درخشش غیرعادی حلقه های زحل از دید تلسکوپ جیمز وب ، عکس

به گزارش بارازعلی، ایسنا نوشت: حلقه های زحل در اولین عکس تلسکوپ فضایی جیمز وب از این غول گازی بسیار زیبا به نظر می رسند و به مانند عکس خامی که چند روز پیش منتشر شد، چند قمر زحل نیز در آن قابل مشاهده هستند.

درخشش غیرعادی حلقه های زحل از دید تلسکوپ جیمز وب ، عکس

اولین عکس رسمی از سیاره زحل از جانب تلسکوپ فضایی جیمز وب(JWST) منتشر شده است. ناسا ساعاتی پیش تصویری خیره کننده را منتشر کرد که این سیاره حلقه دار را از منظری کاملا نو نشان می دهد.

مقامات ناسا در توضیح این تصویر گفتند: این عکس که در تاریخ 25 ژوئن 2023 از طریق ابزار NIRCam(دوربین فروسرخ نزدیک) جیمز وب گرفته شده است، پژوهشگران را مجذوب خود کرده است.

آنها افزودند: زحل در این طول موج فروسرخ که از طریق تلسکوپ مشاهده می شود، بسیار تاریک به نظر می رسد، زیرا گاز متان تقریباً تمام نور خورشید را که به جو می تابد، جذب می کند. با این حال، حلقه های یخی آن نسبتا روشن به جای مانده اند که منجر به ظاهر غیرمعمول زحل در تصویر جیمز وب شده است.

این تصویر تازه منتشر شده طی یک کمپین رصدی 20 ساعته برای رصد زحل گرفته شده است.

چند روز پیش عکس خامی از زحل و حلقه ها و قمرهایش در تارنمای غیررسمی JWST feed منتشر شده بود و اکنون آن تصویر که پردازش شده، از طریق ناسا به صورت رسمی منتشر شده است.

همانطور که این عکس نو نشان می دهد، پردازش، دنیایی از تفاوت ایجاد می کند.

در حالی که حلقه های زحل در این تصویر جلب توجه می کنند، قمرهای انسلادوس، دیون و تتیس، سه قمر از 145 قمر شناخته شده زحل نیز در آن قابل مشاهده است.

انسلادوس مورد توجه اخترزیست شناسان است، زیرا تصور می شود این قمر، اقیانوسی از آب مایع در زیر پوسته یخی خود دارد. این قمر مقداری از آب زیرسطحی خود را از طریق آبفشان های نزدیک قطب جنوبی خود به فضا شلیک می کند. این ویژگی چشمگیر از طریق کاوشگر کاسینی ناسا در سال 2005 کشف شد و اخیراً نیز از طریق جیمز وب مشاهده شده است.

تلسکوپ فضایی جیمز وب برای نظاره به اعماق زمان طراحی شده و به ستاره شناسان نگاهی به برخی از اولین ستارگان و کهکشان های کیهان می دهد. اما همانطور که عکس نو زحل نشان می دهد، این رصدخانه فضایی می تواند اجرام بسیار نزدیک به زمین را نیز مشاهده کند.

در واقع، این تلسکوپ 10 میلیارد دلاری تا به امروز عکس های شگفت انگیزی از اورانوس گرفته و مناظری عالی از مشتری و شفق های قطبی آن را به ما ارائه کرده است.

در حالی که این رصدخانه فضایی در 25 دسامبر 2021 به فضا پرتاب شد و تابستان گذشته عملیات علمی خود را شروع کرد، به نظر می رسد کار آن تازه شروع شده است.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 تیر 1402 بروزرسانی: 10 تیر 1402 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 2489

به "درخشش غیرعادی حلقه های زحل از دید تلسکوپ جیمز وب ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخشش غیرعادی حلقه های زحل از دید تلسکوپ جیمز وب ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید