تفاوت و فزونی اقلیم ایران به اروپا چیست، تاثیر تاریخ مشترک شهرهای ایران در برابر مغولها چه بود

به گزارش بارازعلی، رئیس سابق پژوهشگاه میراث فرهنگی با اشاره به اینکه تنوع فرهنگی در ایران،برخلاف کانادا، امریکا و استرالیا منشا درون سرزمینی دارد، گفت: به نحوی که هر یک از فرهنگ ها اعم از آذربایجانی ، مازندرانی و تبریزی ها، برطبق فرهنگ خودشان از ایران دفاع می نمایند.

تفاوت و فزونی اقلیم ایران به اروپا چیست، تاثیر تاریخ مشترک شهرهای ایران در برابر مغولها چه بود

برای رزرو قطار اروپا با بهترین ها مشورت کنید و مناسبترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، سید محمد بهشتی در افتتاحیه همایش آیین، صلح و تنوع فرهنگی با اشاره به مفهوم آیین اظهار کرد: فرهنگ فی نفسه امری بی صورت و بسیط است اما در چیزهایی آشکار می گردد که گویی به مثابه آیینه هایی روبروی فرهنگ گرفته شده اند.

رئیس سابق پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: زمانیکه سخن از آیین می گوییم؛ آیین به مثابه یک مظهر فرهنگی و از آن جهت که به صفت آیینه گی چیزی را در خود منعکس می نماید مورد توجه است که آن چیز همان فرهنگ است.

وی بیان کرد: البته می توانیم به آیین ها، هنرها و هر آنچه مظهریت فرهنگی دارند بدون در نظرگرفتن مظهریت فرهنگی بنگریم، مانند اینکه به آیینه نگاه کنیم و صفت آیینگی را در آن مد نظر قرار ندهیم و تنها در خصوص قاب، شیشه، مواد و ... سخن بگوییم.

بهشتی با بیان اینکه عموماً در خصوص آنچه مظاهر فرهنگی اند کمتر به صفت آیینه گی توجه می کنیم، اضافه نمود: در پژوهشکده مردم شناسی به لحاظ نوع مضامین و موضوعاتی که در این حوزه مطرح می گردد توجه به جنبه آیینه گی بسیار اهمیت دارد.

این پیشکسوت میراث فرهنگی با اشاره به مفهوم تنوع فرهنگی، ایران را به لحاظ اقلیمی و طبیعی بسیار متنوع دانست و توضیح داد: ما به دلیل اینکه در این سرزمین زندگی می کنیم تفاوت های فاحش طبیعی آن را امری بدیهی می دانیم این در حالی است که در اروپا چند هزار کیلومتر باید مصافت طی کرد تا به اقلیم دیگر رسید که این مقدار در ایران چند ده کیلومتر است.

وی با اشاره به تنوع اقلیمی در ایران، فرهنگ را عبارت از دانایی حاصل از تعامل تاریخی انسان با محیط برای حل و فصل معمای زیستی اش دانست و گفت: به فرض این تعامل در یک نقطه ای با محیط ایجاد شد اینجاست که باید گفت تعامل دریک نقطه به درد نقطه دیگر نمی خورد زیرا معادلات گوناگونی در این زمینه وجود دارد؛ از این رو ما در ایران دارای تنوع فرهنگی هستیم.

بهشتی با بیان اینکه تنوع فرهنگی در ایران منشا درون سرزمینی دارد، توضیح داد: امروزه تنوع فرهنگی در ایران با کانادا، امریکا و استرالیا مقایسه می گردد درحالیکه تنوع فرهنگی در آنها ناشی از مهاجرت فرهنگ ها از نقاط مختلف دنیا بوده و هیچ یک منشا درون سرزمینی ندارند.

رئیس سابق پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری توضیح داد: تنوع فرهنگی در ایران با سایر کشورهای دنیا متفاوت است.

وی در ادامه به تاریخ طولانی زیست در سرزمین ایران اشاره نمود و گفت: این تاریخ طولانی یاری نموده که اهل این سرزمین از یک تاریخ مشترک برخوردار باشند به نحوی که آذربایجان، خراسان و ... تاریخی جدا ندارند و اگر مغولها به ایران حمله کردند احساس ما این بود که به همه ایران حمله شده زیرا که یک تاریخ و سرگذشت واحد داریم.

بهشتی با بیان اینکه ما سرگذشت واحدی داریم که باعث شده سرنوشت واحدی پیدا کنیم، توضیح داد: سرنوشت واحد همان کهن الگوهایی هستند که بر تمامی رفتارهای فرهنگی ما سایه افکنده است.

رئیس سابق پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: شاهنامه تنها مربوط به طوس و خراسان نیست بلکه هر گوشه از سرزمین ایران رد پای آن وجود دارد.

وی اضافه نمود: وجود سرگذشت، سرنوشت و فرهنگ واحد باعث شده تا تنوع فرهنگی در ایران اندام واره باشد یعنی در خصوص یک موجود واحد سخن می گوییم که اعضای مختلفی دارد.

به گفته بهشتی، تنوع فرهنگی حاصل این است که ما برای حل و فصل معادلات زیستی وارد محیطی شده ایم که آنجا باید راهکار های خودمان را برای حل معادله یافته و از آنجایی که یک تاریخ و فرهنگ داریم باید نقش عمومی را هم بپذیریم و در سطح ملی یفای نقش کنیم.

وی با بیان اینکه تنوع فرهنگی در لحظه های مختلف حیات این سرزمین نظیر دفاع مقدس ایفای نقش نموده است، گفت: در 8سال دفاع مقدس این امکان پدید آمد که فرهنگ ایرانی همانطور که هست بدون دستکاری و اعمال مدیریت های فاعلانه بتواند خودش را نشان دهد به نحوی که هر یک از فرهنگ ها اعم از آذربایجانی ها، مازندرانی ها، تبریزی ها و ... به گونه ای طبق فرهنگ خودشان از ایران دفاع کردند.

بهشتی در ادامه با اشاره به مفهوم صلح واقعی توضیح داد: صلح به معنی این است که ما زیر سایه همدیگر باشیم زیرا صلح با مودت، مهربانی، شناخت و فهم نسبت به همدیگر اتفاق می افتد.

وی با بیان اینکه ما به اتکای سابقه طولانی زیستی دراین سرزمین و مختصات آن به درکی از مفهوم صلح رسیده ایم که می تواند برای دنیا دستاورد باشد، اضافه نمود: تجربیات تاریخی را می توانیم برای دنیا به ارمغان ببریم به نحوی که خیلی ها ابراز تحیر نمایند زیرا با این سپهر اندیشه آشنایی نداشته اند.

بهشتی با بیان اینکه سه واژه آیین، صلح و تنوع فرهنگی که در عنوان همایش آمده در تجانس هستند، توضیح داد: زمانیکه از آیین سخن می گوییم به مثابه مظهر فرهنگی، از صلح به عنوان دستاورد تاریخی و در تنوع فرهنگی اختصاصی بودن جنس ایرانی آن را باید مورد توجه قرار دهیم زیرا که اینها در ایران معانی متفاوتی دارند.

منبع: تسنیم
انتشار: 21 شهریور 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 412

به "تفاوت و فزونی اقلیم ایران به اروپا چیست، تاثیر تاریخ مشترک شهرهای ایران در برابر مغولها چه بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت و فزونی اقلیم ایران به اروپا چیست، تاثیر تاریخ مشترک شهرهای ایران در برابر مغولها چه بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید