به اوج رسیدن بارش شهابی برساوشی طی هفته جاری

به گزارش بارازعلی، اگر عاشق آسمان شب و رویدادهای نجومی هستید روزهای آینده را نباید از دست بدهید.

به اوج رسیدن بارش شهابی برساوشی طی هفته جاری

براساس اعلام American Meteor Society بارش شهابی برساوشی (Perseid meteor shower) از تاریخ 14 جولای تا 1 سپتامبر 2022 در آسمان قابل مشاهده بوده و بهترین زمان برای تماشای این بارش شهابی از تاریخ 11 تا 13 آگست است.

البته کامل بودن ماه در طول این روزها تماشای شهاب سنگ ها را سخت کرده و طلوع Supermoon در روز پنجشنبه 11 آگست به رصد کمک نخواهد کرد. با اینحال می توان تعداد قابل توجهی شهاب سنگ را با وجود ماه کامل در آسمان دید.

Its a shine off!

This years Perseids meteor shower will have to contend with the full Moons brightness. Look up if youre outside after midnight (local time) on Aug. 12 or 13, when itll be at its peak-you might be lucky and see the brightest ones. https://t.co/vFkqWhKOmi pic.twitter.com/iPP9lsYmzx

- NASA (@NASA) August 1, 2022

در اطلاعیه ناسا آمده: با توجه به درخشان بودن شهاب های Perseids معمولا خطی نورانی پس از عبور شهاب از اتمسفر در پشت آن ها ایجاد می شود. بارش Perseids به دلیل عبور ستاره دنباله دار 109P/Swift-Tuttle در 133 سال پیش از مدار خورشید پدید آمد. این بارش هرسال با سقوط ذرات بجای مانده از این ستاره دنباله دار به جو زمین قابل مشاهده است.

تماشای این بارش شهابی هیچگونه خطری ندارد. بارش برساوشی با ورود ذرات غبار در ابعاد میلی متری به اتمسفر زمین با سرعت های فراصوت و در حدود 60 کیلومتر در ثانیه پدیدار می شود.

در توضیحات دانشگاه Western University درباره بارش برساوشی آمده: با وجود کوچک بودن ذرات غبار، آن ها هنگام برخورد با مولکول های هوا انرژی بسیار زیادی از خود آزاد می کنند. الکترون های اتم های اتمسفری و ذرات شهاب طی این برخورد شکسته شده و همین پدیده باعث درخشش آن ها در آسمان می شود.

بنابراین اگر قصد تماشای این پدیده نجومی مجذوب کننده در آسمان تابستانی را دارید حتما در مکانی به دور از آلودگی های نوری و با آسمان صاف کمپ زده و تا صبح از این نمایش درخشان لذت ببرید.

منبع: پیکوبینو
انتشار: 19 مرداد 1401 بروزرسانی: 19 مرداد 1401 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 2340

به "به اوج رسیدن بارش شهابی برساوشی طی هفته جاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به اوج رسیدن بارش شهابی برساوشی طی هفته جاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید