کشف چندین کتیبه رنگی و حکاکی در داخل معبدی در اقصر

به گزارش بارازعلی، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، کشف چندین کتیبه رنگی و حکاکی در داخل معبدی در اقصر صورت گرفت.

کشف چندین کتیبه رنگی و حکاکی در داخل معبدی در اقصر

وزارت گردشگری و آثار باستانی مصر بیان نمود کارشناسان در طول پروژه بازسازی فضای داخلی معبد اسنا واقع در اقصر چندین کتیبه و حکاکی رنگین بر روی سقف و دیوارهای این بنای باستانی کشف کرده اند. این آثار درحالی کشف شده اند که حکاکی های این معبد پیش از این مورد بررسی قرار گرفته بودند.

معبد اسنا که در غرب رود نیل واقع شده برای خنوم ایزد مصر باستان ساخته شده است. فرایند ساخت این معبد در دوره حکمرانی تحوتموس سوم فرعون مصر باستان آغاز شد و ساخت آن در دوران بطلمیوسی و رومی به اتمام رسید.

این معبد در حال حاضر در عمق 9 متر پایین تر از سطح خیابان واقع شده است. سالن ستون دار این معبد که تنها بخشی محسوب می شود که تا به امروز مورد بررسی و کاوش قرار گرفته است در دوران رومی ساخته شد و بر روی آن حکاکی های باستانی واقع شده است. هنوز در اغلب بخش های این معبد کاوش صورت نگرفته است.

این پروژه بازسازی از طریق مرکز تحقیقاتی آمریکا در مصر آغاز شده و طی آن در سقف دروازه این معبد دو ردیف از 64 عقاب حکاکی شده کشف شده است. برخی از این حکاکی ها نخبت ایزد مصر باستان و برخی دیگر بوتو دیگر ایزد مصر باستان را به تصویر می کشند.

در جریان بازسازی سالن غربی این معبد نیز سنگ نوشته های قرمزرنگی کشف شده اند که گمان می رود نشان دهنده تاریخ اتمام ساخت این معبد باشند.

منبع: همگردی
انتشار: 10 تیر 1401 بروزرسانی: 10 تیر 1401 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 2303

به "کشف چندین کتیبه رنگی و حکاکی در داخل معبدی در اقصر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف چندین کتیبه رنگی و حکاکی در داخل معبدی در اقصر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید