آیا قبرس جزیره ای یونانی است؟

به گزارش بارازعلی، حقایقی جالب درباره قبرس

قبرس کشوری است که آن را جزو کشورهای خاورمیانه می شمارند. با این حال این کشور، جزیره ای است که در آب های مدیترانه و نزدیک به کشورهای ترکیه، سوریه و لبنان قرار گرفته است. با این حال، همیشه این سوال راجع به قبرس به وجود می آید که آیا قبرس جزیره ای یونانی در این نواحی است؟ و یا بوده است؟ و چرا آن را جزیره ای ترکیه ای در نظر نمی گیرند؟ چرا که قبرس به ترکیه بسیار نزدیک تر از یونان است. مجله خبرنگاران با طرح این سوال، میخواهد تا شما را بیشتر با کشور قبرس آشنا نماید. شاید دانستن حقایقی جالب درباره قبرس و تعجب برانگیز برای مسافرانی که قصد سفر به این کشور را دارند، جذاب باشد. در ادامه واقعیت های جالب توجه را راجع به قبرس به شما خواهیم گفت.

آیا قبرس جزیره ای یونانی است؟

سفر با تور یونان را از دست ندهید و از نزدیک با سرزمین اسطوره های باستانی آشنا شوید.

اطلاعاتی کلی راجع به قبرس

کشور قبرس که در زمان انگلیسی به آن Cyprus گفته می شود، جزیره ای به نسبت بزرگ در آب های مدیترانه و در نواحی شرقی آب های اژه ای قرار گرفته است. پایتخت این کشور نیکوزیا است. موقعیت استراتژی و عالی این جزیره و ارتباطش با بسیاری از فرهنگ ها و اقوام کشورهای همسایه، باعث شده که از قبرس به عنوان کشوری میانجیگری حتی برای مقاصد اصلی و سیاسی استفاده شود. در نتیجه از نظر دیپلماتیک، کشور قبرس، کشوری بسیار مهم در منطقه خاورمیانه است.

از نکته ها و حقایقی جالب درباره قبرس باید به مساحت آن اشاره نمود. مساحت بزرگ این جزیره، قبرس را تبدیل به سومین جزیره بزرگ در دریای مدیترانه نموده است. جزیره قبرس پس از دو جزیره ساردینیا و سیسیل (Sardinia and Sicily) و جزیزه اصلی کرت (Crete) قرار می گیرد.

قبرس چه نوع حکومتی دارد؟

در میان حقایقی درباره قبرس باید به حکومت آن اشاره نمود. قبرس یک جزیره تقسیم شده با بخش شمالی ای تحت کنترل ترکیه است. به نواحی شمالی قبرس، که تحت نظر حکومت ترکیه است، جمهوری ترکی قبرس شمالی گفته می شود. اما جابی موضوع در این است که این قانون و موضوع تنها توسط ترکیه بوده که رسمی و مشروع شناخته می شود.

هواداران جمهوری قبرس در این جزیره، ممکن است بخش شمالی این کشور را، به عنوان قبرس اشغالی معرفی نمایند. بخش جنوبی این جزیره، جمهوری مستقلی به نام جمهوری قبرس است که بعضی اوقات آن را قبرس یونانی هم می نامند. هرچند که این نامگذاری بسیار گمراه نماینده است.

ازحقایقی جالب درباره قبرس این است که فرهنگ یونانی را می توان فرهنگ مردم این کشور دانست اما به هیچ عنوان بخشی از کشور یونان نیستند. کل جزیره و جمهوری قبرس بخشی از اتحادیه اروپا بوده، هرچند که این امر به مناطق شمالی جزیره که تحت عنوان کنترل ترکیه رهبری می شود، اعمال نمی شود.

اگر بخواهید بیشتر راجع به این موضوع بدانید به شما پیشنهاد می دهیم که به مطالب دیگر مجله خبرنگاران مراجعه کنید یا اینکه تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. همچنین در قوانین اتحادیه اروپا می توانید بیشتر راجع به این موضوع بخوانید.

پایتخت اصلی قبرس کجاست؟

از حقایقی جالب درباره قبرس باید به پایتخت این کشور اشاره نمود. شهر نیکوزیا را به عنوان پایتخت قبرس می شناسند. با این حال، موضوعی جالب توجه راجع به نیکوزیا وجود دارد. می توانید آن را بسیار شبیه به شهر برلین و تقسیم آن با دیوار برلین در نظر بگیرید. نیکوزیا با خطی به نام خط سبز به دو بخش جداگانه تقسیم شده است. دقیقا اتفاقی که در برلین افتاد، در این شهر هم رخ داده است. بنابراین شاید بتوان نیکوزیا را برلین دوم دنیا نامید. دسترسی و رفت و آمد بین دو بخش قبرس اغلب محدود بوده است، اما خوشبختانه در سال های اخیر عموما بدون مشکل بوده و اتفاق های ناگواری در آن رخ نداده است.

بسیاری از بازدیدنمایندگان، گردشگران و دنیاگردان حتی ایرانیان برای بازدید به لارناکا (Larnaka)، بندر اصلی واقع در سواحل جنوب شرقی جزیره می روند و از آن بازدید می نمایند. لارناکا یکی از شهرهای توریست پذیر قبرس است.

آیا قبرس بخشی از یونان نیست؟

قبرس ارتباطات فرهنگی گسترده ای با یونان و فرهنگ یونانی دارد، اما جزیره ای تحت کنترل یونان نیست. در این جزیره، یک کلنی انگلیسی از 1925 تا 1960 به وجود آمد. قبل از آن هم، قبرس تحت کنترل اداری بریتانیا بود. این حکومت اداری تا سال 1878 ادامه یافت و پس از آن، تحت کنترل امپراتوری عثمانی، برای بیشتر از چند صد سال بود.

در حالی که بحران مالی یونان بر کل منطقه و سایر نقاط اروپا تأثیر می گذارد، این مسئله قبرس را بیشتر از هر کشوری یا منطقه دیگری تحت تاثیر قرار نمی دهد. هر چند، که بانک های قبرس با یونان ارتباط های تعیین شده و ناچیزی دارند اما با دقت نظاره گر وضعیت مالی خود هستند. جدای از بانک ها، سایر نقاط و بخش های مالی قبرس، جدا از یونان است. اگر یونان واحد پول یورو را کنار بگذارد، بر قبرس هیچ گونه تأثیری نخواهد گذاشت. قبرس همچنان از یورو استفاده خواهد نمود. با این حال، قبرس مسائل مالی خود را داشته و ممکن است در بعضی مواقع، احتیاج به یک برنامه مالی جداگانه داشته باشد.

شهرهای مهم قبرس چه شهرهایی هستند؟

نیکوزیا (پایتخت) Nicosia

فاماگوستا (Famagusta)

لارناکا (Larnaca)

پافوس (جایی که مردم قبرس، یک جشنواره فرهنگی سالانه به نام Aphrodite برگزار می نمایند.) (Paphos)

لیماسول (Limassol)

کیرنیا (Kyrenia) در قبرس شمالی

چه پولی در قبرس استفاده می شود؟

از اول ژانویه 2008، قبرس یورو را به عنوان پول رسمی خود پذیرفته است. اما در عمل و از حقایقی جالب درباره قبرس باید گفت که بسیاری از بازرگانان این کشور، طیف گسترده ای از ارزهای خارجی را استفاده می نمایند. پوند قبرس به تدریج در چند سال اخیر کنار گذاشته شده است. منطقه قبرس شمالی همچنان از لیره جدید ترکیه به عنوان پول رسمی خود استفاده می نماید.

بسته به اینکه به کدام یک از شهرهای قبرس سفر می کنید، احتیاج به ارز خاصی دارید. پس باید به دنبال مبدل های بیشتری باشید. در حالی که قبرس شمالی به صورت رسمی از لیره ترکیه استفاده خواهد نمود، در عمل، تجار و هتلداران آن سال ها طیف وسیعی از ارزهای خارجی را پذیرفته اند و در نتیجه، با هر ارزی می توانید به این کشور سفر کنید.

از اول ژانویه 2008، یورو در تمام معاملات قبرس مورد استفاده قرار گرفته است.

برای سفر به قبرس چه نکاتی را رعایت باید کرد؟

قبرس توسط تعدادی از خطوط هوایی بین المللی قابل دسترس بوده و حتی مسافران ایرانی نیز به راحتی می توانند برای این جزیره پرواز و بلیط هواپیما بگیرند. از انگلستان نیز پروازهای بسیاری به این کشور انجام می شود. شرکت هواپیمایی رسمی این کشور، قبرس ایر نام دارد. بین یونان و قبرس نیز پروازهای بسیاری دیده می شود. از حقایقی جالب درباره قبرس، وجود کشتی های کروز بسیار برای بازدید است.

کد فرودگاهی برای قبرس عبارتند از:

لارناکا (LCA)

پافوس (PFO)

ارسان (ECN)

پافوس - PFO

فرودگاه بین المللی لارناکا تا مرکز شهر، حدود 4 کیلومتر فاصله دارد. اگر پرواز خود را برای شهر پافوس گرفته اید، پس از ورود به فرودگاه پافوس باید مسیری 6.5 کیلومتری را تا شهر پافوس طی کنید.

بهترین زمان برای ورود به قبرس

در حقایقی جالب درباره قبرس بهتر دیدیم که راجع به بهترین زمان برای سفر به قبرس هم صحبت کنیم. اگر در تابستان به این جزیره سفر می کنید، انتظار دمای هوا بالا و گرمای بسیار داشته باشید. دمای هوا گاهی به بالای 30 درجه سانتی گراد هم می رسد. این زمان همچنین اوج فصل گردشگری قبرس بوده و گردشگران بسیاری به آن سفر می نمایند. در این هنگام، بسیاری از اقامتگاه ها و هتل های قبرس پر بوده و جای خالی ندارند. بنابراین اگر در این زمان قصد سفر به قبرس را دارید، حتما از قبل بلیط هواپیما و هتل خود را رزرو کنید. جدای از شلوغی تابستان، باید فصل بهار و پاییز را مهم ترین فصل برای بازدید و تفریح در این کشور دانست. برای پیاده روی در سواحل قبرس و یا در میان تپه های آن، بهترین فصل سفر، فصل بهار است. در این هنگام می توانید در میان گل های وحشی روییده بر دامنه ها قدم بزنید و از نسیم خنک دریا لذت ببرید.

همچنین در این فصل ها می توانید به دیدن لاک پشت ها بروید. در حدود ماه خرداد، لاک پشت های ماده به ساحل می آیند تا تخم گذاری نمایند. پس از گذشت یک ماه یا دو ماه، بچه لاک پشت ها از تخم سر برآورده و به سمت ساحل حرکت می نمایند. این اتفاق، جاذبه دیدنی بسیار جذابی را در سواحل قبرس به وجود می آورد.

اگر در فصل زمستان (از اواخر ماه آذر تا اوایل فروردین) به این کشور سفر کنید، با هوایی بسیار سرد روبرو می شوید.

رفت و آمد در قبرس

جاده های کشور قبرس بسیار خوب و عالی طراحی شده و به راحتی می توانید در این جاده ها رانندگی کنید. به همین دلیل شاید کرایه ماشین را بتوان بهترین روش برای گشت و گذار در این کشور دانست. از حقایقی جالب درباره قبرس وجود داشتن مکان ها و جاذبه هایی به دور از وسایل حمل و نقل عمومی است. پس کرایه ماشین یا ناکسی بهترین گزینه است. مخصوصا اگر می خواهید به دیدن کوهستان ترودوس (the Troödos Mountains) بروید. هیچ قطاری در این کشور وجود ندارد. اتوبوس ها هم روزهای تعطیل مانند یکشنبه ها کار نمی نمایند.

منبع: tripsavvy.com

منبع: الی گشت
انتشار: 11 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 385

به "آیا قبرس جزیره ای یونانی است؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "آیا قبرس جزیره ای یونانی است؟" امتیاز داده است | 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا قبرس جزیره ای یونانی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید