تحریم خزانه داری آمریکا یک عقبگرد بزرگ در مذاکرات است

به گزارش بارازعلی، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفت: با وجود اقدام آمریکا در قرار دادن گروهی از شرکت های خارجی و ایرانی در لیست سیاه، تهران به مذاکرات هسته ای ادامه خواهد داد.

تحریم خزانه داری آمریکا یک عقبگرد بزرگ در مذاکرات است

وی در گفتگویی اختصاصی با خبرنگار یورونیوز در حاشیه دیدار با هیات پارلمانی اتحادیه اروپا در تهران، اقدامات خزانه داری آمریکا را یک عقبگرد بزرگ دانست.

ظریف گفت: این نشان دهنده کمبود درک درباره نحوه عمل برای حل بحث هسته ای است. بعضی از افراد با این نظر خو گرفته اند که فشار نتیجه بخش است. اشتباه می نمایند فشار باعث فراوری 18000 سانتریفوژ در ایران شده است. پس اگر به این راه ادامه دهند، آنها مختار هستند، اما ثمری ندارد.

مذاکره نماینده ارشد هسته ای ایران اضافه کرد: حال جامعه بین الملل یعنی دولت آمریکا و مابقی 5+1 و ایران تصمیم گرفته اند تا در راستای پیش بفرایند که باعث حل این مساله بشود. اعتقاد دارم باید این سیاست ها و رویکردهای شکست خورده را کنار بگذارند و سیاست های جدیدی اتخاذ نمایند. بنابراین اینگونه فعالیت ها فرایند جاری را از راستا خود خارج می نماید. اما من بر این باورم که یک اراده سیاسی از سوی همه برای ادامه این فرایند وجود دارد. ایران به هر عملی که برای حل مشکل غیر قابل قبول و غیر سازنده باشند واکنش نشان خواهد داد.

ظریف در پاسخ به این سوال که آیا این تغییر موضعی نسبت به صحبت های وی در هفته گذشته در زمینه منتفی شدن توافق در صورت تصویب تحریم جدید گفت: نه، نظر من تغییر نکرده است. اگر کنگره تحریم های جدید وضع کند و دولت آمریکا هم دستور اجرای آنرا بدهد، این عمل بر خلاف موافقتنامه ژنو خواهد بود و به معنای آن است که توافقی صورت نگرفته چون از موافقتنامه تخطی شده.

وی همچنین گفت: من فکر می کنم این اقدامات که توسط وزارت خزانه داری آمریکا صورت گرفته است سودمند نیست اما در عین حال به معنی تخطی از مفاد توافقنامه هم نیست. این اقدامات قصد آنها را برای حل مساله به وسیله مذاکره زیر سوال می برد و این خود یک گام بزرگ به عقب است. اما باز هم این به آن معنا نیست که آنها می خواهند کل فرایند را از بین ببرند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 991

به "تحریم خزانه داری آمریکا یک عقبگرد بزرگ در مذاکرات است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحریم خزانه داری آمریکا یک عقبگرد بزرگ در مذاکرات است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید