اردوغان خطاب به غرب: غول خفته را بیدار کردید، عواقبش را هم بپذیرید!

به گزارش بارازعلی، ایسنا نوشت: رئیس جمهوری ترکیه طی یک سخنرانی پیامی شدید به کشورهای غربی به خصوص آمریکا از بابت مانع تراشی هایشان در راستا تسلیحات ترکیه داد.

اردوغان خطاب به غرب: غول خفته را بیدار کردید، عواقبش را هم بپذیرید!

به گزارش آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه طی سخنانی در مراسم بهره برداری از ناو کینالی آدا چهارمین ناو ملی کشورش گفت: یکی از 10 کشور برتر و قادر به طراحی، ساخت و فراوری ناو با امکانات ملی هستیم. به همین دلیل، در سال های 2011 و 2013 و 2016 به ترتیب ناوهای هیبلی آدا بویوک آدا و بورگاز آدا را به آب انداختیم.

اردوغان بر عزم و اراده کشورش برای رسیدن به بالاترین سطوح فراوری صنایع نظامی با توانمندی های داخلی تاکید نمود.

اردوغان ادامه داد، ترکیه به یکی از 10 کشور جهان تبدیل شده است که کشتی های جنگی خود را با امکانات داخلی فراوری می نماید.

رئیس جمهوری ترکیه گفت: ناوهای ترکیه که در دوره گذشته مورد استفاده قرار گرفتند، ماموریت خود را در جریان مشارکت در تعداد زیادی از رزمایش های ملی و بین المللی با پیروزیت انجام دادند. این ناوها توجه بسیاری از کشورهای جهان را به خود جلب نموده اند و در میان همتایان خود از لحاظ ماموریت های پیروز در رتبه بالایی قرار گرفته اند.

وی گفت: ترکیه پروژه های بسیاری با هدف تقویت نیروی دریایی خود در دست دارد و وابستگی اش در حوزه صنایع دفاعی به خارج به شکل چشمگیری کاهش یافته است.

اردوغان در ادامه سخنرانی خود همچنین به ادامه کار پروژه زیردریایی که با دیزل و برق کار می نماید و نیازهای ترکیه و کشورهای دیگر را رفع می نماید، پرداخت و گفت: مرحله ای که ترکیه در حوزه صنایع دفاعی پشت سر گذاشته است، باعث شده است که به استقلال و آینده خود مطمئن تر باشد. ما در این مرحله وابستگی خود به خارج را از حدود 80 درصد به حدود 30 درصد کاهش دادیم.

رئیس جمهوری ترکیه توضیح داد، تعداد پروژه های صنایع دفاعی کشورش به 700 پروژه و حجم این بخش به 60 میلیارد دلار رسیده و با پروژه هایی که هنوز در مرحله مناقصه قرار دارند به 75 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه پنج شرکت ترکیه پیروز شدند جزء لیست 100 شرکت برتر جهان در زمینه دفاعی باشند، ابراز امیدواری کرد که این تعداد افزایش یابد.

وی اضافه کرد: از آنجایی که آنها غول خفته را بیدار کردند، پس باید عواقبش را هم بپذیرند. ما جنگنده ملی خود را خواهیم ساخت همانطور که ماهواره ها و پهپادهای مجهز به سلاح خود را توسعه دادیم و نسبت به رسیدن به بالاترین سطوح امکانات ملی در زمینه فناوری تجهیزات دریایی، موشک ها، سیستم های الکترونیکی و توپخانه های دریایی مصمم هستیم.

اردوغان ادامه داد: رویدادهای اخیر جهان و مدیترانه شرقی، لزوم تقویت حضور ما در این دریا مانند دیگر حوزه ها را نشان می دهد. پیروزیت های ترکیه در زمینه صنایع دفاعی طی سال های اخیر، باعث شده که به استقلال و آینده خود مطمئن تر باشد. تحولات مربوط به پروژه جنگنده اف-35 که ما نیز بخشی از آن بودیم، قاطعیت ما در این زمینه را بیش از پیش افزایش داد. همانطور که پهپادها، پهپادهای مسلح و ماهواره های ملی خود را توسعه داده و به پرواز درآوردیم، ان شاءالله جنگنده ملی خود را نیز خواهیم ساخت.

قرارداد خرید سامانه های موشکی اس - 400 موجب بحران در روابط ترکیه و آمریکا شده است. آمریکا از ترکیه خواسته به جای اس - 400 سامانه های دفاع موشکی پاتریوت را خریداری کند. واشنگتن همچنین ترکیه را تهدید نموده فروش جدیدترین جنگنده های اف -35 به این کشور را به تعویق بیندازد یا کلا آن را ملغی کند.

این در حالی است که ترکیه هرگونه عقب نشینی در این باره رد نموده است.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 12 آبان 1398 بروزرسانی: 12 آبان 1398 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 582

به "اردوغان خطاب به غرب: غول خفته را بیدار کردید، عواقبش را هم بپذیرید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اردوغان خطاب به غرب: غول خفته را بیدار کردید، عواقبش را هم بپذیرید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید