بازار سیاه فروش وام های ازدواج و فرزندآوری در فضای مجازی ، ضامن نباشد، بانک ها وام نمی دهند ، کدام استان ها بیشترین وام ازدواج را گرفتند؟

به گزارش بارازعلی، یکی از چالش های اساسی که همیشه پیش روی جوانان برای دریافت وام ازدواج واقع شده است، مانع همیشگی ضمانت است. موضوعی که خیلی از آنها را به سمت و سوی بازار سیاه خرید و فروش وام های ازدواج و فرزندآوری می کشاند.

بازار سیاه فروش وام های ازدواج و فرزندآوری در فضای مجازی ، ضامن نباشد، بانک ها وام نمی دهند ، کدام استان ها بیشترین وام ازدواج را گرفتند؟

به گزارش خبرنگاران، قصه وام ازدواج و حالا وام فرزندآوری در راستای سیاست های تشویقی دولت برای افزایش و جوانسازی جمعیت، مدت ها است که به یکی از بحث های داغ اجتماعی تبدیل شده است. چه آن دوران که نمایندگان به چکش کاری عدد و رقم تخصیصی این وام ها می پرداختند و معتقد بودند هرچه رقم های پرداختی این وام ها بیشتر باشد، آمار ازدواج و تولد هم بیشتر می گردد و چه حالا که در کنار رقم های مصوب شده پرداخت وام، زوج های جوان و پدرومادرهای صاحب فرزند شده یا در صف طولانی دریافت تسهیلات هستند یا در حال چانه زنی با خریداران امتیاز وام های مذکور!

یکی از چالش های اساسی که پیش روی جوانان در دریافت وام ازدواج نهاده شد، همان مانع همیشگی ضمانت بود. درست است طبق مصوبه دولت، جوان ها می توانند برای دریافت 120 میلیون تومان وام اقدام نمایند، اما حکایت این وام ها برای آنها حکایت خرمای بر نخیل و کوتاهی دست آنهاست. چراکه نه توان تامین ضامنان وام ها را دارند و نه قدرت دریافت این وام ها را. موضوعی که کم کم آنها را به سمت و سوی بازار سیاه خرید و فروش وام های ازدواج و فرزندآوری می کشاند.

بازار خرید و فروش وام های ازدواج که از آن سخن می گوییم خیلی دور و غیرقابل دسترس نیست؛ داخل همین گوشی های موبایلی است که در دست دارید. غرض ما از بازار خرید و فروش وام ها اپلیکیشن های خرید و فروش وام هستند که حالا تعداد وام های ازدواج و فرزندآوری شان بیش از سایر وام هایشان مشتری دارد. البته ورود به این اپلیکیشن های فروش وام ها شرط و شروط های خاص خود را هم دارد. درواقع در همان ابتدای کار باید به تناسب زمان موردنیاز برای حضور در آنها، تن به خرید اشتراک های یک ماهه، دوماهه و سه ماهه شان بدهید؛ اشتراک هایی که از 50 هزار تا 100 هزار تومان فرق دارد.

البته خیلی از آنهایی که در این اپلیکیشن ها آگهی می دهند، واسطه اند و خریدار باید برای رسیدن به وامش حق و حساب آنها را هم جداگانه بپردازد.

فرشاد، یکی از جوان های روستایی در استان خراسان شمالی است. پیشه اش کشاورزی است و به قول خودش هفت جد و آبادش هم کشاورز بوده اند. بنابراین چون ضامن ندارد، نمی تواند وام ازدواجش را دریافت کند. همسرش هم همین شرایط را دارد. پس خانواده اش تصمیم گرفته اند با فروش امتیاز وام یکی دو قلم از جهیزیه اش را خریداری نمایند. این در حالی است که او و همسرش به خاطر شرایط سنی، امکان دریافت 150 میلیون تومان وام ازدواج را دارند.

فرشاد حالا تصمیم گرفته با وساطت یک نفر این وام را در تهران به فروش برساند: قرار است در ازای دریافت 30 میلیون تومان از خریدار، این وام را به او تحویل دهیم و 5 میلیون تومان هم واسطه دریافت می نماید. این میزان برای ما که در روستاها هستیم هم کفایت می نماید. خریدار وام فرشاد یکی از فعالان حوزه خودرو در تهران است. به اعتقاد فرشاد، برنده اصلی این بازی همان دلال است که تعدادشان هم در شبکه های مجازی کم نیستند.

خریداران وام ازدواج و فرزندآوری هم دلایل خاص خود را دارند. سود بالای وام های بانکی چاره ای برای آنها جز ورود به این بازار نگذاشته است. هادی، یکی از خریداران وام های فرزندآوری است که می خواهد یک وام 60 میلیونی خریداری کند: این وام را قرار است از یک نفر به قیمت 15میلیون تومان خریداری کنم؛ حتی پرداخت این مبلغ هم از سود بعضی وام ها در بانک ها کمتر است. البته دل نگرانی های خاص خودش را هم دارد که برای پیشگیری از هرگونه خطر اغلب کار واگذاری وام ها در دفترخانه های اسناد رسمی و با تبادل اسناد ضمانت خریدار وام دنبال می گردد.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان هم درباره خرید و فروش وام ازدواج و چگونگی مقابله با آن معتقد است تضامین وام ازدواج مهم ترین دلیل فروش این وام است.

متقی فر می گوید: اگر بانک ها در بحث گرفتن تضامین به صورت سلیقه ای عمل ننمایند و طبق قانون فقط یک ضامن از متقاضیان طلب نمایند، کسی حاضر نمی گردد وام را بفروشد؛ چراکه وام 120میلیون تومانی قرض الحسنه ازدواج سود زیادی ندارد، بازپرداخت آن بالا و اقساط آن پایین است و کسی حاضر نمی گردد آن را بفروشد. کسانی وامشان را می فروشند که ضامن برای آن پیدا نمی نمایند. گزارش هایی به ما رسیده است که در بعضی استان ها بانک ها تا 3 ضامن نیز از متقاضیان وام ازدواج طلب نموده اند. برای مقابله با این موضوع ما پیشنهادهایی نظیر اینکه بانک ها یارانه افراد را به عنوان ضامن قبول نمایند، ارائه دادیم، اما مورد موافقت واقع نشد. مهم ترین راه چاره این است که بانک ها برای دریافت ضمانت سلیقه ای عمل ننمایند؛ چراکه فراهم کردن یک ضامن شاید برای بسیاری از زوجین امکان پذیر باشد، اما ارائه بیش از یک ضامن به ویژه در شهرستان ها که کارمند کم است، برای بسیاری از افراد ممکن نیست.

رویا حسین نژاد، جامعه شناس می گوید به اعتقاد من پرداخت وام ازدواج نمی تواند دردی از مسائل نسل جوان برای آغاز زندگی مشترک شان را دوا کند. او معتقد است از یک سو دولت تسهیلات را افزایش می دهد و از سوی دیگر بانک ها تضامین محکم تری را درخواست می نمایند. شاید تامین ضامن رسمی یا حتی کاسب در شهرهای ما کار راحتی باشد، اما در منطقه ها روستایی اینگونه نیست.

او با بیان اینکه زنگ خطر افزایش ازدواج های صوری و کودک همسری ها در منطقه ها کم برخوردار برای بهره مندی از امتیازات وامی به صدا درآمده است، می گوید: جامعه شناسان امروز نگران آسیب هایی هستند که در سایه بعضی طرح های ناپخته اجتماعی جامعه را تهدید می نمایند.

به اعتقاد او، واگذاری مسکن رایگان برای سال های نخست زندگی و تامین شغل موردنیاز بیشتر از وام های بانکی می تواند ازدواج نسل جوان را تضمین کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 آبان 1401 بروزرسانی: 8 آبان 1401 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 2383

به "بازار سیاه فروش وام های ازدواج و فرزندآوری در فضای مجازی ، ضامن نباشد، بانک ها وام نمی دهند ، کدام استان ها بیشترین وام ازدواج را گرفتند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار سیاه فروش وام های ازدواج و فرزندآوری در فضای مجازی ، ضامن نباشد، بانک ها وام نمی دهند ، کدام استان ها بیشترین وام ازدواج را گرفتند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید