لزوم ثبت گویش های لرستان در تقویم سالانه

به گزارش بارازعلی، فاطمه حافظی - خرم آباد - خبرنگار: یکی از اقدامات مهمی که می تواند در حفظ داشته های فرهنگی مان تاثیر بسزایی داشته باشد، ثبت این داشته ها در تقویم سالانه است.

لزوم ثبت گویش های لرستان در تقویم سالانه

یکی از برنامه های پیشنهادی برای ثبت مناسبت های فرهنگی، تاریخی و طبیعی لرستان در تقویم سالانه، ثبت گویش های محلی این استان است. لرستان دارای طیف وسیعی از گویش هاست که دامنه آن به خارج از استان و استان های هم مرز لرستان نیز می رسد. وجود گویش هایی همچون لکی، بختیاری، بروجردی، سیلاخوری و حتی ترکی در لرستان، لزوم ثبت آنها را در تقویم سالانه صدچندان می نماید.

  • تنوع گویش های محلی لرستان

مسئول حوزه زبان شناسی کتیبه ها و متون میراث فرهنگی لرستان می گوید: گویش لری شامل طیفی از تنوع واژگانی، آوایی و ساختاری نزدیک به هم و رایج در مرکز و جنوب لرستان و بخش های هم مرز با خوزستان و ایلام است. مهرداد زرین جویی می افزاید: گویش لکی نیز شامل طیفی از تنوع واژگانی، آوایی و ساختاری نزدیک به هم و رایج در بخش هایی از شمال، شمال غرب لرستان و نواحی هم مرز با استان های کرمانشاه و ایلام است.

وی اظهار می نماید: همچنین گویش بختیاری شامل طیفی از تنوع واژگانی، آوایی و ساختاری نزدیک به هم و رایج در بخش هایی از شمال شرق، شرق و جنوب شرق لرستان و نواحی هم مرز با چهارمحال و بختیاری و اصفهان است. زرین جویی به دیگر گویش های رایج در استان اشاره می نماید و ادامه می دهد: یک گویش هم داریم با عنوان بروجردی و سیلاخوری که شامل طیفی از تنوع واژگانی، آوایی و ساختاری نزدیک به هم و رایج در بخش های شمال و شرق لرستان تا نواحی هم مرز با استان همدان است.

وی می گوید: گویش جاپلقی نیز شامل طیفی از تنوع واژگانی، آوایی و ساختاری نزدیک به هم و رایج در بخش های شمال شرقی لرستان تا نواحی هم مرز با استان مرکزی است. این مسئول ادامه می دهد می نماید: گویش نادر و در حال فراموشی لوطی ها هم شامل طیفی از تنوع واژگانی، آوایی و ساختاری نزدیک به هم و رایج در بخش های پراکنده ای از شهرستان های خرم آباد، کوهدشت و دوره چگنی است. وی می گوید: ما در استان گویش ترکی هم داریم که شامل طیفی از تنوع واژگانی، آوایی و ساختاری نزدیک به هم و رایج در بخش های پراکنده ای از شهرستان های ازنا، بروجرد و نواحی هم مرز با استان های همدان و مرکزی است.

  • موارد مهم برای ثبت در تقویم

زرین جویی در زمینه برنامه های پیشنهادی به منظور تحقق مناسبت های فرهنگی، تاریخی و طبیعی لرستان در تقویم سالانه بیان می نماید: انگیزه ها، دلایل، اهمیت، تعاریف، ارزش گذاری منطقه ای، ملی و دنیای، نظرسنجی عمومی و معرفی بخش های دولتی و غیردولتی مرتبط با موضوع روز زبان ها و گویش های محلی موارد و فاکتورهایی هستند که برای ثبت یک گویش در تقویم سالانه اهمیت دارند.

وی می افزاید: در راستای انگیزه موجود می توان گفت هماهنگی با مناسبت های ملی و دنیای یونسکو در احترام گذاشتن به تنوع فرهنگی (کنوانسیون 2003)، پاسخ دهی به نیازمندی های خرده فرهنگ های قومی و محلی و بازنمایی سنت های بومی وجود دارد. مسئول حوزه زبان شناسی کتیبه ها و متون میراث فرهنگی لرستان می گوید: از جمله دلایل ثبت مناسبت های فرهنگی، تاریخی و طبیعی لرستان در تقویم سالانه می توان به افزایش توان رقابت با دنیای سازی سرمایه داری عنان گسیخته در عرصه فرهنگ محلی و بومی، حفظ میراث شفاهی بومی و مالی کردن میراث شفاهی اشاره نمود.

وی ادامه می دهد: ثبت گویش لری در تقویم سالانه از جهات مختلف دارای اهمیت است که از جمله آنها می توان به تبیین صندلی تاریخی گویش های رایج و زنده در لرستان، پیوستگی گویش های رایج در لرستان با زبان های ایرانی (اوستایی، پارسی باستان، پهلوی و...) و تشکیل و تکمیل بانک اطلاعات واژگانی و ساختاری زبان فارسی معیار اشاره نمود.

  • ارزش گذاری منطقه ای، ملی و دنیای برای ثبت

مسئول حوزه زبان شناسی کتیبه ها و متون میراث فرهنگی لرستان به ارزش گذاری منطقه ای، ملی و دنیای برای ثبت گویش لری در تقویم سالانه اشاره می نماید و می گوید: این کار تبیین صندلی، تنوع و گستردگی فرهنگ زبانی لرستان در زاگرس مرکزی، بازنمایی مرزهای بینِ زبانی در لرستان، تبیین تفاوت و تشابه زبانی با دیگر زبان های رایج در ایران و خارج از مرزهای سیاسی و جغرافیایی ایران، پیشنهاد ثبت ملی و دنیای گویش ها و زبان های رایج در لرستان و ایجاد پیوستگی فرهنگی و انسانی در ایران و دنیا را به دنبال دارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 آبان 1398 بروزرسانی: 21 آبان 1398 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 606

به "لزوم ثبت گویش های لرستان در تقویم سالانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم ثبت گویش های لرستان در تقویم سالانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید