تیم ملی فوتبال ایران چگونه به مرحله دوم صعود می نماید؟

به گزارش بارازعلی، برد 3 برصفر ایران برابر بحرین اگرچه شیرین و به موقع بود، ولی هنوز نتیجه ای برای ایران به همراه نداشته است؛ به این معنی که هنوز با وجود این فزونی، صعود ایران به مرحله دوم رقابت های انتخابی جام جهانی قطر قطعی نشده است.

تیم ملی فوتبال ایران چگونه به مرحله دوم صعود می نماید؟

به گزارش خبرنگاران، از هشت گروه انتخابی در جام جهانی، 8 تیم نخست گروه ها، مستقیما به مرحله بعدی صعود می نمایند و 4 تیم برتر دوم گروه های هشت گانه هم قرار است آن ها را همراهی نمایند. پس حضور در رتبه دوم گروه هم به معنی قطعی شدن صعود به مرحله بعدی رقابت ها نیست و تیمی که در مقایسه با سایر تیم های رده دوم، امتیازات و تفاضل گل بهتری داشته باشد صعود می نماید.

تیم ملی ایران چطور به مرحله دوم انتخابی جام جهانی صعود می نماید؟

تیم ملی فوتبال ایران در حال حاضر در رده دوم گروه سوم قرار گرفته است و همچنان یکی از بخت های صعود است، ولی نه به عنوان صعود قطعی بلکه صعود احتمالی. البته در این بین دو اتفاق هم اتفاق افتاده که دومی ایران را به خطر انداخته و به نظر می رسد چاره ای برای ملی پوشان نمی گذارد که هر طور شده بازی با عراق را ببرند.

ایران فعلا دو بازی دیگر در این مرحله دارد که یکی با کامبوج است و دیگری با عراق. بردن کامبوج احتمال دارد، ولی ممکن است بازی با عراق گره بخورد. در این بین دو موضوع جدید رقم خورده است که با استناد به آن، باید شرایط جدول گروه ایران و شانس صعود ملی پوشان را مورد آنالیز قرار داد.

به گزارش خبرنگاران، اولی کناره گیری کره شمالی از رقابت های انتخابی جام جهانی است. بعد از این کناره گیری، فیفا اطلاع داد که به دلیل حفظ تعادل و عدالت، نتایج تیم های دوم گروه های مختلف با تیم قعر جدول همان گروه حذف می گردد و ماحصل، با بقیه تیم های گروه دوم سایر گروه ها مقایسه می گردد. پس، برخلاف صحبت های اولیه، نتایج همه تیم های گروه با تیم قعر جدول حذف نمی گردد و فقط نتایج تیم دوم گروه ها با تیم قعر جدول حذف می گردد. در گروه ایران، به طور معین، نتیجه بازی ایران، تیم فعلی دوم گروه با کامبوج، تیم قعرنشین گروه حذف می گردد. خود این موضوع کار را سخت می نماید، چون تفاضل گل ایران را به شدت پایین می آورد.

مورد دوم، اما صدرنشینی قطر در گروه خودش است؛ قطر به عنوان تیم میزبان جام جهانی صعودش قطعی است پس حالا که در گروهش صدرنشین شده، تعداد تیم های دومی که به مرحله بعدی صعود می نمایند از 4 به 5 تیم افزایش پیدا می نماید.

شاید این موضوع در نگاه اول به نفع تیم ملی ایران باشد، ولی شرایط فعلی تیم های دوم گروه های هشت گانه نشان می دهد که زنگ خطر برای ایران خیلی زود به صدا درآمده و آن ها ضمن فراموشی پیروزی برابر بحرین، باید هر طور شده به فکر عبور از عراق و صعود به عنوان صدرنشین باشند.

اگر قرار باشد دو بازی رفت و برگشت تیم های دوم با تیم های قعرنشین کنار گذاشته گردد، پس هر تیم دومی باید 6 بازی انجام دهد. از آنجا که ایران فعلا فقط یک بازی با کامبوج انجام داده و بازی برگشت هنوز باقی مانده، با حذف آن یک بازی، تعداد بازی های ایران 5 تا محاسبه می گردد. به این ترتیب، ایران فعلا در بین تیم های دوم گروه های مختلف از 5 بازی 9 امتیاز دارد. با حذف گل هایی که تیم ملی به کامبوج زده، تفاضل گل ایران می گردد مثبت 5 گل زده! حالا آنالیز تیم های فعلی دوم گروه های مختلف شرایط ایران را بهتر نشان می دهد.

جدول تیم های دوم:

1- لبنان 4 بازی، 10 امتیاز

2- ازبکستان 5 بازی، 9 امتیاز تفاضل 6+

3- امارات 5 بازی، 9 امتیاز تفاضل 5+ گل زده 10،

4- ایران 5 بازی، 9 امتیاز تفاضل +5 گل زده 9،

5- عمان 5 بازی، 9 امتیاز تفاضل 3+

6- چین 4 بازی، 7 امتیاز تفاضل 6+

7- اردن 4 بازی، 7 امتیاز تفاضل 5+

8- تاجیکستان 5 بازی، 4 امتیاز

اینکه ایران در رده چهارم قرار گرفته نشانه خوبی است. از آنجا که قرار است 5 تیم برتر دوم به مرحله بعدی صعود نمایند پس ایران فعلا جزء تیم های صعود نماینده است، ولی باید روی عبارت فعلا تاکید نمود! با نگاهی به همین هشت تیم معین می گردد که دو چین و اردن هر کدام 4 بازی انجام داده اند و در مقایسه با ایران یک بازی کمتر دارند. پس اگر این دو تیم بازی های باقی مانده شان را ببرند و آن وقت ایران نتواند عراق را ببرد، با توجه به شرایط تفاضل گل چین واردن، آن ها به جای ایران به عنوان یکی ازتیم های برتر به دور دوم انتخابی صعود می نمایند!

معین است که ایران برای اینکه کار را به، اما و اگر نکشاند، چاره ای به غیر از فزونی برابر عراق در آخرین بازی مرحله گروهی ندارد. اگر چنین گردد، ایران بدون دغدغه و با احتساب کامل بازیهایش به مرحله بعدی انتخابی صعود می نماید.

جدول گروه ایران در بازی های مقدماتی جام جهانی

منبع: فرارو
انتشار: 7 تیر 1400 بروزرسانی: 7 تیر 1400 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1901

به "تیم ملی فوتبال ایران چگونه به مرحله دوم صعود می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تیم ملی فوتبال ایران چگونه به مرحله دوم صعود می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید