جلوی سوء استفاده ها گرفته می شود و باعث قوام انتخابات می شود ما باید قوانین را به گونه ای بنویسیم که شائبه ای در آن وجود نداشته باشد.

کنندگان مجلس امروز با استعفای 6 ماه پیش از انتخابات ریاست جمهوری از سوی روسای قوای مقننه و قضاییه در صورت تمایل به نامزدی، مخالفت، و از سوی دیگر با پیشنهاد ابراهیم رضایی، کننده دشتستان مبنی بر اینکه باید شرایطی فراهم شود که منصوبان رهبر انقلاب هم بتوانند نامزد ریاست جمهوری شوند، موافقت کردند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 6 بهمن 1399 بروزرسانی: 6 بهمن 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1621

به "مخالفت نمایندگان با استعفای هیات رئیسه مجلس قبل از ثبت نام در انتخابات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخالفت نمایندگان با استعفای هیات رئیسه مجلس قبل از ثبت نام در انتخابات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید