5 راه خانگی برای کم کردن درد ام اس

به گزارش بارازعلی، ام اس به بافت های ملین (چربی) حمله می نماید که یک محافظ طبیعی برای مغز، نخاع و سیستم عصبی است.

5 راه خانگی برای کم کردن درد ام اس

خبرنگاران | عوامل زیادی می تواند باعث درد عصبی ساق پا و خود پا ها شوند. فردی که مبتلا به بیماری ام اس است شدیدترین درد را در این ناحیه تجربه می نماید. اما با درمان مناسب یعنی پیگیری توصیه های پزشک و عمل به دستورات او می توان درد را کاهش داد و تا حدی آرام کرد.

چرا ام اس درد دارد؟

به گزارش خبرنگاران ؛ درد عصبی فرد مبتلا به ام اس می تواند با دیگر بیماری ها از جمله فیبرومیالژیا و یا آرتریت مرتبط باشد. بر اساس مطالعات صورت گرفته این بیماری به دلیل آسیب های عصبی پدیدار می گردد. ام اس به غلاف ملین (چربی) حمله می نماید که یک محافظ طبیعی برای مغز، نخاع و سیستم عصبی است.

با پیشرفت این بیماری در بدن و از بین رفتن ملین ها فرد مبتلا درد را در قسمت های مختلف بدن و بیشتر در پا ها احساس می نماید.

ام اس راه رفتن را هم دچار مشکل می نماید و فرد مبتلا، به سختی می تواند تعادل خود را هنگام ایستادن و راه رفتن حفظ کند. درد برای کسانی که ام اس دارند یکنواخت نیست. گاهی تحمل آن سخت و سخت است و در برخی موارد شدت آن کم می گردد. باید توجه داشته باشیم که هوای سرد و لباس نامناسب می تواند این درد را بیشتر کند.

راه های پیشگیری از بیماری ام اس

راه چاره های خانگی:

کنترل و مدیریت درد شامل یک سری موارد مثل تجویز دارو های شیمیایی و استفاده به موقع از آن هاست. اما در این گزارش می خواهیم شما را با چند روش خانگی برای کم کردن درد عصبی ام اس آشنا کنیم:

1- کمپرس گرم و یا دوش آب گرم

به گفته بارباراجونز- مشاوره تغذیه در بیماری ام اس- گرمای زیاد می تواند علائم بیماری را تشدید کند. حمام با آب خیلی گرم و یا کمپرس خیلی گرم می تواند مضر باشد. اما اگر بتوانید با گرمای مناسب این دو کار را انجام دهید، درد آن کم و تسکین می یابد.

2- ماساژ درمانی

با یک تیر دو نشان بزنید. ماساژ هم باعث افزایش جریان خون در رگ ها و درنتیجه تحریک بافت عضلانی و عصبی ماهیچه ها می گردد و هم باعث آرامش در اعضای بدن. برای افراد مبتلا به ام اس آرامش داشتن بسیار مهم است و اغلب با سختی به آن می رسند.

غلاف ملین در بیماری ام اس آسیب می بیند

3- مشاوره و درمان

بر اساس مطالعات صورت گرفته افرادی که مبتلا به ام اس هستند اگر استرس و اضطراب و افسردگی داشته باشند درد بیشتری را متحمل می شوند. داشتن شرایط روحی مناسب یک از عوامل مؤثر در کاهش درد است. کسانی که ام اس دارند ترجیحا نباید در موقعیت های استرس زا قرار بگیرند و برای اینکه مطمئن باشند شرایط روحی و روانی خوبی دارند بهتر است با یک مشاور در ارتباط باشند.

4- استفاده از مکمل های غذایی

یکی از دلایل درد در این بیماری می تواند کمبود مواد مغذی مثل ویتامین ها در بدن باشد. بیمار باید با یک آزمایش کلی از مقدار کافی انواع ویتامین ها در بدنش مطمئن گردد. پزشک معالج با توجه به جواب آزمایش برترین مکمل را برای فرد تجویز می نماید.

همه آنچه درباره ام اس باید بدانید

5- تغییر رژیم غذایی

اغلب بیماری ها و درد ناشی از آن به دلیل داشتن رژم غذایی نامناسب است. پرهیز از برخی مواد غذایی در بسیاری از بیماری ها توصیه می گردد که اگر بیمار آن را رعایت کند حتما نتیجه می گیرد و درد کمتری می کشد. کسانی که بیماری ام اس دارند باید مراقب تغذیه خود باشند و از مصرف برخی غذا ها مثل ذرت، لبنیات، گلوتن، سویا، قند خودداری نمایند.

حرف آخر:

زندگی با وجود بیماری ها سخت و سخت است و این مهم نیست نوع بیماری چه باشد، از یک سرماخوردگی گرفته تا انواع سرطان بیمار را زمین گیر می نماید و قدرت انجام کار های روزانه را از او می گیرد. مهم این است که فرد بیمار با رعایت اصول و قواعدی که پزشک معالج برای او تجویز نموده سختی این دوران را به حداقل برساند.

منبع: healthline

ترجمه: وبسایت خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 20 آبان 1401 بروزرسانی: 20 آبان 1401 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 2387

به "5 راه خانگی برای کم کردن درد ام اس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 راه خانگی برای کم کردن درد ام اس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید