حواشی بازگشت دانشجویان ایرانی از خارج کشور ، بعضی حاضر به تست و قرنطینه نمی شوند

به گزارش بارازعلی، بسیاری از دانشجویان ایرانی به دنبال شیوع کرونا خواهان بازگشت به کشور هستند، اما بعضی حاضر به تست یا قرنطینه در ایران نمی شوند.

حواشی بازگشت دانشجویان ایرانی از خارج کشور ، بعضی حاضر به تست و قرنطینه نمی شوند

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات کانادا برای تحصیل هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، این روزها اخباری درباره بازگشت دانشجویان ایرانی از خارج کشور به ویژه اروپا به دلیل شیوع کرونا منتشر شده و نخستین پرواز فوق العاده برای بازگشت ایرانیان 27 فروردین از رم پایتخت ایتالیا به ایران انجام شد و بیش از یک صد دانشجوی ایرانی مقیم ایتالیا با نخستین پرواز اضطراری ایران ایر به رم، به کشور بازگشتند، افزون بر این پروازی فوق العاده از اسپانیا به ایران انجام شد و دانشجویان ایرانی را به کشور بازگرداند اما روز آدینه وزارت بهداشت مانع پرواز دوم از رم به مقصد تهران شد و لغو و ادامه بعضی پروازها به ویژه از اروپا به ایران حاشیه ساز شده است.

  • ماجرای لغو پرواز دانشجویان از ایتالیا و اسپانیا به ایران

بر اساس اعلام منابع خبری دانشجویان ساکن ایتالیا پس از بازگشت به کشور به هتلی منتقل و دو نفر از آنها از محل قرنطینه فرار کردند. وزارت بهداشت اعتقاد دارد با توجه به عدم شناخت مناسب از نوع ویروس کرونا در کشورهای دیگر، این دانشجویان و سایر ایرانیان مقیم خارج از کشور باید طبق پروتکل ستاد ملی مبارزه با کرونا، 14 روز در یک مرکز مجهز قرنطینه بمانند و بعد از تست های لازم نزد خانواده برگردند.

در پی این مسائل، سفارت ایران در ایتالیا اعلام نمود پرواز فوق العاده امروز ایران ایر برای بازگشت دانشجویان، به دلیل رفتارهای نامناسب عده ای از مسافران در پرواز روز چهارشنبه و عدم تمکین آنها به رعایت پروتکل های بهداشتی و مقررات قرنطینه ای، لغو شد. گویا 900 ایرانی دیگر که در ایتالیا زندگی می کردند می خواهند به کشور بازگردند.

دنیاپور سخنگوی وزارت بهداشت درباره لغو پرواز بازگشت دانشجویان مقیم سایر کشورها به ایران اظهار کرد: ما یک پرواز از اسپانیا و یک پرواز از ایتالیا داشتیم که متاسفانه بعضی افرادی که با این پرواز به ایران بازگشتند، برخلاف تعهدات خود حاضر به قرنطینه و دادن آزمایش نشدند و مسائلی را ایجاد کردند. با توجه به این مسائل و اینکه بعضی به هیچ عنوان حاضر نیستند به تعهدات خود پای بند باشند، موضوع بازگشت ایرانیان به تعلیق درآمد و فعلا پرواز دیگری را میزبانی نخواهیم کرد تا روش دیگری اتخاذ کنیم، فاز مدیریت شده بیماری در کشور فاز شنماینده ای است، اینکه افراد بخواهند رفتار غیر متعهدانه انجام دهند، پذیرفته نیست. لذا فعلا پرواز ورودی نخواهیم داشت.

عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه در خصوص شرایط دانشجویان ایرانی مقیم ایتالیا و بعضی از مسائلی که در ارتباط با بازگشت آنها پیش آمده است گفت: در ابتدا جمعی از دانشجویان ایرانی مقیم در ایتالیا درخواست بازگشت داشتند و به مرور تعداد آنها افزایش یافت و به چندصد نفر رسید با توجه به این موضوع سفارت ما در ایتالیا آنها را سازماندهی کرد و از آنها ثبت نام کرد. ما در وزارت خارجه نیز مجوزهای لازم را از ستاد کرونا و و وزارت بهداشت برای بازگشت آنها به کشور دریافت کردیم.

موسوی در ادامه با بیان اینکه برای بازگشت ایرانیان و دانشجویان از ایتالیا به کشور مجوزهای لازم گرفته شد و این پروتکل ها نیز به آن ها ابلاغ شد اضافه نمود: یک پرواز در این چارچوب انجام شد، ولی متاسفانه در فرایند این کار اخلال به وجود آمد و بعضی از عزیزان پروتکل های بهداشتی را در مبدا و هنگامی که وارد کشور شدند رعایت نکردند.

او اضافه نمود: با توجه به این موضوع وزارت بهداشت به عنوان مرکز اصلی فرماندهی مبارزه با کرونا اعلام نمود که اگر این پروتکل ها رعایت نشود ادامه این فرایند سخت خواهد بود و باید همه پروتکل های بهداشتی را در هنگام ورود رعایت کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید نمود: شهفرایندان همه باید هنگام ورود به کشور پروتکل های بهداشتی ابلاغ شده از سوی وزارت بهداشت را بپذیرند و آن را کاملا اجرا کند.

  • شرط بازگشت دانشجویان مقیم سایر کشورها به ایران

با بیان اینکه یکی از وظایف اصلی و سنگین وزارت خارجه حمایت از اتباع ایرانی در سراسر دنیا است گفت: همه ایرانیان خارج از کشور برای بازگشت به ایران باید پروتکل های بهداشتی وزارت بهداشت برای ورود به کشور را پذیرفته و آن را اجرا نمایند. او اضافه نمود: هرجا شهفرایندان ایرانی درخواست یاری نمایند ما موظف هستیم که به آنها یاری کنیم.

موسوی با بیان اینکه در ایام شیوع ویروس کرونا بعضی از ایرانیان مقیم در چندین کشور تقاضا داشتند که با توجه به شرایطی که در محل اقامتشان وجود دارد به ایران بازگردند و این کار در حال اجرا است توضیح داد: بسیاری از اتباع ایرانی در حوزه کشورهای خلیج فارس همسایگان و جاهای مختلف در این ایام به کشور بازگشته اند و همچنین یاری نموده ایم که اتباع سایر کشورها که در ایران بودند و تمایل به بازگشت به کشورشان داشتند به کشورهای خود بازگردند.

وی ادامه داد: نکته مهم این است که وزارت بهداشت یک سری مقررات و پروتکل های بهداشتی را در این ایام برای ورود به کشور وضع نموده است که ما این پروتکل ها را به وسیله سفارت خانه هایمان در اختیار شهفرایندان ایرانی قرار دادیم.

موسوی بیان نمود: هر ایرانی و غیرایرانی که البته ما تقریبا در حال حاضر ورود غیر ایرانی به کشور نداریم، باید این پروتکل ها را در هنگام ورود به ایران رعایت نمایند از جمله انجام تست های اولیه و در هنگام ورود نیز به کشور نیز باید به نوعی قرنطینه شوند.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه به پیگیری های اجرا شده برای ادامه این پروازها اشاره نمود و گفت: شهفرایندان همه باید در هنگام ورود به کشور پروتکل های بهداشتی ابلاغ شده از سوی وزارت بهداشت را بپذیرند و آن را کاملا اجرا کند.

حالا از روز گذشته تا به امروز یک پرواز از پاریس به ایران اجرا شده است و امروز پروازی از بارسلون به ایران انجام خواهد شد و مسئولان وزارت بهداشت هنوز اظهار نظر جدید درباره ادامه پروازها ننموده اند و امید است که این سفرها و انتقال دانشجویان با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی صورت گیرد.

درمان کرونا را فراوری نمایند چرا که بسیاری از اپیدمیلوژیست ها کرونا را مهمان همیشگی پاییز و زمستان در سال های آینده دانسته اند و به همین دلیل فراوری دارو و واکسن اهمیت بسیاری دارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1175

به "حواشی بازگشت دانشجویان ایرانی از خارج کشور ، بعضی حاضر به تست و قرنطینه نمی شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حواشی بازگشت دانشجویان ایرانی از خارج کشور ، بعضی حاضر به تست و قرنطینه نمی شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید