کشفِ سنگ نگاره های عجیب 2700 ساله روی صخره هایی با شیب ِ تند در سوئد

به گزارش بارازعلی، محققان از کشفی شگفت انگیز بر روی سطح صخره ای شیب دار در غرب سوئد پرده برداشتند: در حدود 40 سنگ نگاره با تصاویری از کشتی، انسان و حیوان با قدمتی در حدود 2700 سال.

کشفِ سنگ نگاره های عجیب 2700 ساله روی صخره هایی با شیب ِ تند در سوئد

به گزارش راهنماتو، مارتین اوستهولم، مدیر پروژه در یک بنیاد مستندگاریِ حکاکی های صخره ای در استانِ بوهوسلان در سوئد که یکی از باستان شناسانِ کاشفِ این سنگ نگاره هاست، می گوید: این سنگ نگاره ها بروی سطحِ یک صخره گرانیتی که زمانی بخشی از یک جزیره بود اجرا شده اند که یعنی مردم مجبور بودند برای ثبت این حکاکی ها روی قایق یا سکویی که روی یخ ها ساخته شده بود، بایستند.

استانِ بوهوسلان قبل ازاین هم به خاطر سنگ نگاره های صخره ای شاملِ سنگ نگاره تانوم که هنری متعلق به عصر برونز است و در یونسکو ثبت شده، معروف بود. تیم پژوهشی درصدد کشف سنگ نگاره هایی نو بود که اتفاقی با صخره ای پوشیده شده از خزه برخورد کرد.

آن ها خطوطی را روی صخره تشخیص دادند که به نظر می رسید به وسیلهِ انسان ترسیم شده باشد، بعد از کنار زدنِ خزه ها، سنگ نگاره ها خودشان را نشان دادند. اوستهولم می گوید سطح صخره برای ایستادن روی آن بسیار شیب دار است، بنابراین تیم مجبور شد تا سکویی را تعبیه کند و برای ادامه کار روی آن مستقر گردد.

این سنگ نگاره ها شامل انواعی از تصاویر از کشتی گرفته تا انسان و شمایل های حیوانی از جمله موجوداتِ چهارپایی است که احتمالاً باید اسب باشند. با تأکید بر اینکه بسیاری از سنگ نگاره ها در حدود 30 تا 40 سانتی متر طول دارند، اوستهولم می گوید، بزرگ ترین سنگ نگاره تصویری از یک کشتی با طول 4 متر را نشان می دهد.

او شرح می دهد که مردم احتمالاً با سنگ های بسیار سخت روی سطحِ گرانیتی صخره ضربه زده اند تا بتوانند این سنگ نگاره ها را خلق نمایند. این کار لایه سفید رنگِ زیرین را آشکار می نموده که باعث می شده سنگ نگاره ها حتی از روی کشتی های عبوری یا سرزمین اصلی کاملاً قابلِ تماشا باشند. او می گوید هنوز به طور قطع مشخص نیست که هدف از این حکاکی ها چه بوده، اما احتمالاً روشی برای مشخص قلمرو و مالکیت بوده است.

معنای حکاکی ها نیز روشن نیست، اما کارشناسی که در این کشف مداخله ای نداشته حدس هایی را ارائه نموده است. جیمز داد، محقق دانشگاه آرهوس در دانمارک، می گوید اگر سنگ نگاره ها ظرفِ مدت نسبت کوتاهی ساخته شده باشند، ممکن است بیان گرِ یک داستان باشند. او تأکید می نماید که موتیف هایی مثل ارابه، کالسکه و شمایل های حیوانی به دفعات تکرار شده اند.

داد می گوید: بر مبنای تکرار شدن این موتیف ها، می توان این احتمال را عنوان کرد که مجموعه این شمایل و تصاویر در حالِ نقلِ نوعی روایت هستند. مطالعه سایر سنگ نگاره های این منطقه نشان می دهد، که در بعضی موارد، آن ها برای روایت گری ترسیم شده اند، هرچند معنای دقیق این مورد هنوز به طور قطع مشخص نیست.

سنگ نگاره ها در اوایل ماه مه 2023 پیدا شدند و تحقیقات هنوز روی آن ها ادامه دارد.

منبع: فرارو
انتشار: 12 خرداد 1402 بروزرسانی: 12 خرداد 1402 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 2475

به "کشفِ سنگ نگاره های عجیب 2700 ساله روی صخره هایی با شیب ِ تند در سوئد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشفِ سنگ نگاره های عجیب 2700 ساله روی صخره هایی با شیب ِ تند در سوئد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید