3 متهم تبرئه شده ایرانی راهی زندان مالزی شدند!

به گزارش بارازعلی، دادگاهی در مالزی سه ایرانی را پس از شش سال زندان از اتهام قاچاق مواد مخدر تبرئه کرد، اما پلیس مهاجرت مانع آزادی آنان شد.

3 متهم تبرئه شده ایرانی راهی زندان مالزی شدند!

با تور مالزی ارزان از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید.

به گزارش گروه رسانه ها بارازعلی، این سه ایرانی سال 2009 به اتهام قاچاق دو کیلو و 800 گرم مواد مخدر بازداشت و روانه زندان شده و در دادگاه های عالی قبلی به اعدام محکوم شدند.

دادگاه تجدیدنظر پوتراجایا پایتخت ستادی مالزی روز گذشته ح.ق، م.ا و س.ص سه ایرانی را که در زندان های کجنگ و سونگای بلو نگهداری می شدند از اتهام قاچاق مواد مخدر تبرئه کرد.

این سه گردشگر ایرانی سال 2009 چند روز پس از ورود به مالزی توسط پلیس در خارج از محل یافتن مواد مخدر بازداشت شدند.

باندهای قاچاق مواد مخدر کوشش دارند مسافران ایرانی راهی مالزی را طعمه قرار داده و با سوء استفاده از ساده لوحی افراد، احتیاج افراد به پول، حرص و طمع پول بیشتر و شوق سفر به خارج از کشور آن ها را وارد باندهای خود نمایند.

این سه نفر نیز در خارج از خانه یک قاچاقچی مواد مخدر بازداشت شدند و دادگاه تجدیدنظر معتقد است آن ها می توانند عضو باندهای قاچاق مواد مخدر نباشند و دستور به تبرئه آن ها داد.

پلیس مهاجرت مالزی پس از صدور حکم تبرئه، این افراد را بار دیگر به اتهام نداشتن ویزا در دوره زندان بازداشت کرد و براساس قانون مالزی دادستان تا 15 روز فرصت دارد نسبت به حکم صادر شده اعتراض کند.

در صورت اعتراض نکردن دادستان این افراد آزاد می شوند.

نظام قضایی پیچیده و عجیب مالزی که متهمان پس از دریافت حکم آزادی و یا تبرئه، با استناد به بهانه های غیرمنطقی توسط ارگان های موازی بازداشت و به زندان بازگردانده می شوند، به مشکل اصلی زندانیان ایرانی در این کشور تبدیل شده است.

معضل عمده زندانیان ایرانی در مالزی ناشی از نوع رسیدگی به پرونده است. بعضی از این افراد هنگامی که یک دادگاه حکم آزادی و یا تبرئه یک فرد را صادر می نماید، فرد دو باره دستگیر شده و اجازه بازگشت به کشور را نمی یابد که این بحث باعث پیچیدگی هایی در وضعیت زندانیان ایرانی در مالزی می گردد.

براساس سیستم قضایی مالزی فرد تبرئه شده پس از آزادی به اداره مهاجرت منتقل شده و در این مدت ممکن است دادستان بار دیگر درخواست ادامه روند را ارائه کند و موضوع دو باره به دادگاه تجدیدنظر کشیده گردد.

دادگاه تجدیدنظر نیز اگر بار دیگر حکم به آزادی فرد دهد، متهم دو باره به اداره مهاجرت منتقل شده و دادستان می تواند به عنوان مدعی العموم موضوع را به دادگاه فدرال بکشاند.

اگر فرد در دادگاه فدرال حکم آزادی دریافت کند به وی اجازه بازگشت به کشور داده می گردد.

دادگاه عالی شهر شاه عالم در ایالت سلانگور نیز حدود 10 روز پیش دو ایرانی را که در دام باندهای قاچاق مواد مخدر گرفتار شده بودند پس از شش سال زندان تبرئه و آزاد کرد.

بیش از 227 ایرانی در زندان های مالزی بسر می برند که اکثر آن ها بدون آگاهی طعمه باندهای قاچاق مواد مخدر شده اند.

توجه نکردن به هشدارهایی که در خصوص به دام افتادن افراد در باندهای قاچاق مواد مخدر صادر می گردد، باعث شده است این تعداد ایرانی به اتهام های مختلف از جمله حمل مواد مخدر بخشی از زندگی خود را در زندان های مخوف مالزی بگذرانند.

حمل بیش از پنج گرم مواد مخدر در مالزی حکم اعدام در پی داشته و مقادیر کمتر از آن نیز زندان های طولانی مدت را بدنبال دارد.

منبع: ایرنا

منبع: تسنیم
انتشار: 18 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 599

به "3 متهم تبرئه شده ایرانی راهی زندان مالزی شدند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 متهم تبرئه شده ایرانی راهی زندان مالزی شدند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید