برخورد قانونی با عرضه کنندگان و فروشندگان گونه های جانوری

به گزارش بارازعلی، مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس با اشاره به قرار داشتن در ایام پایانی سال و رواج بازار عرضه بعضی گونه های حیوانی و گیاهی تحت حفاظت، عرضه و خرید و فروش این گونه ها را ممنوع خاطرنشان کرد.

برخورد قانونی با عرضه کنندگان و فروشندگان گونه های جانوری

حمید ظهرابی گفت: با توجه به فرارسیدن روز های پایانی سال متأسفانه عد های افراد فرصت طلب و سودجو در کنار فروش ماهی قرمز، اقدام به عرضه و فروش غیرمجاز گونه های جانوری نظیر سمندر لرستانی، لاک پشت، مار و بعضی گونه های مهاجم و غیربومی می نمایند.

او گفت: با توجه به ممنوعیت نگهداری و خرید و فروش حیات وحش بدون مجوز سازمان حفاظت محیط زیست، در صورت مشاهده هرگونه تخلف، با افراد خاطی بر اساس قوانین و مقررات به شدت برخورد می گردد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس گفت: گشت و نظارت مستمر به وسیله ماموران اجرایی یگان حفاظت محیط زیست استان از مراکز خرید و فروش ماهی قرمز و پرنده فروشی ها انجام میگردد.

ظهرابی از عموم مردم درخواست کرد که از خرید جانوران وحشی که عمدتا گونه های در معرض خطر انقراض و یا مهاجم محسوب میشوند، اجتناب و به هیچ عنوان نسبت به رها سازی این حیوانات در طبیعت اقدام ننمایند.

او تاکید نمود: ماهی گلی یا همان ماهی قرمز نیز از گونه های مهاجم در طبیعت به شمار می رود که در صورت ورود به زیست بوم های طبیعی توان اشغال زیستگاه دیگر گونه ها و جایگزین شدن با گونه های بومی را دارد لذا به هیچ عنوان نباید پس از ایام نوروز این گونه را در طبیعت رها سازی کرد.

ظهرابی گفت: گونه های مهاجم گونه هایی هستند که با قابلیت تحمل بالا و یا تغذیه از منابع غذایی گونه های بومی یا تغذیه از تخم و نوزاد سایر گونه ها عرصه را بر آن ها تنگ کرده و خود را به عنوان گونه غالب در زیست بومی که صورت طبیعی زیستگاهش نیست تحمیل می نماید و باعث کاهش جمعیت گونه های بومی و یا حتی حذف این گونه ها می گردد. گونه های مهاجم تعادل زیست بوم طبیعی را به هم می زنند.

او بعلاوه در مورد گشت های نوروزی محیط بانان نیز گفت: برنامه ریزی های لازم اجرا شده است تا محیط بانان به صورت شبانه روزی در طول ایام نوروز در منطقه ها استان حضور یابند و در راستای حفاظت از طبیعت و انفال الهی اقدام لازم را اجرا نمایند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس بر حفظ امنیت و آرامش حیات وحش در بازدید از منطقه ها طبیعی تاکید و از شهروندان درخواست کرد، در صورت مشاهده هر گونه تخلفات محیط زیستی، اعم از شکار و صید غیر مجاز و یا تخریب طبیعت، مراتب را به اداره حفاظت محیط زیست فارس با شماره تلفن 1540و یا به ماموران انتظامی اطلاع دهند.

خبرنگاران فارس شیراز

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 11 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1401 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 2252

به "برخورد قانونی با عرضه کنندگان و فروشندگان گونه های جانوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برخورد قانونی با عرضه کنندگان و فروشندگان گونه های جانوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید