جزییات سفر ثروتمندترین زن روسیه به ایران

به گزارش بارازعلی، یلنا باتورینا ثروتمندترین زن روسیه و 1577اُمین میلیاردر جهان است که حدود یک ماه پیش به همراه همسرش با هواپیمای شخصی و در سکوت خبری، به ایران سفر کرد. انتشار تصاویری از او درحالی که چادر گلدار به سر نموده و در حرم امام رضا (ع) ایستاده، رسانه ها را متوجه سفر این بازرگان به ایران کرد و پرسش هایی درباره انگیزه او از این مسافرت به وجود آورد.

جزییات سفر ثروتمندترین زن روسیه به ایران

اگر علاقمند به سفر با بهترین لیست قیمت تور کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

گریگور قضاریان، راهنمای یلنا باتورینا و همراهانش در ایران بود که درباره جزییات و انگیزه سفر این گروه با خبرنگاران گفت وگو کرد. به گفته او، سفر این میلیاردر روسی به ایران، نزدیک به هشت روز طول کشید که در این مدت هیچ ملاقاتی با مقامات رسمی یا گروه های تجاری و یا حتی پروژه های مالی در ایران صورت نگرفت.

او تاکید نمود: انگیزه سفر خانم یلنا که به اتفاق همسرش و سه نفر از دوستانشان به ایران صورت گرفت، کاملا توریستی و هدف آن ها صرفا آشنایی با تمدن کهن ایران باستان و اسلامی بود.

قضاریان در توضیحات بیشتری اظهار کرد: باتورینا و همراهانش با هواپیمای شخصی به ایران سفر کردند و در طول یک هفته، جاذبه های شهرهایی چون تهران، کاشان، ابیانه، اصفهان، شیراز، یزد و مشهد را دیدند.

وی اضافه کرد: آنچه برای آن ها بیشتر از همه اهمیت داشت، آشنایی با تاریخ و تمدن ایران بود. به هر حال اگر کمی درباره موقعیت این اشخاص آشنایی داشته باشید حتما این تصور پیش می آید که علاقه مندی آن ها به بخش های تجاری یا پروژه های مالی و یا حتی زندگی مدرن مردم ایران باید بیشتر باشد، درحالی که این طور نبود. آن ها می خواستند از تاریخ ایران بیشتر بدانند و با معماری ایرانی ـ اسلامی آشنا شوند.

در نظر باتورینا و همراهانش همانند همه گردشگران خارجی دیگر، مهمان نوازی ایرانی ها نکته قایل تأمل این سفر بوده است، این موضوعی بود که راهنمای تور آن ها یادآور شد و و در ادامه آن گفت: فضای ایران به نظر این گردشگران برخلاف آن چه قبلا شنیده بودند، معتدل بود. آن ها ایران را با ذهنیت مثبت ترک کردند، حتی یکی از این گردشگران که استاد دانشگاهی در روسیه بود و در طول سفر عکاس های حرفه ای تری می گرفت، میخواهد نمایشگاهی از عکس های ایران در روسیه برپا کند.

به گفته قضاریان، هیچ یک از این پنج گردشگر تا کنون به ایران سفر ننموده بودند و این نخستین تجربه شان بود، هرچند آن ها به بیشتر کشورهای اسلامی منطقه رفته بودند و تمایل داشتند ایران را که به نسبت تمدن قدیمی تری دارد، ببینند. راستا سفرشان هم به انتخاب خودشان مشخص شده بود.

او درباره سفر این گروه به مشهد و ملاقات از حرم امام رضا (ع) نیز اظهار کرد: ما تقریبا یک نیم روز در مشهد بودیم و در این مدت فقط به حرم امام رضا (ع) رفتیم، خانم یلنا و همراهانش به معماری اسلامی و فرهنگ شیعه بسیار علاقه داشتند و ملاقات از حرم نیز برای شان قابل توجه بود. آن ها پس از دیدن مشهد با هواپیمای شخصی شان ایران را ترک کردند.

این راهنمای تور، یلنا باتورینا و همراهانش را ثروتمندانی متفاوت دانست و اضافه کرد: تور آن ها VIP محسوب می شد اما از آنجایی که در کشور ما مکانیزمی برای این تورها و همچنین شرایط خدمات دهی به گردشگران میلیاردر تعریف نشده است، این تور با ساده ترین امکانات موجود، البته با درنظر دریافت کیفیت خدمات، برگزار گردید. هر چند آن ها به هیچ وجه سخت گیری یا توقعی نداشتند و به این قضیه اصلا اهمیتی نمی دادند و با وجود بعضی کاستی ها بویژه در بعضی فرودگاه ها، با متانت و شخصیت برخورد می کردند، چون در این سفر آشنایی با تاریخ، تمدن و فرهنگ ایران برای شان بیشتر از هر چیز دیگری اهمیت داشت.

باتورینا که صاحب یکی از معتبرترین شرکت های ساخت و ساز در روسیه و مالک زنجیره ای از هتل ها در سراسر جهان است، همچنان ثروتمندترین زن روسیه به شمار می آید. مجله فوربس از سال 2009 میلادی تا کنون، او را ثروتمندترین زن روسیه شناخته. این مجله در فهرست منتشر شده در اپریل 2016، نیز باتورینا را 1577 اُمین میلیاردر جهان معرفی نموده است.

باتورینا که در کشورش به عنوان یک کارآفرین خودساخته شناخته می گردد، از جمله میلیاردرهایی است که ثروتش را خودش به دست آورده. او پیش از آن که به دانشگاه برود و تجارت اش را راه بیاندازد، کارش را از کارخانه ای که والدینش در آن کار می کردند، شروع کرد. یوری شوریکوف ـ همسر باتورینا ـ که در سفر به ایران همراهی اش نموده، در فاصله سال های1992-2010 شهردار مسکو بود و درحال حاضر شریک او در کسب و کارش به شمار می آید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 902

به "جزییات سفر ثروتمندترین زن روسیه به ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات سفر ثروتمندترین زن روسیه به ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید