نمایشگاه باستان شناسی و هنر سرزمین هلند به روایت موزه درنتس افتتاح شد

به گزارش بارازعلی، نمایشگاه باستان شناسی و هنر سرزمین هلند به روایت موزه درنتس افتتاح شد.

نمایشگاه باستان شناسی و هنر سرزمین هلند به روایت موزه درنتس افتتاح شد

در سفر با تور هلند از کشور گلهای لاله دیدن کنید.

جبرئیل نوکنده رئیس موزه ملی ایران در مراسم افتتاح این نمایشگاه گفت: در طی یک سال اخیر شاهد برگزاری سه نمایشگاه از کره جنوبی، فرانسه، ارمنستان بودیم و امروز شاهد برگزاری نمایشگاهی از کشور هلند در ایران هستیم.

او توضیح داد: این نمایشگاه کوشش می نماید آثار ساکنان هلند را از دوره پارینه سنگی به نمایش بگذارد، این نمایشگاه حاصل کاوش در محوطه درنته کشور هلند است، یافته های به نمایش درآمده نشان می دهد مشابه این آثار را می توان در کشور آلمان مشاهده کرد.

نوکنده اضافه نمود: از آثار ویژه به نمایش درآمده مومیایی طبیعی عصر آهن با قدمت 200هزار سال است در باتلاق های شمال اروپا یافت شده است. همچنین ون گوک به مدت 3 ماه در درنته زندگی کرد و زندگی در این منطقه تاثیری عمیق در زندگی این نقاش داشت.

رئیس موزه ملی ایران اضافه نمود: برای برگزاری این نمایشگاه سه ماه برنامه ریزی و کوشش شده است و افراد بسیاری در این جهت ما را همراهی نموده اند.

هارولد توپان مدیر موزه درنتس در این مراسم گفت: این موزه مشتمل بر کلکسیونی از آثار موزه درنتس است که در موزه ملی ایران به نمایش گذاشته شده است، این یک نوع مبادله فرهنگی بین دو کشور است.

او اضافه نمود: این همکاری نشان می دهد روابط و همکاری ها می تواند شکل متفاوتی داشته باشد، میراث فرهنگی بدون هیچ مسئله ای بین ایران و هلند مبادله شده است، ما می توانیم با بازدیدنمایندگان این را القا کنیم که شرایط به گونه ای دیگر است.

توپان اضافه نمود: نمایشگاه آثار ایران در درنتس، تاریخ این کشور را به مردم هلند شناساند و موجب تقدیر و درک مردم این کشور از ایران شد. 196 شیء تاریخی ایران در هلند نمایش داده شد، در نمایشگاهی که ما به ایران آوردیم تعداد زیادی از آثار محوطه درنتس است که در موزه ملی ایران به نمایش گذاشته می گردد.

مدیر موزه درنتس توضیح داد: این نمایشگاه تعداد بسیار زیادی از آثار تاریخی و هنری محوطه درنتس را به نمایش گذاشته است، تفاوت زیادی بین امپراتوری قدرتمند ایران و محوطه درنته در کشور هلند وجود دارد.

او گفت: موزه درنتس بزرگ ترین کلکسیون از آثار مومیایی و باگ بادی ها را در سراسر جهان در خود جای داده است، ما در مناطق مختلف جغرافیایی جهان نمایشگاه هایی از این دست را برگزار کردیم، امروز نوبت این رسیده است که در نقطه ای متفاوت از جهان این نمایشگاه را برگزار کنیم و این برای ما رضایت بخش است.

توپان توضیح داد: امیدواریم افرادی که از این نمایشگاه دیدن می نمایند بتوانند از این آثار استفاده نمایند و لذت ببرند.

محمدرضا کارگر مدیرکل امور موزه ها و اموال منقول تاریخی در این مراسم گفت: برای اینکه بتوانیم کشوری را بشناسیم باید میراث فرهنگی آن کشور را بشناسیم، این نمایشگاه یاری می نماید ما با کشور هلند آشنا شویم.

او توضیح داد: این نمایشگاه به ما یاری می نماید، میراث فرهنگی، مشاهیر و آثار تاریخی این کشور را بشناسیم و شناخت واقعی و درست از تمدن و هنر یک مردم در طول تاریخ داشته باشیم و نوع نگاهمان به مردم هلند تغییر کند.

کارگر اضافه نمود: امیدواریم هر روز در یکی از موزه های کشورمان شاهد ارتباط سازنده با موزه های هم ردیف خود در جهان داشته باشد، دیپلماسی فرهنگی تاثیری بسیار شگرف در روابط بین دولت ها دارد.

کیس بیجل معاون استاندار درنته هلند نیز در این مراسم گفت: این موزه متعلق به استان درنته هلند است، ما علاقه مند هستیم که در خصوص کشورهای مختلف جهان اطلاعات داشته باشیم و به ویژه این علاقه مندی در حوزه فرهنگ و تاریخ بیشتر است.

او توضیح داد: در حال حاضر در درنته نمایشگاهی از آثار ایران در حوزه میراث فرهنگی برپاست، صد هزار نفر بازدید نماینده این نمایشگاه داشته است و این یک رخداد بزرگ است، از این طریق این نمایشگاه می توانیم کشور ایران و تمدن عالی آن را به مردم هلند بشناسانیم، خشنود هستیم که این فرصت به وجود آمده است که بتوانیم تاریخ هلند را در معرض دید شما قرار دهیم.

معاون استاندار هلند اضافه نمود: گاهی اوقات بحث های سیاسی ممکن است در حوزه فرهنگ تاثیرگذار باشد، امیدواریم این نمایشگاه های متقابل یاری کند که دو کشور را در راستای پیشرفت روابط سوق بدهیم.

بیجل اضافه نمود: امیدوارم این نمایشگاه در جهت تعمیق روابط دو کشور تاثیر بسزایی داشته باشد.

منبع: سازمان میراث فرهنگی
انتشار: 28 شهریور 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 431

به "نمایشگاه باستان شناسی و هنر سرزمین هلند به روایت موزه درنتس افتتاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایشگاه باستان شناسی و هنر سرزمین هلند به روایت موزه درنتس افتتاح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید