میرزابیگی: فدراسیون فوتبال به مسئله اعتراض بازیکنان به داوران ورود کند، سرمربیان روی اعصاب داوران هستند

به گزارش بارازعلی، کارشناس داوری فوتبال کشورمان اعتقاد دارد فدراسیون فوتبال با ورود به مسئله اعتراض بازیکنان و سرمربیان به داوران با آنها برخورد انضباطی داشته باشد.

میرزابیگی: فدراسیون فوتبال به مسئله اعتراض بازیکنان به داوران ورود کند، سرمربیان روی اعصاب داوران هستند

ابراهیم میرزابیگی در گفت وگو با خبرنگار ورزشی خبرنگاران درباره فضای بی اخلاقی در مسابقات لیگ برتر و اعتراض بازیکنان به داوری در جریان مسابقات لیگ برتر فوتبال گفت: در فصل جاری لیگ برتر فوتبال اعتراض ها از سوی بازیکنان و عوامل تیم ها به داوری زیاد شده است، مخصوصاً در بازی های حساس که تیم ها تماشاگران زیادی دارند. این بحث بیشتر به فرهنگ سازی باشگاه ها ربط دارد که نسبت به این موضوع کم کاری کردند. ما شاهد هستیم که با ایجاد فضای پرتنش، شلوغ کاری و هرج و مرج گاهاً به نتیجه کاذب هم دست پیدا می کنند و در اینجا نقش باشگاه ها خیلی پررنگ است که باید نسبت به فرهنگ سازی اقدام بیشتری کنند تا بازیکنان را از این فضای تنش زا دور نگه دارند. همینطور مسئولان فدراسیون فوتبال که باید با ورود به این موضوعات با آنها برخورد قاطع داشته باشند.

وی درباره اینکه نقش نیمکت ها در این اعتراضات چقدر پررنگ است، شرح داد: این اعتراض ها بیشتر از سوی نیمکت ها به زمین سرایت می کند و اگر نیمکت تیمی آرام باشد مربی، سرپرست یا سرمربی که روی نیمکت هستند، زیاد به کار داور مداخله نکنند، قطعاً گروه داوری هم تسلط کافی برای قضاوت خواهد داشت. سرمربی تیمی که کنار زمین حضور دارد، در حالی که باید بیشتر روی موارد فنی تیم خود تمرکز داشته و تیم خود را هدایت کند، روی اعصاب داور کار می کند تا به نفع تیم خود کار کرده باشد. مربی تیم شروع به اعتراض می کند و بازیکنان هم به تبعیت از نیمکت خود با داور مسابقه چالش پیدا می کنند و این علتی می شود که به داور فشار عصبی وارد شود.

کارشناس داوری فوتبال کشورمان اضافه کرد: مسئله دیگری هم که باید به آن اشاره کنم، این است که کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال هم زیاد به این اعتراضات به داور ورود نمی کند و بازیکنان تیم های لیگ برتر هم وقتی می بینند برخوردی با آنها نمی شود، به خودشان جرأت می دهند در زمین هر کاری که دوست دارند انجام دهند. عامل دیگری هم که باید تأکید کنم، بیانیه نویسی باشگاه هاست که مزید علت شده تا به اعتراضات دامن زده شود. باشگاه ها با نوشتن بیانیه در فضای مجازی ذهن بازیکنان را به این سمت سوق می دهند که نسبت به داور مسابقه زاویه داشته باشند و این موضوعات باعث می شود داور با نداشتن تمرکز کافی ناخواسته قضاوت بدی داشته باشد.

میرزابیگی در پاسخ به این سؤال که داور چه برخورد و نقشی باید در این اعتراضات داشته باشد، شرح داد: داور مجری قانون است و اگر تشخیص داد که یک بازیکن فراتر از وظایفی قانونی در زمین دارد پا را فراتر می گذارد و مدام اعتراض یا جنجال به پا می کند، باید از اختیارات خود که طبق قانون استفاده از کارت زرد و قرمز است، استفاده کند و بازیکن خاطی را که در قبال اعضای تیم حریف یا تماشاگران از الفاظ رکیک استفاده کرده و توهین می کند، به این شکل جریمه شود. اگر داور اجازه دهد که بازیکن با او صحبت کند یا جواب او را بدهد، اینجا بازیکنان اعتراض خودشان را بیشتر می کنند و کنترل بازی از دست داور خارج می شود. داوران هم نباید در زمین مدام با بازیکنان حرف بزنند. داوران باید با صحبت های مختصر بازیکنان را قانع کنند و اگر قانع نشدند، آنها را با کارت زرد و قرمز جریمه کنند.

وی با بیان این جمله که فدراسیون فوتبال باید سریع تر به این مسائل ورود کند به خبرنگاران گفت: فدراسیون فوتبال باید هرچه سریعتر به این مسائل ورد کند و با جریمه، تنبیه یا محروم کردن بازیکنان، کادر فنی و هر کسی که به این اعتراضات دامن زده است، سعی کند اعتراض آنها را کمتر کند. هر چه این اعتراض ها کمتر شود یا اصلاً اعتراضی نباشد، مسلماً کار داور هم راحت تر خواهد بود و با خیال راحت قضاوت خواهد کرد.

عضو پیشین کمیته داوران فدراسیون فوتبال درباره بیانیه نویسی پیش از مسابقات حساس نیز گفت: فدراسیون فوتبال باید جلوی این کار را بگیرد. ما الان در مسابقات مهم و حساس می بینیم که مسئولان تیم ها چند هفته قبل از مسابقه شروع به بیانیه نویسی می کنند و در کل این بیانیه نویسی برای باشگاه ها بیشتر شبیه به یک عادت شده است. آنها سعی دارند پیش از مسابقه برای گروه داوری مشکل ایجاد کنند که حتماً باید فدراسیون فوتبال جلوی این کار را بگیرد. من سال گذشته خاطرم هست که دستورالعملی برای جلوگیری از بیانیه نویسی توسط فدراسیون صادر شده بود، اما امسال خبری از این موضوع نبود که متأسفانه امروز هم در خبرها دیدم باز مسئولان یک باشگاه لیگ برتری علیه تیم داوری مسابقه خود بیانیه نوشتند تا از این کار خود نتیجه بگیرند. هر چه زودتر باید بساط این بیانیه نویسی توسط فدراسیون فوتبال برچیده شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 11 تیر 1400 بروزرسانی: 11 تیر 1400 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1908

به "میرزابیگی: فدراسیون فوتبال به مسئله اعتراض بازیکنان به داوران ورود کند، سرمربیان روی اعصاب داوران هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میرزابیگی: فدراسیون فوتبال به مسئله اعتراض بازیکنان به داوران ورود کند، سرمربیان روی اعصاب داوران هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید