راهکارهای طلایی برای کاهش هزینه قبض برق

به گزارش بارازعلی، اگر می خواهید غصه قبض برق آخر ماه را نخورید، نکات زیر را موبه مو بخوانید و به کار بندید.

راهکارهای طلایی برای کاهش هزینه قبض برق

به گزارش ، بحث مدیریت مصرف یکی از بندهایی است که در سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی مورد تاکید قرار گرفته و وزارت نیرو نیز توجه ویژه ای به آن دارد؛ به طوری که رضا اردکانیان - وزیر نیرو - نیز بارها به آن اشاره نموده و جزو سیاست های این وزارت خانه بر شمرده است.

این موضوع تا اندازه ای اهمیت دارد که یک روی سکه گذر از پیک مصرف برق در تابستان امسال مدیریت مصرف بود. به طور کلی میزان پیک در تابستان امسال نسبت به سال گذشته حدود یک درصد رشد داشت. میزان رشد مصرف طی 10 سال قبل حدود 4.7 درصد و در 40 سال اخیر 7.2 درصد بوده است. کارشناسان بر این باورند که کاهش رشد مصرف نشان دهنده این است که اقدامات مدیریت مصرف به خوبی جواب داده است.

در این میان راهکاری مختلفی برای مدیریت مصرف برق وجود دارد. برای مثال اگر استفاده نمایندگان کولرهای گازی به جای تنظیم دمای کولر روی 18 درجه دما را روی 24 درجه (دمای آسایش) تنظیم نمایند بیش از 4000 مگاوات از مصرف برق در ساعات اوج مصرف کاسته می شود.با احتساب 700 میلیون یورو سرمایه گذاری لازم برای ساختن هر 1000 وات نیروگاه کاهش 4000 مگاواتی از میزان اوج مصرف برق کشور به معنای عدم ضرورت معادل سرمایه گذاری 2.8 میلیارد یورو (حدود 34 هزار میلیارد تومان) است.

تنظیم کولرهای آبی روی دور کند در ساعات اوج مصرف موجب کاهش حدود 50 درصدی از مصرف برق آنها می شود. با توجه به تعداد کولرهای آبی در کشور این اقدام ساده نتایجی مشابه بند فوق الذکر را برای کشور به دنبال خواهد داشت.

مصرف برق یک لامپ ال ای دی هشت واتی 13 درصد مصرف برق یک لامپ رشته ای 60 وات است در حالی که روشنایی هر دو برابر بوده و طول عمر آن تقریبا 20 برابر لامپ رشته ای است. تعویض لامپ های رشته ای به ال ای دی و کم مصرف اثر بسیار زیادی بر کاهش مصرف برق داشته و به همان نسبت از فراوری آلاینده دی اکسید کربن در نیروگاه ها جلوگیری می نماید.اگر هر خانواده ایرانی یک لامپ اضافه خود را در خانه یا محل کار خاموش کند باعث کاهش 1000مگاوات برق در کشور می شود. استفاده حداکثری از نور طبیعی در طول روز در کاهش میزان استفاده از روشنایی الکتریکی بسیار موثر است.

طی سال های اخیر استفاده از دستگاه یخچال فریزر به طور فزاینده ای رواج پیدا نموده و میزان مصرف برق این نوع یخچال فریزرها در طول یک شبانه روز بسته به نوع تکنولوژی ساخت و کارخانه سازنده آن از 1.8 تا سه کیلووات ساعت متغیر است.اگر میانگین مصرف برق یخچال فریزرها را درحدود 2.5 کیلووات ساعت در شبانه روز در نظر بگیریم، برق مصرفی این دستگاه ها به طور متوسط در هر ماه 75 کیلووات ساعت است که با احتساب 21 میلیون دستگاه یخچال فریزر به طور تقریبی در کشور، سالانه 27500 گیگاوات ساعت برق توسط این دستگاه ها مصرف می شود.

در این بین یخچال های بدون برچسب یا بازده انرژی پایینF و Gتقریبا دو برابر یخچال های بهینه و بازده انرژی بالا A و +A برق مصرف می نمایند که مصرف نمایندگان می توانند با اجرای راهکارها و رعایت توصیه هایی نقش موثری را در کاهش مصرف انرژی این وسائل و در نهایت کاهش هزینه های خود ایفا نمایند.

مصرف نمایندگان باید هنگام خرید یخچال فریزری را انتخاب نمایند که با توجه به برچسب انرژی دارای بالاترین بازده و کم ترین مصرف انرژی باشد.همچنین حجم یخچال فریزر باید با توجه به احتیاج و تعداد افراد خانواده انتخاب شود تا از فضای آن به طور کامل استفاده شود. در بسیاری از موارد یک یخچال فریزر 14 فوت می تواند احتیاج یک خانواده دو تا چهار نفره را برآورده سازد.

علاوه براین برفک های یخچال و فریزر را به طور منظم آب کنید، زیرا با افزایش قشر برفک، مصرف انرژی بالا می رود، با انتخاب یخچال های مجهز به سیستم برفک زدای اتوماتیک (NoFrost)، مصرف برق بدون دخالت مصرف نماینده کاهش می یابد.

وقتی یخچال یا فریزر در کنار دستگاه های گرمازا مثل اجاق گاز، آبگرم کن، شوفاژ و همچنین زیرنور مستقیم خورشید قرار داشته باشد، مصرف انرژی آن افزایش می یابد، لذا اگر مکان مناسب دیگری برای یخچال فریزر در اشپزخانه وجود ندارد، با یک پوشش مناسب (عایق حرارتی) یخچال فریزر را از حرارت و گرما حفظ کنید.

علاوه بر این فضای پشت یخچال و فریزر برای گردش هوا باید حداقل به اندازه 10 سانتی متر با دیوار فاصله داشته باشد. ضمناً ضروری است لوله های پشت یخچال و فریزر حداقل سالی دوبار گردگیری شود. رعایت این موارد سبب انتقال حرارت بهتر بین هوا و لوله ها خواهد شد.

پایه های یخچال فریزر باید روی یک سطح تراز و صاف قرار گیرد. عدم رعایت این موضوع باعث می شود تا در یخچال به طور کامل بسته نشده، در نتیجه هوای سرد یخچال، خارج و و هوای گرم وارد آن شود که باعث افزایش کارکرد یخچال و در نهایت بالا رفتن مصرف برق آن می شود.

مواد غذایی پخته شده و داغ را پیش از سرد شدن کامل داخل یخچال فریزر قرار ندهید و از گذاشتن همزمان مقدار زیادی مواد غذایی داخل یخچال و به ویژه فریزر خودداری کنید. این کار فشار زیادی را بر موتور آن واحد خواهد نمود.از کنار هم چیدن و چسباندن ظروف و مواد غذایی داخل یخچال فریزر پرهیز کنید، چرا که این کار گردش هوا را در داخل یخچال فریزر دچار اختلال نموده و سبب افزایش مصرف برق می شود.

جهت نگهداری مواد غذایی، پس از گذاشتن آنها داخل کیسه های فریزر، درب آنها را به صورتی ببندید که دیگر هوای اضفی در داخل آن وجود نداشته باشد. ضمناً بر روی هر یک از کیسه ها، برچسبی که حاوی تعییناتی نظیر نام مواد غذایی، نوع آن (سرخ شده، پخته، خام و ...) و تاریخ انجماد است را بچسبانید. چنین برچسبی را با اطلاعات کلی تر شامل فهرست مواد غذایی داخل هر سبد، کشو، قفسه و یا طبقه نیز تهیه نموده و در محل مناسب بچسبانید. به این ترتیب دستیابی به مواد غذایی مورد احتیاج بسیار آسان، سریع و سهل الوصول خواهد شد.

از باز و بسته کردن بی فایده درب یخچال یا فریزر پرهیز کنید و سعی کنید در موقع باز کردن درب، مدت طولانی باز نماند همچنین نوار لاستیکی درب یخچال و فریزر به مرور زمان، انعطاف و کارآیی خود را از دست می دهد. توصیه می شود که سالی یک بار سالم بودن نوارها کنترل شود تا در صورت کوچک ترین نشت هوا، نسبت به تعویض آنها اقدام شود.

افتادگی درب یخچال یا فریزر به مرور زمان باعث بسته نشدن کامل درب و جدا شدن نوار لاستیکی از درب یخچال می شود که باید نسبت به تعویض لولای درب اقدام شود تا از اتلاف برق به جهت خروج هوای سرد یخچال جلوگیری شود.

از گذاشتن بطری های حاوی نوشابه های گازدار در قسمت جایخی یخچال ها و یا قرار دادن آنها در فریزر جدا خودداری نمایید. این کار باعث می شود تا پس از انجماد کامل مایع در داخل بطری، درب بطری باز شود و یا براثر فشار زیاد به بطری، بطری شکسته و مایع آن در داخل فریزر و یا جایخی یخچال پراکنده شود. عدم رعایت همین موضوع باعث می شود تا حداقل زمانی بین 10 تا 15 دقیقه در یخچال فریزر را برای تمیز کردن ناشی از ترکیدن بطری باز بگذاریم که خود باعث اتلاف انرژی زیادی خواهد شد.

از قراردادن انواع قوطی های کنسرو، رب گوجه فرنگی، گالن ها و بطری های حاوی شربت، ترشیجات، شیشه های مربا، عسل و ... داخل یخچال خودداری کنید. این کار باعث اشغال بی مورد فضای یخچال و به طبع آن افزایش مصرف برق دستگاه خواهد شد.

با توجه به این که در فصول گرم دلیل باز و بسته شدن زیاد درب یخچال به منظور استفاده از آب خنک است، حتی الامکان در هنگام خرید این وسیله، یخچال فریزری را انتخاب کنید که دارای آب سرد کن باشد.

در صورت تمایل و احتیاج به خرید یخچال فریزرهای سایدبای ساید حتما دستگاهی را انتخاب کنید که علاوه بر داشتن آب سردکن و یخ ساز دارای درب های مجزا باشد همچنین در هنگام خرید به بسته شدن کامل درب ها و مرغوبیت و چسبندگی نوار لاستیکی درب یخچال فریزر دقت و توجه کافی داشته باشید.

تنظیم صحیح و به موقع ترموستات یخچال و یا فریزر نقش مهمی در کاهش مصرف انرژی این وسائل خواهد داشت و به عبارتی تنظیم نادرست و یا عدم توجه به تنظیم به موقع ترموستات باعث فاسد شدن و یا یخ زدگی مواد غذایی و به طبع آن افزایش مصرف انرژی خواهد شد. بنابراین درجه ترموستات فریزر را معمولا روی 18 درجه زیر صفر و درجه ترموستات یخچال را روی چهار درجه بالای صفر تنظیم کنید.

برای شست وشوی جداره های داخلی یخچال فریزر چه هنگامی که برای اولین بار می خواهید از آن بهره ببرید و چه زمانی که قصد تمیز کردن آن را دارید، از مخلوط آب نیم گرم و جوش شیرین (هر لیتر آب یک قاشق جوش شیرین) و یک قطعه اسفنج نرم بهره ببرید و سپس آن را با پارچه ای نرم و تمیز خشک کنید.

پس از هربار شست وشو برای یکنواخت شدن سرمای داخل یخچال فریزر باید مدتی (از زمان روشن شدن اولیه تا خاموش شدن کمپرسور یخچال) یخچال فریزر خالی بوده و با درب بسته کار کند.

در مورد برچسب انرژی این محصول نیز باید گفت، برچسب انرژی از قسمت های مختلفی تشکیل شده که هر قسمت نمایانگر اطلاعاتی است که خریداران یخچال فریزر می توانند با توجه به این اطلاعات درهنگام خرید، دستگاهی را انتخاب نمایند که در مقایسه با سایر مدل های مشابه از کارآیی و بازدهی بیشتر و مصرف انرژی کمتری برخوردار باشد.

سه قسمت اولیه این برچسب که در تمامی وسائل انرژی بر خانگی مشترک است به ترتیب نمایانگر علامت تجاری شرکت سازنده، نام شرکت سازنده و مدل دستگاه است. قسمت چهارم آن نیز آرم سازمان ملی استاندارد و قسمت پنجم که مهم ترین بخش آن محسوب می شود برچسب انرژی است از طریق (7) حرف لاتین از +++A تا D و (7) رنگ سبز تا قرمز تعیین شده و هر یک از حروف و رنگ ها معرف درجه ای از مصرف انرژی دستگاه است.

حرف A+++ و رنگ سبز پررنگ نشانگر کم ترین مصرف انرژی و بیشترین بازدهی و حرف D و رنگ قرمز نشانگر بیشترین مصرف انرژی و کمترین میزان بازدهی دستگاه است. مصرف نمایندگان می توانند در هنگام خرید یخچال فریزر با دقت و توجه به حرف لاتین درج شده و رنگ تعیین شده دراین قسمت از میزان کارآیی و بازدهی و همچنین مصرف انرژی دستگاه اطلاع یابند.

ردیف های بعدی در یخچال فریزر نشانگر میزان مصرف انرژی دستگاه مورد نظر براساس استاندارد ملی تدوین شده براساس کیلووات ساعت در سال، حجم خالص یخچال فریزر براساس آزمون استاندارد، درجه بندی قسمت انجماد و میزان صدای فراوری شده توسط یخچال فریزر را نشان می دهد.

با توجه به این که در حال حاضر امکان استفاده از وسائل انرژی بر خانگی برای اکثر مردم وجود دارد، مصرف انرژی در بخش خانگی و تجاری طی دو دهه گذشته افزایش چشمگیری داشته است؛ در این بین ماشین لباسشویی از ضروری ترین لوازم رفاهی هر خانواده ای محسوب می شود که دراختیار داشتن یک ماشین لباسشویی پربازده که بتواند با مصرف بهینه آب، برق و مواد شوینده کیفیت شست وشوی مطلوبی ارائه دهد، برای مصرف نماینده بسیار حائز اهمیت است.

در طول سال، یک ماشین لباسشویی حدود 121 کیلووات ساعت انرژی مصرف می نماید و اگر این مقدار را برای تمامی ماشین لباسشویی های موجود در کشور محاسبه کنیم، سالانه نزدیک به 1800 گیگاوات ساعت انرژی الکتریکی استفاده می شود که با بکارگیری توصیه های ارائه شده نه تنها در مصرف برق ماشین های لباسشویی به میزان 10 درصد صرفه جویی خواهد شد، بلکه طول عمر این تجهیز نیز افزایش خواهد یافت.

توجه به برچسب مصرف انرژی در هنگام خرید ماشین لباسشویی و انتخاب دستگاهی با رتبه بالاتر موجب بهینه سازی و کاهش مصرف هزینه های برق مصرفی در خانوارها و نیز کاهش آلودگی محیط زیست می شود. علاوه بر این باتوجه به اینکه حدود 80 درصد از مصرف انرژی ماشین شما مربوط به گرم کردن آب است تا آنجا که ممکن است از آب سرد برای شست وشوی لباس ها بهره ببرید.

همچنین ضروری است در انتخاب ماشین لباسشویی دستگاهی را انتخاب کنید که ضمن داشتن علامت استاندارد و برچسب انرژی، دارای کمترین مصرف انرژی در بین مدل های مشابه باشد و ظرفیت ماشین لباسشویی را متناسب با تعداد افراد خانواده انتخاب کنید.هنگام خرید ماشین لباسشویی دقت کنید که هر سه رتبه مصرف انرژی، پاک نمایندگی و خشک نمایندگی آن دارای بازدهی مطلوبی باشد. به عبارت دیگر دستگاهی را انتخاب کنید که ضمن حداقل مصرف انرژی از عملکرد مناسبی نیز برخوردار باشد.علاوه بر این ضروری است قبل از استفاده از ماشین لباسشویی دفترچه راهنمای آن را با دقت مطالعه و نکات ذکر شده در آن را در استفاده از ماشین لباسشویی رعایت کنید.

با توجه به این که قسمت زیادی از مصرف برق در ماشین های لباسشویی صرف گرم کردن آب ورودی به ماشین می شود، بنابراین استفاده از لوله کشی آب گرم ساختمان برای ماشین لباسشویی هایی که دارای دو ورودی آب (سرد و گرم) می باشند، در کاهش مصرف انرژی بسیار موثر است.از لباسشویی زمانی بهره ببرید که لباس کافی براساس ظرفیت ماشین لباسشویی و برنامه شست وشوی مربوطه داشته باشید. به عبارت دیگر هنگام شست وشو، از ظرفیت کامل لباسشویی بهره ببرید.

همچنین برای شستن لباس از آب با درجه حرارت مناسب، استفاده شود. با توجه به جنس لباس و میزان کثیفی تا جای ممکن سعی شود به جز مواردی که با لکه های چربی یا زغال سر و کار دارید، از آب سرد برای شست وشوی لباس بهره ببرید. تنها تغییر حالت استفاده از آب داغ (60 درجه سانتیگراد) به آب گرم (40 درجه سانتیگراد) میزان مصرف انرژی را 40 درصد کاهش می دهد.

در صورت لکه گیری لباس ها قبل از شست وشو می توانید برای شست وشو از آب سرد و یا آب 40 درجه بهره ببرید. حتی الامکان به جای استفاده از خشک کن ماشین لباسشویی از هوای آزاد جهت خشک کردن بهره ببرید.

در صورتی که ضروری است از خشک کن ماشین لباسشویی بهره ببرید، تعداد دورهای آبگیری را افزایش دهید تا رطوبت بیشتری از لباس ها گرفته شود، در نتیجه زمان کمتری برای سیکل خشک نمایندگی ضروری است. چراکه مصرف برق سیکل آبکشی نسبت به مصرف برق سیکل خشک نمایندگی کمتر است.

علاوه بر این هنگام شست وشو، از برنامه شست وشوی مالی لباس بهره ببرید، این برنامه علاوه بر کاهش میزان برق مصرفی برای گرم کردن آب، میزان آب مصرفی جهت شست وشو را نیز کاهش می دهد.

در هنگام شست وشو، لباس های بسیار کثیف را از لباس هایی که کمتر کثیف هستند، جدا کنید و هر کدام را جداگانه (البته با ظرفیت کامل) در ماشین لباسشویی قرار دهیدو مهم تر آنکه از بکار بردن ماشین لباسشویی در ساعات اوج مصرف برق خودداری کنید.در انتها فرآیند شست وشوی لباس، دو شاخه ماشین لباسشویی را از پریز خارج کنیدبه دلیل اینکه ماشین لباسشویی به دلیل داشتن بار پنهان، دارای مصرف آماده به کار (استندبای) است.

از سوی دیگر ضروری است تعمیر و نگهداری ماشین لباسشویی خود را به طور مرتب و براساس برنامه ای که در دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی پیشنهاد شده، انجام دهید و فیلتر و دهانه پودر ماشین لباسشویی را به طور منظم تمیز کنید. توجه داشته باشید که تمیز نگه داشتن ماشین لباسشویی علاوه بر کاهش مصرف انرژی، عمر دستگاه را نیز افزایش می دهد.

لازم به ذکر است که برچسب انرژی از قسمت های مختلفی تشکیل شده که هر قسمت نمایانگر اطلاعاتی است که خریداران ماشین لباسشویی می توانند با توجه به این اطلاعات در هنگام خرید، دستگاهی را انتخاب نمایند که در مقایسه با سایر مدل های مشابه از کارایی و بازدهی بیشتر و مصرف انرژی کمتر برخوردار باشد.

سه قسمت اولیه این برچسب که در تمامی وسائل انرژی بر خانگی مشترک دیده شده به ترتیب نمایانگر علامت تجاری شرکت سازنده، نام شرکت سازنده و مدل دستگاهاست. قسمت چهارم برچسب مصرف انرژی از طریق 7 حرف لاتین از A تا G و 7 رنگ از سبز تا قرمز تعیین شده که هر یک از حروف و رنگ ها معرف درجه ای از مصرف انرژی دستگاه است.

حرف A و رنگ سبز پررنگ نشانگر کمترین مصرف انرژی و حرف G و رنگ قرمز نشانگر بیشترین مصرف انرژی دستگاه است. مصرف نمایندگان می توانند در هنگام خرید ماشین لباسشویی با دقت و توجه به حرف لاتین درج شده و رنگ تعیین شده دراین قسمت از میزان مصرف انرژی دستگاه اطلاع یابند.

ردیف سوم نمایانگر مصرف انرژی دستگاه براساس استاندارد ملی تدوین شده در بخش آزمون استاندارد و ردیف های چهارم و پنجم در ماشین لباسشویی نشانگر رتبه قدرت پاک نمایندگی و رتبه قدرت خشک کن دستگاه است.

دو ردیف انتهای نیز ظرفیت دستگاه و میزان مصرف اب را نشان می دهد، بنابراین مصرف نمایندگان با توجه به رتبه انرژی، رتبه قدرت پاک نمایندگی و رتبه خشک نمایندگی قادر به انتخاب دستگاه پربازده و کاراست.

منبع: ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 1 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 547

به "راهکارهای طلایی برای کاهش هزینه قبض برق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکارهای طلایی برای کاهش هزینه قبض برق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید