میدان حسن آباد؛ نماد معماری دوره رنسانس در تهران (

به گزارش بارازعلی، میدان حسن آباد؛ نماد معماری دوره رنسانس در تهران است و به یکی از نشانه های مهم معماری شهری بدل شده و سبک و سیاق خاصش دل از هر بیننده ای می رباید.

میدان حسن آباد؛ نماد معماری دوره رنسانس در تهران (

جهت دریافت خدمات هزینه بازسازی آپارتمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش خبرنگاران؛ کمتر کسی می داند که پیش از ساخت این میدان تاریخی، باغی بزرگ در این محوطه قرار داشته که متعلق به میرزا یوسف آشتیانی بوده. او پس از گسترش یافتن تهران، آن منطقه را به نام پسرش حسن، حسن آباد نامگذاری کرد که این وجه تسمیه نامگذاری حسن آباد است. هر چند که پیش از آن این محله به هشت گنبد معروف بوده.

در حسن آباد چهار ساختمان به شکل قرینه توسط قلیچ باقلیان و با نظارت معمار و مهندس برجسته ارمنی لئون تادوسیان به سبک معماری غربی ساخته شده. حسن آباد امروزی جزئی از منطقه 11 در مرکز شهر تهران و در منطقه منیریه قرار گرفته و از میدان های تاریخی و جزء بافت تاریخی و سنتی تهران قاجاری است.

به تازگی ساختمان های دور تا دور میدان که وضع بدی داشتند، مرمت شده و این میدان، شکوه اولیه اش را تا اندازه ای بازیافته است. ساختمان های قدیمی بخش جنوب شرقی میدان که شبیه سازه های سه سوی دیگر میدان بوده در دوره ای تخریب و ساختمان بانک ملی با نمای تمام شیشه ای به جای آن ساخته شده . تازگی ها در پی بازسازی بناهای این میدان در جلوی ساختمان جدید بانک، سازه ای نمایشی شبیه سازه های قرینه ای که در طرف های دیگر وجود دارند ساخته شده تا تمامیت فضای معماری میدان تا حدودی به شکل اولیه باز گردد.

در بازسازی این میدان تاریخی، تمام خیابان هایی که به میدان وارد می شوند، سنگفرش و عبور خودروها از آن ممنوع شده. عبور و مرور خودروها فقط به وسیله زیرگذر شمال به جنوب آن که خیابان حافظ را به خیابان وحدت اسلامی متصل می نماید، انجام می گردد.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 24 بهمن 1398 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 860

به "میدان حسن آباد؛ نماد معماری دوره رنسانس در تهران (" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میدان حسن آباد؛ نماد معماری دوره رنسانس در تهران ("

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید