3 عامل اصلی قطعی برق

به گزارش بارازعلی، خبرنگاران - وزیر نیرو، قانون بودجه 1400 را یکی از بهترین بودجه ها برای راهگشایی و گره گشایی در زمینه حل مسائل مزمن برق دانست و گفت: استفاده از مکانیزم تبصره 14 و همچنین تبصره 15 باعث رهایی وزارت نیرو از منابع اقتصادی دریافتی از مردم و افزایش توان بازسازی سیستم های فرسوده شد.

3 عامل اصلی قطعی برق

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری خانه ملت، رضا اردکانیان امروز (یکشنبه 9 خرداد ماه) در نشست علنی مجلس شورای اسلامی به ارائه گزارشی درباره علت قطعی های مکرر برق پرداخت و گفت: یکی از بهترین بودجه های صنعت آب و برق، بودجه 1400 است؛ نه صرفاً به دلیل منابع اقتصادی بودجه برای صنعت احتیاجمند برق و آب بلکه عمدتاً راهگشایی و گره گشایی جهت حل مسائل مزمن صنعت برق دارد.

بهسازی 10 هزار روستا در امسال با بودجه 1400

وزیر نیرو اضافه نمود: این بودجه باعث خلاصی یافتن وزارت نیرو و منابع اقتصادی از دریافتی های مردمی شد که با استفاده از مکانیزم تبصره 14 صورت گرفت و یکی از دستاوردها بود؛ همچنین بند (هـ)، (ز) و (ط) تبصره (15) باعث گره گشایی از حیث امکان توجه به بازسازی سیستم های فرسوده و دستیابی به منابع اقتصادی مناسب جهت پرداختن به بهسازی ها بود که از این طریق در امسال 10 هزار روستا بهسازی خواهند شد و تجهیز 20 هزار عشایر از نظر مولدهای خورشیدی نیز امکان پذیر می گردد.

وی با اشاره به سال آبی 1400- 1399 که از مهرماه سال گذشته شروع شده و یکی از خشک ترین سال ها طی 50 سال اخیر بوده است، مطرح نمود: از آبان 96 که کار خودم را شروع کردم، سال آبی 97- 96 به عنوان دومین خشک ترین سال در 50 سال اخیر بود.

وی در ادامه با اشاره به شرایط نیروگاه های برق آبی کشور مطرح نمود: حدود 3500 مگاوات کاهش ظرفیت فراوری برق داشتیم، همچنین امسال با گرمای زودرس روبرو بودیم که باعث شد نیروگاه ها که توان خروجی متناسب با دما دارند با مسائلی روبرو شوند.

اردکانیان ادامه داد: در 29 اردیبهشت امسال 53 هزار و 800 مگاوات برق مصرف شد که این میزان در 24 خرداد سال گذشته رخ داده بود و در سال 98 در اول تیرماه بود و در سال 97 نیز در 9 تیرماه رخ داد، لذا گرمای زودرس باعث افزایش مصرف برق شد؛ چرا که مردم خیلی زودتر از گذشته از دستگاه های سرمایشی استفاده کردند.

عضو کابینه دولت دوازدهم در ادامه با بیان اینکه طی امسال 22.5 درصد افزایش مصرف انرژی روزانه داشتیم، اظهار کرد: این میزان در اردیبهشت 1400 به نسبت سال 98 و 99 با 17.9 درصد افزایش روبرو بوده است.

وی در ادامه عامل غافلگیری بعدی جهت مصرف برق را رمز ارزها مطرح نمود و گفت: ما از این واژه به عنوان صادرات انرژی یاد می کنیم که اگر استخراج رمز ارز با مجوز ماینینگ صورت گیرد، صادرات آن نیز مجوز خواهد داشت و اگر بدون مجوز انجام گردد، صادرات آن نیز پنهانی و غیرقانونی خواهد بود.

اردکانیان ادامه داد: زمانی که فراوری رمز ارز به صورت پنهان صورت می گیرد مصرف انرژی بیشتر می گردد، زیرا باید دستگاه های استخراج را در محلی پنهانی قرار دهند و برای خنک کردن آنها به مصرف انرژی بیشتری احتیاج است.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه با یاری نیروی انتظامی از تیرماه سال 1399 تا فروردین 1400، دو هزار و 661 مرکز استخراج رمز ارز و 175 هزار دستگاه کشف شده است، ادامه داد: 10 درصد از انرژی مصرف فراوریی رمزارزهای کل دنیا در ایران بوده و این میزان به معنای صرف دو هزار مگاوات انرژی برق است، در حالی که واحدهای دارای مجوز استخراج رمز ارزها تنها 320 مگاوات مصرف دارد.

عضو کابینه دولت دوازدهم اضافه نمود: جمع بندی کمیته مربوطه در شورای امنیت کشور که توسط وزیر کشور ابلاغ شده و دبیرخانه شورای امنیت ملی بر این است که یکی از دو علت قطعی برق، افزایش دما و استخراج رمز ارزها هستند.

وی ادامه داد: نتیجه خشکسالی ها، کمبود آب برای فراوری برق، افزایش زودهنگام دما و استخراج غیرقانونی رمز ارزها موجب شد تا برخلاف تمامی سال های گذشته رشد مصرف انرژی 19 درصد باشد. در سال 99 اوج مصرف 45 هزار مگاوات بود که در امسال به 54 هزار مگاوات رسیده است. 8 هزار و 500 مگاوات افزایش مصرف معادل برق فراوریی 70 توربین گازی است.

اردکانیان گفت: 9 درصد افزایش مصرف برق مربوط به دستگاه های سرمایشی، 2 هزار مگاوات مربوط به دستگاه های استخراج رمز ارز، 2 هزار مگاوات مربوطه به رشد مصرف در صنایع عظیم و افزایش یک میلیون مشترک سالانه و اندکی مربوط به مصرف چاه های کشاورزی است.

وزیر نیرو با بیان اینکه هر ساله از انتهای شهریور ماه واحدهای نیروگاهی به تعمیرات می فرایند، توضیح داد: در فروردین ماه سال گذشته، 19 هزار مگاوات هنوز در حال تعمیر بود که این میزان در سال 1400 به 13 هزار مگاوات کاهش داده شد، در اردیبهشت ماه سال گذشته 10 هزار مگاوات در تعمیرات بود، اردیبهشت امسال 8 هزار و 500 مگاوات، خرداد سال گذشته 8 هزار و 400 مگاوات در حال تعمیر بود، اما اکنون تنها 4 هزار و 200 مگاوات در حال تعمیر است که این از سرعت بیشتر تعمیرات در نیروگاه ها حکایت دارد.

عضو کابینه دولت دوازدهم در خاتمه با اشاره به اینکه واحدهای فراوری برق در بندرعباس علی رغم بالا بودن دمای هوا در حال تعمیر هستند تا هر چه زودتر به شبکه بازگردند، ادامه داد: زمستان سال گذشته به دلیل کمبود گاز، نیروگاه ها دیرتر به تعمیرات فرستاده شدند.

وزیر نیرو با بیان اینکه مصرف انرژی در مقایسه با سال گذشته 25 درصد افزایش داشته است، گفت: قبل از شروع به کار دولت یازدهم، تلفات شبکه 14.5 درصد بود که اکنون به 9.9 درصد رسیده و راندمان نیروگاه های حرارتی از 37 درصد به 39 درصد رسید، در حالی که متوسط دنیای 37 درصد است.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 30 خرداد 1400 بروزرسانی: 30 خرداد 1400 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1888

به "3 عامل اصلی قطعی برق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 عامل اصلی قطعی برق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید