چرا اوکراین گیت از رسوایی های دیگر ترامپ متفاوت است؟

پنج دلیل وجود دارد که اوکراین گیت در مقایسه با گزارش رابرت مولر، در خصوص دخالت روسیه در انتخابات 2016 آمریکا، برای ترامپ دردسر بیشتری درست نموده است.

چرا اوکراین گیت از رسوایی های دیگر ترامپ متفاوت است؟

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، با مطرح شدن استیضاح رئیس جمهور آمریکا به نظر می رسد قرار است تا اتفاقی جدی در سیاست داخلی آمریکا رخ دهد. در واقع، با در نظر دریافت آنچه در هفته گذشته رخ داد، یعنی:

* رئیس مجلس آمریکا شروع رسمی تحقیقات برای استیضاح ترامپ را اعلام نمود

* کاخ سفید متن تبادل نظری مجرمانه بین ترامپ و رئیس جمهور اوکراین را منتشر کرد

* متن (دستکاری شده) شکایت افشانماینده رسوایی اوکراین گیت، به طور رسمی منتشر شد

* رئیس موقت امنیت ملی آمریکا در مجلس استماع شهادت داد و گفت که به نظر او فرد افشانماینده (که یکی از نیرو های اوست) اقدامی درست و بجا انجام داده و گزارش او را معتبر دانست.

* رودی جولیانی، کرت ولکر، فرستاده ویژه آمریکا به اوکراین را در جریان اوکراین گیت مرتبط دانست و گفت: او نیز همدستش بوده است؛ ولکر بلافاصله کناره گیری کرد.

* رئیس جمهور آمریکا به دو مقام ارشد روسی در ملاقاتی در سال 2017 گفت که در خصوص دخالت مسکو در انتخابات 2016 بی تفاوت خواهد بود، زیرا آمریکا در دیگر کشور ها همین کار را انجام داده است

* در متن افشانماینده اوکراین گیت، نام ویلیام بار (دادستان آمریکا) و مایک پومپئو (وزیر امور خارجه) و دیگران دیده شد

* کمیته اطلاعاتی مجلس آمریکا، پومپئو، ولکر و رودی جولیانی و دیگران را برای توضیحات احضار کرد

و دیگر اتفاقات، مخصوصا توئیت های بی وقفه دونالد ترامپ در دفاع از خودش، نشان می دهد، حتی با معیار های ترامپی، هفته اخیر بسیار دیوانه وار بوده است!

اما نکته بسیار برجسته ای که شاهد بودیم تغییر جهت بازی به نفع دموکرات هاست. دو هفته قبل نشریه پولتیکو در مقاله ای نوشت: بیرون از واشنگتن نگرانی ها حاکی از آن است که جریان استیضاح ممکن است به انتخاب مجدد ترامپ یاری شایانی کند.

مقاله نشریه پولتیکو | نگرانی دموکرات ها از ضربه استیضاح به انتخابات 2020

روز دوشنبه این هفته نیز پولتیکو نوشت: سناتور های دموکرات به شدت از دیدن تعدادی از همکاران آسیب پذیرشان که هفته ها کوشش می نمایند تا رفتار ترامپ را توجیه نمایند و او را محکوم یا تبرئه نمایند، گیج شده اند.

مقاله پولتیکو | دموکرات ها استیضاح را به مانند مینی در زیر پای سنای جمهوریخواه می بینند

این چرخش به نفع دموکرات ها را حتی می توان در نظرسنجی ها دید. طبق آخرین نظرسنجی ها بیشتر دموکرات ها و گروهی از جمهوریخواهان و حتی افرادی که مقامات سابق دولت ترامپ بودند، رفتار ترامپ را نقد و حامی تحقیقات استیضاح هستند.

نظرسنجی | پیروزیت دموکرات ها در همراه کردن مردم آمریکا برای استیضاح

رسوایی اوکراین گیت در مقایسه با تحقیقات دوساله رابرت مولر، درباره دخالت روسیه در پیروزی ترامپ، بسیار فراگیرتر و جنجالی تر است. تحقیقات جزء به جزء رابرت مولر و تاکید زیاد بر روی یافتن سند و از طرفی طولانی شدن روند تحقیقات، باعث شد رسوایی ترامپ با مرور زمان، امری عادی و بی اهمیت جلوه کند.

به نوشته واشنگتن پست، با ادامه روند افشاگری ها، شاید بتوان گفت، در بهترین حالت، رابرت مولر بازرس خوبی نبوده است.

پس دلیل اصلی اینکه اوکراین گیت منجر به استیضاح ترامپ شد و دیگر رسوایی های او دیده نشد، چیست؟

در اینکه چرا فقط اوکراین گیت منجر به استیضاح ترامپ شد، ممکن است دلایل متعددی داشته باشد، اما از اصلی ترین آن ها موارد زیر است:

1 - این رسوایی یک رئیس جمهور است:

رفتار دور از شان ترامپ با زن ها، دزدی های مالیاتی او و حتی تحقیقات رابرت مولر، حیطه فعالیت های ترامپ در قبل از رئیس جمهور شدنش را پوشش می دهد. مسئله اوکراین به طور کلی با سوء استفاده از قدرت ریاست جمهوری برای منافع شخصی است. این مسئله در خصوص کارمندان او یا زیردستانش نیست. این مسئله تنها در خصوص شخص ترامپ است.

2 - کارمندان ترامپ شرایط را وخیم تر کردند:

همانطور که در گزارش رابرت مولر می خوانیم کوشش رئیس جمهور آمریکا برای تحت تاثیر قرار دادن تحقیقات ناکام ماند. اما این بیشتر بخاطر فداکاری برخی از اطرافیان ترامپ بود که در اجرای فرامین او سرباز می زدند. ناکام ماندن کوشش ترامپ برای جلوگیری از پیروزیت تحقیقات بخاطر افرادی بود که ترامپ را از ارتکاب به جرم، به طور مخفیانه، باز می داشتند. اما در مقایسه با این زمان، کارمندان کاخ سفید کوشش می نمایند تا کسی از محتوای اوکراین گیت با خبر نشود. طبق نوشته های افشاگر اوکراین گیت: او از چندین مقام کاخ سفید شنید که مقامات ارشد ترامپ برای مخفی نگه داشتن اسناد و مدارک تبادل نظری ترامپ با همتای اوکراینی اش، مداخله کردند... متن تبادل نظر از رایانه اصلی به یک رایانه مجزا که برای نگهداری اطلاعات محرمانه استفاده می شد، انتقال داده شد. یکی از مقامات کاخ سفید این دستکاری عمدی را سوء استفاده از سیستم های کاخ سفید قلمداد کرد، زیرا این تبادل نظر، از نظر امنیت ملی، هیچ محتوای حساسی نداشت.

بدین ترتیب کارمندان ترامپ پیروز شدند تا با مخفی نگه داشتن اطلاعات این فساد، رسوایی ترامپ را بپوشانند. این برخلاف رویه اختصاص یافته به تحقیقات رابرت مولر، بود که کارمندان باید هر سندی را که درخواست می شد، تحویل می دادند. در این مورد خاص کارمندان ترامپ کاملا نامتعادل رفتار کردند.

3 - خود ترامپ شرایط را بدتر کرد:

شاید ترامپ باور داشت که پس از تحقیقات رابرت مولر، کاملا ضدگلوله شده است. در مسئله اوکراین، اما تمام واکنش های ترامپ فاجعه آمیز بود. ترامپ فکر می کرد انتشار متن تبادل نظری او با همتای اوکراینی اش، که او خالی از هر جرم و بی نقص می دید، تمام این ماجرا را سرانجام خواهد داد؛ اما او اشتباه می کرد. لفاظی های او علیه فرد افشانماینده و تهدید مراجع رسیدگی نماینده به تحقیقات، فقط به درخواست استیضاح بیشتر او ختم شد. مشاور یکی از سناتور های حزب جمهوریخواه در تبادل نظر با واشنگتن پست گفت: این به یک کلیشه تبدیل شده است. آیا رئیس جمهور آمریکا واقعا فکر نمی نماید که هر کسی می تواند شبیه او از خودش دفاع کند!

4 - ادله کاخ سفید حسابی مشکوک است:

روش توجیه کاخ سفید از اتفاقات اخیر نمی تواند سوءاستفاده ترامپ از قدرت را مخفی کند. کوشش آن ها برای گل آلود کردن آب اصلا پیروزیت آمیز نبوده است. بیشتر کسانی که برای اوکراین گیت توجیه می تراشند و سعی می نمایند از رئیس جمهور حفاظت نمایند، در برنامه های تلویزیونی به شدت مورد انتقاد و ادله آن ها مورد تمسخر نهاده شد. گردانندگان برنامه های خبری و تحلیلی در سی ان ان و حتی شبکه مطبوع جمهوریخواهان، فاکس نیوز، کسانی مانند رودی جولیانی، جیم جردن، استفان میلر و کوین مک کارتی را به خاطر دفاع مذبوحانه از رئیس جمهور مورد انتقاد قرار دادند.

5 - سیاست سکوت کردن دموکرات ها، در قبال فساد های سابق ترامپ، به اوکراین گیت معنی دیگری داده:

هیچکس نمی تواند بگوید نانسی پلوسی از اول به استیضاح ترامپ مایل بود. اما امروز او می گوید که پیگیری مسئله استیضاح رئیس جمهور ارزش از دست دادن مجلس در 2020 را دارد. رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، امروز بسیار جدی تر در خصوص استیضاح صحبت می نماید. تغییر موضع او خود یک پیغام جدی است.

در صورت پیشرفت طرح اسیتضاح ترامپ، اگر دو سوم سناتور ها در کنگره این کشور، که فقط 20 جمهوری خواه در میان آن ها باشد، رای به محکومیت ترامپ بدهند، او باید ریاست جمهوری را ترک کند.

وقتی نیکسون در چنین شرایطی بود، استعفا کرد!

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: بروزرسانی: 16 آبان 1398 شناسه مطلب: 594

به "چرا اوکراین گیت از رسوایی های دیگر ترامپ متفاوت است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا اوکراین گیت از رسوایی های دیگر ترامپ متفاوت است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید