مرمت 124 بنای تاریخی خراسان رضوی طی سال 98

به گزارش بارازعلی، خبرنگاران/خراسان رضوی 124 بنای تاریخی خراسان رضوی طی سال 98 مرمت شده است.

مرمت 124 بنای تاریخی خراسان رضوی طی سال 98

جهت دریافت خدمات بازسازی آپارتمان در تهران با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

ابوالفضل مکرمی فر با بیان این مطلب اظهار کرد: برای مرمت این تعداد بناها مبلغ 82 میلیارد و 980 میلیون ریال هزینه شده است. همچنین برج و باروی توس، تاسیسات آرامگاه فردوسی، آسبادهای نشتیفان خواف، رباط شرف و مدرسه غیاثیه خرگرد از مهمترین پروژه های مرمتی سال گذشته است که احیاء برج و باروی توس در سال 98 با پی کاوی شروع شده و به طول 350 متر باروی توس از محل دروازه کشف در حال انجام است.

مکرمی فر با اشاره به پروژه نوسازی تاسیسات آرامگاه فردوسی اظهار کرد: همچنین طرح نوسازی تأسیسات سرمایشی و گرمایشی آرامگاه فردوسی مشهد در عرصه ای 5.5 هکتاری در سال 98 بهره برداری شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی توضیح داد: از آن جایی که پرونده آسبادهای ایران با موضوع آسبادهای خراسان رضوی در فهرست موقت میراث جهانی قرار گرفته است و بیشترین آسبادها در شهر نشتیفان شهرستان خواف قرار گرفته است، اقدامات مهمی از جمله آواربرداری، تثبیت و استحکام بخشی سازه بعضی از آسبادها، ساماندهی محوطه و مسیرهای دسترسی، بازپیرایی بافت نشتیفان و ساماندهی و تجهیز ساختمان پایگاه و آزادسازی حریم برای آسبادهای نشتیفان اجرا شده است.

مکرمی فر ادامه داد: اثر تاریخی رباط شرف نیز یکی از آثار تاریخی با ظرفیت ثبت در فهرست میراث جهانی است که همیشه مورد توجه میراث فرهنگی بوده و در سال 98 نیز اقداماتی از جمله ادامه آواربرداری و پاکسازی محیطی در پیرامون بنا، خواناسازی بخشی از فضای معماری مقابل رباط و تکمیل سیستم برق رسانی و ساماندهی و تجهیز ساختمان شماره 2 پایگاه رباط شرف و... برای آن اجرا شده است.

وی با بیان این که مدرسه غیاثیه خرگرد در شهرستان خواف از آثار تاریخی مرمت شده است، گفت: عملیات مرمتی در چند بخش از جمله ورودی، بخشی از نما و پشت بام این اثر تاریخی انجام شده است. همچنین ساخت و نصب پنجره چوبی، اصلاح کف غلام گردش بادگیر (کلاه فرنگی) از دیگر اقدامات مرمتی این اثر تاریخی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی با اشاره به ثبت 87 اثر میراث فرهنگی خراسان رضوی در فهرست ملی ایران طی سال 98 اظهار کرد: آثار میراث فرهنگی ثبت شده استان شامل میراث فرهنگی غیرمنقول(بناها محوطه های تاریخی)، میراث فرهنگی منقول(اشیای تاریخی منحصربه فرد و یا مهم باستان شناسی)، میراث فرهنگی ناملموس(آیین ها و مراسم سنتی، بازی های قدیمی و یا استادان برجسته در هنرهای سنتی) و همچنین میراث طبیعی استان بوده اند.

مکرمی فر درباره موزه های استان خراسان رضوی گفت: این استان با 92 موزه فعال، بعد از تهران، رتبه دوم تعداد موزه های استانی کشور را داراست و با توجه به وجود 700 موزه در ایران، حدود 14 درصد موزه های کشور به خراسان رضوی اختصاص دارد. از این تعداد، 16 موزه متعلق به آستان قدس، 22 موزه متلعق به میراث فرهنگی است و 11 مورد نیز در حال اضافه شدن به آن هاست و بقیه موزه ها متعلق به محیط زیست، سازمان زمین شناسی، دانشگاه فردوسی و سایر دستگاه ها، نهادها و دستگاه ها و بخش خصوصی هستند.

وی ادامه داد: ایجاد 11 موزه در شهرستان های تایباد، تربت جام، فریمان، تربت حیدریه، بایگ، گناباد، کاشمر، بردسکن، بجستان، خلیل آباد و رشتخوار شروع شده و این طرح در موزه های مد نظر، تا به امروز به طور میانگین 75 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و 11 میلیارد و 400 میلیون ریال برای آن هزینه شده است.

مکرمی فر به استقبال مردم از موزه های استان طی سال 98 اشاره نمود و اضافه کرد: میزان بازدیدکنندگان از موزه ها و مجموعه های تاریخی فرهنگی طی سال گذشته یک میلیون و 297 هزار و 573 نفر است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 13 درصد رشد داشته است.

بر اساس گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی، وی توضیح داد: در سال 98 شاهد افزایش بازدید از موزه ها و اماکن فرهنگی در خراسان رضوی بوده ایم، در این بین پربازدیدترین موزه ها و اماکن فرهنگی به ترتیب آرامگاه فردوسی و موزه توس، آرامگاه خیام و موزه نجوم، باغ موزه آرامگاه نادری و همچنین آرامگاه عطار بوده اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 خرداد 1399 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1127

به "مرمت 124 بنای تاریخی خراسان رضوی طی سال 98" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرمت 124 بنای تاریخی خراسان رضوی طی سال 98"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید