برنامه پژوهشگاه صنعت نفت برای مهار گازهای مشعل

به گزارش بارازعلی، رئیس پژوهشگاه صنعت نفت گفت: برنامه هایی برای تبدیل و کاهش خروجی گازهای فلر (مشعل) در نظر داریم که آماده اجرا هستند.

برنامه پژوهشگاه صنعت نفت برای مهار گازهای مشعل

جعفر توفیقی در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه برنامه ریزی برای جمع آوری گازهای مشعل با وزارت نفت است و ما می توانیم مجری باشیم اما برای این مهم چندین برنامه را می توانیم اجرایی کنیم، اظهار کرد: بر اساس برنامه های تدوین شده می توانیم از گاز های فلر برای تزریق به میادین نفتی برای ازدیاد برداشت یا تبدیل به محصولات با ارزش دیگر استفاده کنیم، بعلاوه می توان با ایجاد ساز و کارهایی اندازه خروج آنها را کاهش داد. به عبارت دیگر هم می توان ازگازهای موجود استفاده بیشتری کرد و و هم با ایجاد بازنگری ها در طراحی سیستم اندازه خروج گاز های مشعل را کاهش داد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر طرحی در این راستا در حال انجام نداریم گفت: مطالعات در این راستا صورت گرفته و منتظر دریافت پیشنهاد هستیم. بعضی شرکت ها این پروژه ها را دریافت می نمایند؛ در این شرایط ما بعد از آن ها می توانیم طرح ها را ارائه دهیم و همکاری کنیم.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت با اشاره به اندازه تاثیر گذاری طرح های پژوهشگاه در جمع آوری گازهای مشعل گفت: طرح های مطالعه شده بسیار عملی و قابل اجرا و اثبات شده هستند. اینکه می توانیم گاز فلر را به محصولات دیگری تبدیل کنیم اثبات شده است و دانش اجرای آن را داریم؛ فقط کافی است شرکت هایی که این پروژه ها را دریافت می نمایند قراردادهای خود را منعقد نمایند و بعد ما به عنوان همکار کار را پیش ببریم.

کاهش 30 درصدی مصرف آب در پالایشگاه ها و پتروشیمی ها

توفیقی با اشاره به طرح های محیط زیستی پژوهشگاه صنعت نفت، اظهار کرد: در این حوزه پژوهشگاه فعالیت های متعددی دارد. یکی از این فعالیت ها این است که خاک های آلوده به مواد نفتی را با آخرین تکنولوژی ها پاک و قابل استفاده برای فضای سبز می کنیم.

وی با بیان اینکه به همین دلیل پساب های صنعتی را تبدیل به آب های قابل استفاده می کنیم و حتی مصرف آب پالایشگاه ها و پتروشیمی ها را نیز تا 30 درصد می توانیم کاهش دهیم، گفت: این طرح در چند مورد اجرا شده و استارت آن در چند پالایشگاه زده شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 خرداد 1401 بروزرسانی: 5 خرداد 1401 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 2270

به "برنامه پژوهشگاه صنعت نفت برای مهار گازهای مشعل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه پژوهشگاه صنعت نفت برای مهار گازهای مشعل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید