یک حدس ، قالیباف رئیس مجلس ؛ لاریجانی رئیس جمهور

به گزارش بارازعلی، شرق نوشت: طبیعی است علی لاریجانی اگر هم قصد جدی برای نامزدی در انتخابات 1400 را داشته باشد، مانند دیگران از هم اکنون دستش را رو نمی کند؛ به ویژه که می داند جریانی در اصولگرایی آماده است تا به هر نحو مانع به ثمررسیدن این تصمیم گردد.

یک حدس ، قالیباف رئیس مجلس ؛ لاریجانی رئیس جمهور

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام سفر کنید.

به گزارش خبرنگاران، روزنامه شرق نوشت: علی لاریجانی اگرچه قدرتش در جمع اصولگرایان به نسبت گذشته کاسته شده اما همچنان سیاست مداری زیرک است پس همه کارت هایش را یکباره رو نمی کند. مشخصا بخشی از اصولگرایان اصرار دارند او را در قامت نامزد ریاست جمهوری 1400 نبینند.

بخشی از اصولگرایان که این روزها برای انتخابات مجلس با هم رقابت می نمایند، آرزوی بازنشستگی سیاسی لاریجانی را در سر می پرورانند؛ فردی که از نگاه آنها بیشتر متمایل به روحانی اعتدال گراست تا اصولگرایان. چنانچه علی لاریجانی بر مسند سیادت مجلس نهم حضور نداشت، تصویب برجام در مجلسی که صدای اقلیت تند آن بلند و رسا بود، با مشکل و دست انداز روبه رو می شد.

اصولگرایان از قبل خط و نشان ها را برای لاریجانی کشیده اند. تلویحا به او فهمانده اند اگر حمایت قاطبه یا حداکثری اصولگرایی را می خواهد، باید از روحانی عبور کند؛ کاری که تاکنون نکرده است.

خروج علی لاریجانی از دایره سیاست و قدرت قطعا بر دوز تندروی در جریان اصولگرایی خواهد اضافه نمود و از سهم و قدر عمل گرایان درون این جریان خواهد کاست. آنها همین حالا هم شورای ائتلاف و وحدت خود را با حذف لاریجانی و یارانش به پیش برده اند.

امیر محبیان معتقد است خروج لاریجانی بعد از سه دوره از مجلس موقعیتش برای موفقیت در انتخابات ریاست جمهوری را کاهش می دهد، چون احتمال اینکه مخالفان آقای لاریجانی در مجلس موقعیت بالاتری بگیرند، وجود دارد و همین هم نمره منفی برای او تلقی خواهد شد. لاریجانی در صورتی که بخواهد خود را برای انتخابات ریاست جمهوری آماده کند، قدرت رأی آوری اش در انتخابات ریاست جمهوری به این بستگی دارد که تا چه اندازه جناح های سیاسی از او حمایت نمایند. بعضی معتقدند اگر این اجماع شکل نگیرد، بعید به نظر می رسد او بتواند رأی قابل توجهی برای ریاست جمهوری کسب کند. این ایده وجود دارد که مشی مستقل لاریجانی پاسخ گوی رأی مردم برای انتخابات آینده ریاست جمهوری نیست. ماندن در میانه بدون حمایت قطعی یکی از دو جناح باعث می گردد از طرفی او نه رأی اصولگرایان را پشت سرش داشته باشد و نه رأی اصلاح طلبان را.

  • آمدن قالیباف تنها شانس لاریجانی؟

اما برای لاریجانی یک شانس باقی مانده است؛ در صورتی که مجلس آینده سهم قالیباف و یارانش گردد که نشانه ها و بعضی اخبار درزکرده از شورای وحدت و ائتلاف اصولگرایان گویای این امر است، به نظر می رسد بین او و قالیباف همسویی بیشتری در مقایسه با دیگر جریان های اصولگرایی وجود دارد و راحت تر بتوانند با هم کنار بیایند. حتی این گزینه احتمال دارد که پشت پرده سهم ها هم تقسیم شده باشد. مجلس به قالیباف می رسد و ریاست جمهوری با حمایت مجلس قالیبافی به لاریجانی. در این صورت جریان های نزدیک به جبهه پایداری، ایثارگران و وفاداران انقلاب اسلامی و چهرهایی همچون جلیلی و زاکانی و... به حاشیه خواهند رفت و سال های آینده ما شاهد قدرتمندشدن جریان اصولگرایی خواهیم بود که وجوه عمل گرایی اش پررنگ تر از وجوه دیگر است.

اما اگر جبهه پایداری بتواند سهم بیشتری از کرسی های مجلس بگیرد، آن وقت لاریجانی در 1400 باید با سعید جلیلی رقابت کند در این صورت شانسی به مراتب کمتر برای پیروزی خواهد داشت... البته همه اینها به شرایط سیاسی و اجتماعی کشور در آن شرایط بستگی دارد... هیچ بعید نیست که لاریجانی در همان موقعیتی قرار گیرد که روحانی در سال 92 نهاده شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 790

به "یک حدس ، قالیباف رئیس مجلس ؛ لاریجانی رئیس جمهور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک حدس ، قالیباف رئیس مجلس ؛ لاریجانی رئیس جمهور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید