فناوری های پیشرفته حفر تونل آب رسانی را تسهیل می کند

به گزارش بارازعلی، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، علی مدرسی مدیرعامل شرکت دانش بنیان گفت: یکی از محصولات دانش بنیان این شرکت، حفر چاه فلمن است. این چاه ها که به عنوان چاه های دهانه گشاد مخزنی گالری دار هم شناخته می شوند، معمولاً در پروژه های آب رسانی کاربرد دارند.

فناوری های پیشرفته حفر تونل آب رسانی را تسهیل می کند

مدیرعامل شرکت دانش بنیان اضافه نمود: این چاه ها به صورت تونل های افقی در زیر آب حفر می شوند. مثلاً برای اجرای پروژه آب رسانی، ابتدا یک چاه با قطر قابل توجه حفر می شود و سپس یک تونل در زیر رودخانه احداث می شود. احداث این تونل نیازمند فناوری بالای است و در دنیا تعداد بسیار محدودی از شرکت ها، در این حوزه کار می کنند.

مدرسی گفت: این طرح، امکان تصفیه ایمن و به صرفه را برای پروژه های تصفیه آب در شهرهای بزرگ ایجاد می کند. برای نمونه این شرکت در حال حاضر در حال همکاری با طرح اضطراری آبرسانی به شهر چالوس است و استفاده از این فناوری توانسته است، طرح را به مقدار زیادی به پیش ببرد.

این فعال دانش بنیان همچنین اعلام نمود: برخی شرکت های خارجی همین طرح را به همراه احداث تابلو برق و برخی کارهای الکترونیک و مکانیکی، با قیمت باور نکردی 4 تا 5 میلیون دلار به انتها می رسانند، در حالی که ما به عنوان یک شرکت دانش بنیان ایرانی، این طرح را با هزینه بسیار کمتر 3 تا 4 میلیارد تومان به اتمام می رسانیم.

وی ادامه داد: با توجه به نیاز بالقوه زیاد کشورهای اطراف به این فناوری، در صورتی که از سوی نهادهای مسئول در این زمینه و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مورد حمایت قرار گیریم، می توانیم این طرح ها را در آن کشورها نیز انجام دهیم و از قبال صادرات خدمات مهندسی برای کشور ارزآوری داشته باشیم.

به گفته وی، این طرح به ویژه در مناطق کوهستانی کشور سوریه، می تواند بسیار کارآمد و مورد نیاز باشد. این شرکت همچنین امکان انجام پروژه چاه های فلمن را در نزدیکی دریا دارد و کارخانه های تصفیه آب با استفاده از این فناوری می توانند آب دریا را با هزینه بسیار کمتر و به صورت کاملاً زلال و شفاف، به سمت کارخانه هدایت کنند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1731

به "فناوری های پیشرفته حفر تونل آب رسانی را تسهیل می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فناوری های پیشرفته حفر تونل آب رسانی را تسهیل می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید