ثبت معامله خودرو در دفاتر اسناد رسمی اختیاری است ، دفاتر کوتاه بیایند

به گزارش بارازعلی، ثبت معامله خودرو در دفاتر اسناد رسمی اختیاری است. رئیس اتاق اصناف ایران در نامه به رؤسای اتاق های اصناف سراسر کشور، برگ سبز صادرشده از سوی نیروی انتظامی برای سند مالکیت خودرو را کافی دانست.

ثبت معامله خودرو در دفاتر اسناد رسمی اختیاری است ، دفاتر کوتاه بیایند

خبرنگاران - رئیس اتاق اصناف ایران در نامه به رؤسای اتاق های اصناف سراسر کشور نوشت: ثبت معامله خودرو در دفاتر اسناد رسمی اختیاری تلقی شده است.

سعید ممبینی، رئیس اتاق اصناف ایران در نامه ای به رؤسای اتاق های اصناف سراسر کشور موضوع پرداخت هزینه تنظیم سند رسمی توسط متعاملین را شرح داد.

در نامه ممبینی آمده است: با عنایت به مفاد دادنامه شماره 1863 مورخ 1399/12/02 هیئت عمومی دیوان عدالت اداری مبتنی بر اینکه مطابق قانون اصلاح ماده 22 قانون حمل ونقل و عبور کالاهای خارجی از قلمروی جمهوری اسلامی مصوب سال 88، صدور گواهینامه، اسناد مالکیت و پلاک خودرو بر عهده نیروی انتظامی گذاشته شده است لذا ثبت معاملات مربوط به خودرو در دفاتر اسناد رسمی اختیاری تلقی شده و چنانچه متعاملین برای پرداخت هزینه های تنظیم سند انتقال قطعی خودرو در دفاتر اسناد رسمی توافقی نموده باشند بر مبنای توافق عمل می شود. در غیر این صورت پرداخت هزینه های مربوط به تنظیم سند در دفاتر اسناد رسمی بر عهده طرفی می باشد که درخواست تنظیم سند رسمی دارد.

اختلاف سردفترداران و پلیس راهور

لازم به ذکر است اختلاف بین کانون سردفتران و دفتریاران و پلیس راهور نیروی انتظامی در مورد صلاحیت صدور سند رسمی مالکیت خودرو باعث شده است خریداران و فروشندگان خودرو با سردرگمی روبرو شوند که یکی از ابعاد آن، پرداخت هزینه تنظیم سند رسمی در دفاتر اسناد است.

تا پیش از این و طبق عرف موجود در جامعه، فروشنده خودرو هزینه های تنظیم سند در دفاتر اسناد را متقبل می شد که در دو سه ماه اخیر و با رأی دیوان عدالت اداری مبنی بر رسمی بودن سند (برگ سبز) صادره از سوی پلیس، معامله گران خودرو را با اختلاف همراه نموده است.

از سویی بنابر تأکید سازمان ثبت اسناد و املاک کشور (معاونت قوه قضائیه) و کانون سردفتران و دفتریاران به تنظیم سند قطعی در دفاتر اسناد، خریداران به حضور در این دفاتر تمایل دارند. در مقابل، با توجه به رأی دیوان عدالت اداری و نیز تأکید پلیس راهور ناجا بر رسمی بودن برگ سبز به عنوان سند رسمی، فروشندگان برای حضور در دفاتر اسناد و صرف هزینه های گزاف برای تنظیم سند رسمی در محضر اجباری نمی بینند.

به این ترتیب قوانین خود نوشته بسیاری در بازار خودرو پدید آمده است. به نظر می رسد با نامه اخیر رئیس اتاق اصناف ایران، کفّه عدم الزام به ثبت خودرو در دفاتر اسناد رسمی، سنگین تر از قبل شده است.

قوانین و شرایط خرید خودرو از کارخانه و شرایط خرید ماشین برای اتباع خارجی چیست؟

محدودیت های ثبت نام خودرو از سوی گروه خودروسازی سایپا برداشته شد

منبع: بیت ران
انتشار: 13 تیر 1400 بروزرسانی: 13 تیر 1400 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1912

به "ثبت معامله خودرو در دفاتر اسناد رسمی اختیاری است ، دفاتر کوتاه بیایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت معامله خودرو در دفاتر اسناد رسمی اختیاری است ، دفاتر کوتاه بیایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید