قدیمی ترین تاج دنیا که در غار گنج ها کشف شد

به گزارش بارازعلی، ناهال میشمار (Nahal Mishmar) یا وادی مَحرَس درّه ای در صحرای برّ الخلیل واقع در کرانۀ غربی رود اردن است. در سال 1961 در یکی از غار های نزدیک بستر این دره (که از آن به بعد غار گنج ها نامیده شد) یکی از قدیمی ترین گنجینه های دنیا یافت شد.

قدیمی ترین تاج دنیا که در غار گنج ها کشف شد

به گزارش فرادید؛ گنجینۀ ناهال میشمار مجموعه ای شگفت انگیز از 442 شیء مختلف از جنس برنز، عاج و سنگ بود که در یک حصیر پیچیده شده بودند و در یکی از شکاف های طبیعی غار قرار گرفته بودند. باستان شناسان با انجام آزمایش کربن 14 بر روی حصیر، دریافتند که قدمت آن دست کم به 5500 تا 6 هزار سال قبل برمی شود.

(عکسی که در زمان کشف گنجینه گرفته شده)

اشیاء این گنجینه که طبق نظر باستانشناسان با عجله و شتاب جمع آوری و پنهان شده بودند، شامل تعداد زیادی عصای تزئینی، سر های فلزی کوپال (نوعی چماق)، تعدادی ظرف، چند سلاح و همینطور چند تاج می شد.

دربارۀ منشاء این گنجینه چند نظر متفاوت وجود دارد، اما اغلب باستان شناسان آن را مجموعه ای از اشیاء آیینی می دانند که در مناسک خاص مذهبی از آن ها استفاده می شده. بعضی این گنجینه را مجموعه ای از اشیاء یک معبد می دانند و بعضی دیگر آن را مربوط به آیین های تدفین قلمداد می نمایند.

(حصیری که گنج در آن پیچیده شده بود)

اما شاید شگفت انگیزترین شیء این مجموعه یکی از همان تاج های برنزی باشد که تا امروز قدیمی ترین تاج های شناخته شده در دنیا هستند.

یکی از این تاج ها شبیه به یک حلقۀ ضخیم برنزی است که تمثال هایی رازآلود از دو کرکس و دو دروازه در قسمت بالای آن واقع شده است. این تمثال ها می توانند پیوند این شیء با آیین های تدفین و ارتباط با دنیای بعد از مرگ را نشان بدهند.

منبع: فرارو
انتشار: 6 تیر 1402 بروزرسانی: 6 تیر 1402 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 2487

به "قدیمی ترین تاج دنیا که در غار گنج ها کشف شد" امتیاز دهید

1 کاربر به "قدیمی ترین تاج دنیا که در غار گنج ها کشف شد" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدیمی ترین تاج دنیا که در غار گنج ها کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید