اجرای زنده برای تماشاگر ، فوتبال و تئاتر چگونه به هم نزدیک می شوند؟

به گزارش بارازعلی، شاید میدان فوتبال یکی از راحت ترین صحنه هایی باشد که بتواند بسیاری از میزانسن های پیچیده را در خود حل وفصل کند و به اجرا ساختاری منسجم و قابل تماشا بدهد.

اجرای زنده برای تماشاگر ، فوتبال و تئاتر چگونه به هم نزدیک می شوند؟

فوتبال و هنر نمایش از هم دور نیستند، این در صحبت های مربیان فوتبال و کارگردانان تئاتر دیده می گردد. اینکه تکنیک ها و تاکتیک های فوتبالی نیز می تواند روال و شیوه تئاترها و نمایشنامه ها را متاثر از خود کند. این شباهت آنقدر زیاد است که حتی کی روش، سرمربی تیم ملی در سال های گذشته و در یکی از نشست های خبری اش عنوان نموده بود:این تئاتر است؛ فوتبال نیست! تفاوتی که بین ورزش فوتبال و صحنه تئاتر وجود دارد این است که در فوتبال باید رقابت کرد. در فوتبال شما حریفی را پیش رو دارید و آن آرزوهایی را که شما دارید، تیم حریف هم دارد و کوشش می نمایند تا به برد برسند. خانواده، دوستان و طرفدارانی دارند که از آنها حمایت می گردد. در فوتبال تمام دغدغه های انسانی و کشمکش های دراماتیک را می توانید به راحتی ببینید.

آنچنان که انگار بازیگر تئاتر روی یک صحنه برای تماشاگرش از همین دغدغه ها و کشمکش های درام بازی می نماید. خیلی ها معتقدند که تئاتر و فوتبال نقاط مشترکی با هم دارند و به واسطه همین اشتراکات، این ورزش و هنر نمایشی می توانند بسیار به هم ربط داشته باشند؛ گاهی اوقات فوتبال سوژه نمایشنامه نویسان برای نوشتن نمایشنامه هایشان است؛در طول این سال ها نمایش هایی با موضوع فوتبال یا درباره شخصیت های فوتبالی روی صحنه تئاتر رفته است.

زندگی فابیو گروسو در تئاتر

پوریا کاکاوند از کارگردانانی است که نمایش ضیافت پنالتی ها را با بازی امیر جعفری روی صحنه برده است؛ نمایشی که روایتی از زندگی فابیو گروسو بازیکن تیم ملی فوتبال ایتالیاست که آخرین پنالتی را برای تیمش در برابر فرانسه در سال 2006 وارد دروازه می نماید تا این تیم بعد از سال ها به قهرمانی برسد. این نمایش در تماشاخانه پالیز اجرا شده و آن موقع صدای محمدحسین میثاقیان نیز در این اجرا به کار گرفته شده بود. این کارگردان چند سال پیش هم نمایشی درباره دروازه بان تیم تورین ایتالیا اجرا کرد.

پرتره مارادونا روی صحنه

مارادونا عنوان یکی از نمایش هایی است که به کارگردانی مهران رنجبر به واسطه حضور خوب تماشاگران در سالن های مختلف تهران روی صحنه رفت. مهران رنجبر، نویسنده، بازیگر و کارگردان تئاتر که پیش از این پرتره هایی چون استیو جابز و مارلون براندو را بر صحنه تئاتر اجرا کرد، بعد از درگذشت دیه گو مارادونا تصمیم به اجرای نمایش گرفت. وی در جایی گفته که از بچگی هم طرفدار مارادونا و هم تیم ملی فوتبال آرژانتین بودم و مارادونا ادای دینی است به این اسطوره فقید فوتبال دنیا که با زحمت وارد دنیای فوتبال شد و پس از آن برای بسیاری از مردم دنیا و فوتبال دوستان تبدیل به یک قهرمان شد.

دن کیشوت فوتبال

یکی از نمایش هایی که موضوعش فوتبال نبود اما از تکنیک های فوتبال الهام گرفت و توانست تماشاگران زیادی داشته باشد، تئاتر دن کیشوت به کارگردانی علی اصغر دشتی بود. نمایشی که خرداد 84در تالار قشقایی اجرا شد. این نمایش، در زمان اجرایش به خاطر تکنیک های فوتبال در اجرای آن، به برانکو ایوانکوویچ، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران تقدیم شد. دن کیشوت مثل یک بازی فوتبال در مدت زمان 90دقیقه اجرا می گردد. در این تئاتر تکنیک ها و قابلیت های بازی فوتبال با تکنیک های تئاتری ادغام شده و گروه اجرایی با الهام از فوتبال مدرن به حذف تکرویی در اجرا برای رسیدن به کاری گروهی، نمایش خود را روی صحنه برد.

سریال تئاتری برای جام دنیای 2018

سریال تئاتری بال دراما به طراحی و کارگردانی پیمان قدیمی همزمان با پخش زنده رقابت های فوتبال جام دنیای 2018 روسیه در پردیس تئاترشهرزاد روی صحنه رفت.گرینویچ عنوان فصل اول سریال بال دراما است. فصل اول این سریال تئاتری با دغدغه بهره گیری از رسانه های گوناگون نظیر شبکه های اجتماعی، رسانه های نوین، هنر چیدمان و هنرهای اجرایی در بستر 2عنصر دراماتیک تئاتر و فوتبال و تلاقی آنها روی صحنه رفت. قسمت اول از فصل اول این سریال تئاتری با عنوان نیروانا هم همزمان با رقابت روسیه و عربستان در افتتاحیه جام دنیای 2018 اجرا شد.

تقابل رئال با بارسلونا روی صحنه تئاتر

نمایش رئال مادرید 11 بارسلونا 1 به نویسندگی و کارگردانی سیدمهدی شجاعی با اقتباسی از نمایشنامه تفنگ های ننه کارار نوشته برتولت برشت بهمن 96در پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه رفت. کلیت نمایشنامه درباره جنگ های داخلی اسپانیاست و داستان زنی است که اجازه نمی دهد پسرش به جنگ برود تا اتفاقی برایش رخ ندهد. دیکتاتوری فرانسیسکو فرانکو در اسپانیا تنها مسائل سیاسی را دربرنداشت و گریبانگیر فوتبال، هنر و زندگی مردم اسپانیا نیز شد. او مناطقی چون کاتالونیا را سرکوب کرد و مردم آن منطقه، تنها راه مقابله با فرانکو و بیان کردن مخالفت های خود را پیوستن به باشگاه بارسلونا می دانستند.

فنز؛ پرتماشاگر در میان تئاترهای فوتبالی

در میان تمام نمایش هایی که با موضوع فوتبال روی صحنه رفت، می توان گفت فنز محمد رحمانیان به شکل خاص و منحصربه فرد درباره فوتبال بود. نمایشی که تیر ماه 84در چهارسوی تئاترشهر روی صحنه رفت. آن موقع نمایش قبل از آغاز تاریخ اجرا با استقبال بسیاری روبرو و بلیت های آن از قبل پیش فروش شد. شاید دلیلش حضور هنرپیشه های سینمایی بود و موضوعی که آن موقع طرفداران زیادی داشت. این نمایش در عین حال که به فوتبال پرداخته بود توانسته بود اجرای پیروز در کارگردانی و بازی ها داشته باشد. یک نمایش با موضوع طرفداران تیم فوتبال منچستریونایتد انگلیس که در تهران روی صحنه رفته، با اقبال عمومی بسیاری از هنردوستان روبرو شده است. حتی آن موقع رویترز به این نمایش پرداخته و در مطلبی عنوان نموده بود: ایرانی ها گروه گروه برای تماشای نمایش ‪ F.A.N.S که در خصوص یک خانواده فوتبال دوست ساکن شهر منچستر در سال ‪ ساخته شده، به سالن تئاتر می آیند. داستان نمایش از این قرار است که فرانکی مرد خانواده، برادر، خواهر و همسرش را به تشویق تیم منچستریونایتد مجبور می نماید اما سلطه او بر خانواده، بعد از آشنایی نانسی با یک راننده تاکسی که طرفدار تیم منچسترسیتی است، خدشه دار شده و عشق آنها پایانی پیچیده برای این داستان رقم می زند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 آذر 1401 بروزرسانی: 6 آذر 1401 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 2392

به "اجرای زنده برای تماشاگر ، فوتبال و تئاتر چگونه به هم نزدیک می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای زنده برای تماشاگر ، فوتبال و تئاتر چگونه به هم نزدیک می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید