خاکِ سالم، ضامن ادامه حیات روی زمین

به گزارش بارازعلی، هر ساله در تاریخ پنج دسامبر روز جهانی خاک به منظور توجه به اهمیت خاک سالم برای حفظ زندگی روی زمین گرامی داشته می شود.

خاکِ سالم، ضامن ادامه حیات روی زمین

به گزارش ایسنا، هدف اصلی از گرامیداشت این روز جهانی افزایش آگاهی در مورد تخریب خاک است که می تواند باعث مسائل زیست محیطی جدی از جمله فرسایش، از بین رفتن مواد آلی و کاهش حاصلخیزی خاک شود.

شرایط خاک به دلیل صنعتی شدن یا مدیریت ضعیف زمین های کشاورزی در بسیاری از نقاط جهان در حال بدتر شدن است. روز جهانی خاک مردم جهان را تشویق می کند تا به راه های پایدار برای مدیریت منابع خاک فکر کنند.

خاک مخلوطی از مواد معدنی، مواد آلی، گازها، مایعات و ارگانیسم ها است که در کنار هم حیات را امکان پذیر کرده اند. خاک ها منبع حیاتی عمده مواد غذایی مورد نیاز ما هستند. با توجه به ارتباط مستقیم خاک با گیاهان و درختان، مدیریت پایدار خاک یک اولویت طبیعی برای بخش کشاورزی و جنگل داری است. خاک همچنین سایر خدمات مهم اکوسیستم مانند تصفیه آب و چرخه مواد مغذی، تنظیم آب و هوا و جلوگیری از سیل را ارائه می دهد. مدیریت پایدار خاک برای تولید مواد غذایی در صنایعی مانند آبزی پروری و ماهیگیری و همچنین برای بخش های محیط زیست و بهداشت از اهمیت بالایی برخوردار است.

تشکیل خاک ها به عواملی، چون گذشت زمان، مقاومت سنگ اولیه یا سنگ مادر، آب و هوا، فعالیت موجودات زنده و بالاخره توپوگرافی ناحیه ای که خاک در آن تشکیل می شود، بستگی دارد.

روز جهانی خاک هر ساله در تاریخ پنج دسامبر مصادف با سالروز تولد بومیپول آدولیاده، پادشاه تایلند که به طور رسمی این رویداد را برگزار کرد، گرامی داشته می شود. در دسامبر سال 2013 میلادی، مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز با تعیین تاریخ پنج دسامبر 2014 به عنوان اولین روز جهانی خاک به این واکنش پاسخ داد. این روز جهانی به پاس حمایت های پادشاه تایلند از ایجاد این روز انتخاب شده است.

کارشناسان خاک را به عنوان بستر تولید اصلی ترین منبع مطرح می کنند چرا که بیشتر مواد غذایی منشاء از خاک دارند.

شعار امسال (2022) روز جهانی خاک با عنوان خاک: جایی که غذا از آن شروع می شود تعیین شده است. هدف از تعیین این شعار افزایش آگاهی در مورد اهمیت حفظ یک اکوسیستم سالم با پرداختن به چالش های رو به رشد در مدیریت خاک، افزایش آگاهی در مورد خاک و تشویق جوامع به بهبود کیفیت خاک است.

به گزارش cnbctv 18، تخریب خاک که در نتیجه شور شدن و سدیمی شدن خاک ایجاد می شود، تهدیدی برای اکوسیستم است و تهدیدی برای تولیدات کشاورزی، امنیت غذایی و پایداری در سطح جهانی نیز محسوب می شود. از این رو، روز جهانی خاک برای حمایت از مدیریت بلند مدت منابع خاک مهم است.

منبع: فرارو
انتشار: 15 آذر 1401 بروزرسانی: 15 آذر 1401 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 2396

به "خاکِ سالم، ضامن ادامه حیات روی زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاکِ سالم، ضامن ادامه حیات روی زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید