مینو محرز: داروی کرونا تا 3 ماه آینده به بازار می آید

به گزارش بارازعلی، مینو محرز اظهار کرد: داروی رم دسیویر یک داروی ضد ویروس و فراوری یک شرکت آمریکایی است و در زمان شیوع بیماری کووید 19 در چین هم در درمان بیماران موثر بود. این دارو اکنون در اروپا و آمریکا تحت یک کارآزمایی وسیع برای درمان این بیماری است و نتیجه آن فوق العاده خوب بوده است. اکنون در مرحله سوم کارآزمایی بالینی برای درمان کووید 19 است و فقط یک مرحله دیگر به جامانده است.

مینو محرز: داروی کرونا تا 3 ماه آینده به بازار می آید

وی در تبادل نظر با ایرنا اضافه نمود: نتیجه مراحل قبلی کارآزمایی بالینی این دارو با پیروزیت طی شده است و احتمالا تا دو یا سه ماه آینده با گذراندن مرحله آخر کارآزمایی بالینی این دارو به عنوان داروی اختصاصی درمان کووید 19 به بازار جهان عرضه می گردد.

محرز گفت: چین هم این دارو را در اختیار دارد و اگر تایید گردد می توانیم این دارو را از چین تهیه کنیم. البته اکنون مقدار کمی از این دارو در کشور وجود دارد و در بعضی مراکز درمانی ایران در بهبود بیماران کرونا موثر بوده است.

وی ادامه داد: سازمان بهداشت جهانی هم یک مطالعه عظیم در چندین کشور اروپایی و آسیایی از جمله ایران درباره اثربخشی این دارو انجام می دهد. البته مطالعه وسیع آمریکا و اروپا در خصوص این دارو یک مطالعه چند مرکزی و عظیم است و نتیجه آن ارزشمند و قابل توجه خواهد بود.

عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: این دارو چند سال پیش برای درمان ابولا فراوری شد و بعد کنار گذاشته شد، اما بعد از شیوع کرونا آمریکا این دارو را به چین داد و معین شد که در درمان این بیماری موثر است.

نمودار کرونا مسطح شد

محرز درباره شرایط شیوع کرونا در ایران گفت: به نظر می رسد که شیوع کرونا و ابتلا به بیماری کووید 19 در کشور به شکل محسوسی کاهش پیدا نموده و نمودار این اپیدمی در ایران به پیک و نقطه اوج خود رسیده و مسطح شده است. گزارش هایی که در بیشتر استان ها داریم نشان می دهد مثلا در تهران و اصفهان که شیوع بالای این بیماری را داشتیم به شرایط مسطح و عبور از پیک این بیماری رسیده ایم و البته در بسیاری از استان ها فرایند کاهشی و نزولی این اپیدمی زودتر آغاز شده بود.

وی اضافه نمود: مهمترین علت کنترل و کاهش موارد جدید کرونا، در خانه ماندن مردم و اجرای طرح فاصله گذاری فیزیکی به خصوص در ایام نوروز است. فاصله گذاری اجتماعی عبارت درستی نیست. آنچه باید اجرا گردد فاصله گذاری فیزیکی است که موثر بوده است و در تمام جهان نیز بهترین راهکاری که تا به امروز برای کنترل این بیماری اجرا شده، همین فاصله گذاری فیزیکی بین افراد است.

محرز گفت: به عنوان مثال در بیمارستان امام خمینی (ره) که من حضور دارم، در دو ماه گذشته 18 هزار مراجعه سرپایی و بیش از دو هزار بستری برای بیماران تنفسی داشتیم که عمدتا کرونایی بودند و همه تخت های بستری و آی سی یو برای این بیماران اشغال بود، اما اکنون عمده این تخت ها خالی شده و بیمارستان 1300 تختخوابی امام تهران به مرحله عادی و پذیرش بیماران غیر کرونایی رسیده است و تعداد موارد مشکوک به کرونا که روزانه مراجعه می نمایند به 30 تا 50 نفر کاهش پیدا نموده است.

این فوق تخصص بیماری های عفونی اضافه نمود: نگران بازگشایی مشاغل هستیم. به مسئولان هم توصیه نموده بودیم که بازگشایی ها به تعویق بیفتد، البته مسائل مالی، اجتماعی و روانی هم باید در نظر گرفته گردد. به هر حال این تصمیم گرفته شده است و باید ببینیم که چه پیش می آید، اما کشور هایی که در کنترل این اپیدمی پیروز بوده اند؛ جا هایی بوده اند که روی فاصله گذاری فیزیکی بین افراد خیلی جدی بودند و انجام دادند.

وی در پاسخ به این پرسش که چه تعداد از افراد تا به امروز در ایران به کرونا مبتلا شده اند به ایرنا گفت: نمی توانیم برآوردی داشته باشیم، چون تست زیادی انجام نمی دهیم. جا هایی مثل اروپا، آمریکا یا استرالیا که تعداد زیادی تست انجام می دهند، می توانند کشف نمایند که چه میزان از افراد جامعه درگیر این ویروس شده اند و حتی جا هایی که تجمع مبتلایان بیشتر است را پیدا می نمایند، اما در ایران امکان اینکه از افراد زیادی تست کنیم نداریم.

محرز اضافه نمود: با این حال اکنون که نمودار شیوع کرونا در حال مسطح شدن است، نشان می دهد که عده زیادی از افراد جامعه مبتلا شده اند و می دانیم که عمده این مبتلایان بدون علامت هستند، ولی فقط با انجام تست می توانیم متوجه شویم که چند درصد جامعه مبتلا شده اند.

عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری های واگیر و کرونا وزارت بهداشت گفت: در خصوص ابتلای مجدد افرادی که یکبار به کرونا مبتلا شده اند، هنوز نمی توانیم نظر قطعی بدهیم و زمان می خواهد که بتوانیم جواب این پرسش را بدهیم و گرمای هوا هم هنوز معلوم نیست در کاهش و کنترل این بیماری موثر باشد.

محرز درباره استفاده از کیت تشخیص آنتی بادی و پادتن کرونا در بین افراد جامعه گفت: این کار امکانپذیر است و در بعضی شهر های کوچک در حال آنالیز است. اگر این کیت به صورت انبوه و زیاد فراوری گردد که توان آن را هم در کشور داریم و مسئولان امکانات آن را بدهند، می توانیم افراد جامعه را آنالیز کنیم و کسانی که به این ویروس مبتلا شده اند می توانند با خیال راحت به کار و زندگی برگردند.

منبع: فرارو
انتشار: 31 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1187

به "مینو محرز: داروی کرونا تا 3 ماه آینده به بازار می آید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مینو محرز: داروی کرونا تا 3 ماه آینده به بازار می آید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید