حرکات ورزشی برای رسیدن به حالت صحیح بدن زن

به گزارش بارازعلی، حالت صحیح بدن زن، یک پارامتر ساده و پر اهمیت برای داشتن سلامت جسمی و روحی زنان است. برای رسیدن به این هدف کافی است حرکات اصلاحی انجام دهید.

حرکات ورزشی برای رسیدن به حالت صحیح بدن زن

خبرنگاران | سرویس ورزش - زمانی که شما حالت صحیح بدن یک زن را داشته باشید، بدن شما در امتداد یک محور نرمال است و به اصطلاح کج و معوج به نظر نمی رسید. این باعث می گردد تا گلایه های رایج شما به طور مثال در خصوص کمر درد، گردن درد، سر درد و خستگی های مفرط کاهش پیدا نموده و رو به بهبودی گذارد. زمانی که شما به سلامتی کلی دست پیدا کنید و از وجود آن شادمان شوید، به طبع آن حس اعتماد به نفس و جرات ورود شما به اجتماع افزایش می یابد. در این مطلب شما می توانید با روش هایی برای رسیدن به حالت صحیح بدن آشنا شوید.

ساختار و شرایط بدن زن در حالت عمومی

 • شناخت حالت صحیح بدن زنان

حالت صحیح بدنی به این معنا نیست که شما تمام اجزا بدن خود را در راستای عمود نگه دارید، بلکه این بدان معناست که کمر شما به حالت صاف، شانه ها به سمت عقت، چانه به سمت بالا، سینه به سمت جلو، شکم به سمت داخل، پاها به سمت جلو و در نهایت ران و زانوها در شرایط عادی قرار داشته باشند. زمانی که یک شما بتوانید یک خط مستقیم فرضی از نرمه گوش در امتداد شانه، باسن، زانو و مچ پا ترسیم کنید و اجزای نام برده شده در امتداد آن باشند؛ بدن شما در شرایط صحیح واقع شده است.

برای آن که بتوانید به حالت های صحیح بدنی دست پیدا کنید، موارد ذکر شده در زیر را انجام دهید:

 • گوش ها، شانه ها، و باسن خود را به یاری آینه در امتداد یک خط فرضی قرار دهید. شرایط صحیح، تقریبا باعث قرار گیری گوش های شما بر بالای شانه و باسن می گردد. تصویر این نقاط بر روی یک خط قرار می گیرند اما ستون فقرات خودش به تنهایی در امتداد یک منحنی S شکل قرار می گیرد. ستون فقرات همواره باید در شرایطی قرار داشته باشد که در آن احساس درد وجود نداشته باشد. اگر شما دردی در آن احساس کردید، صفحه تصویر بدن خود را در آینه نگاه کنید تا ببینید آیا کمر خود را در یک شرایط ناصحیح نگه داشته اید؟ اگر دردی احساس نمی کنید شرایط خود را تغییر ندهید.
 • ستون فقرات دارای دو منحنی طبیعی است که شما باید آن دو را حفظ کنید. این دو منحنی به نام منحنی های S شکل نامیده می شوند. در علوم پزشکی این منحنی ها به نام های لوردوزیس و کیفوز شناخته می شوند. منحنی لوردوزیس یک منحنی در ستون فقرات است و وقتی که زاویه ستون فقرات تند باشد به این نام نامیده می گردد. منحنی کیفوز زمانی ظاهر می گردد که زاویه ستون فقرات شما 50 درجه باشد. زمانی که شما صاف ایساده اید باید مطمئن شوید که وزن شما به طور مساوی بر روی پاهایتان تقسیم شده است. شما باید در این شرایط احساس خوبی داشته باشید تا بتوانید در خصوص شرایط صحیح بدن خود قضاوت کنید.
 • عضلات خود را تقویت کنید تا بتوانید از پس کارها برآیید

تمریناتی که عضلات بدن شما را در جلو، عقب و شانه ها تقویت نمایند، یاری نماینده هستند تا شرایط صحیح بدن شما حفظ گردد. لازم نیست بدن شما مانند بدن یک ورزشکار حرفه ای عضلانی و قوی هیکل باشد، بلکه فقط ضروری است یک لایه محافظ عضلانی بر روی بدنتان داشته باشید. اگر شما اضافه وزن دارید، باید عضلات متقابل تان را به یک اندازه تمرین دهید؛ مثلا عضلات جلو ران و پشت ران را به یک اندازه تمرین دهید. همچنین عضلات سینه و عضلات کمر و... حرکات زیر را بوسیله یا بدون دمبل انجام دهید:

تمرین اول:

 • صاف بایستید، سر به سمت رو به رو باشد، به طوری که تصویر گوش ها بر روی شانه هایتان قرار داشته باشد.
 • دست های کشیده خود را که در امتداد گوش ها قرار دارند، با کف دست رو به بالا، به سمت بالا ببرید.
 • ساعد خود را رو به جلو خم کنید و به حالت اول برگردانید و سعی کنید در حین انجام این حرکت با انگشتان، استخوان سر شانه را لمس کنید.
 • این حرکت را ده بار انجام دهید و سپس حرکت را به صورت تک دست تکرار کنید.

تمرین دوم:

 • مانند تمرین اول گوش ها و شانه ها را در امتداد یک خط قرار دهید.
 • هر دو دست خود را از طرفین کشیده و بر روی سر شانه ها قرار دهید و در همان حال تا ده بشمارید.
 • دست های خود را پایین بیاورید و دوباره تا ده بشمارید.
 • این دو حرکت را ده بار تکرار کنید و در حین هر تکرار به همراستا بودن گوش ها و شانه ها دقت کنید. اگر ده حرکت برای آغاز زیاد است، به همان تعدادی که در توان شماست آن را تکرار کنید. فقط دقت داشته باشید که شما باید از انجام این حرکت یک خستگی قابل ملاحظه در عظلات سرشانه خود احساس کنید.
 • مثل یک پنگوئن باشید

زمانی که منتظر هستید تا صفحه اینترنتی بارگذاری گردد یا در آشپزخانه منتظر دم کشید چایی هستید، آرنج های خود را بر روی میز گذاشته و شانه های خود را با کف دست لمس کنید. در همین حال آرنج ها را بالا ببرید. (بشمارید: یک، دو) دوباره آرنج ها را پایین بیاورید. (بشمارید: یک، دو) تا زمانی که فرصت دارید این حرکت را تکرار کنید.

 • حرکات کششی

زمانی که شما کمر درد یا گردن دارید دارید، حرکات کششی بسیار یاری نماینده هستند. اگر شما مجبور هستید ساعت های طولانی بر روی جایگاه در محل کار بنشینید، این تمرینات بسیار مفید و حائز اهمیت هستند.

 • سر خود را در چهار جهت بر روی شانه خود حرکت دهید. (بالا، پایین، چپ، راست) و گردن خود را به آرامی ماساژ دهید. از انجام حرکت دایره ای از طریق گردن پرهیز کنید، زیرا این حرکت باعث فشاری مضاعف بر روی عضلات گردن می گردد.
 • در حالی که بر روی دست و زانو ها نشسته اید، مانند گربه قوز کنید و سپس در جهت عکس آن را انجام دهید.
 • این تمرین ها را روزانه چند بار تکرار کنید. اگر این حرکات را صبح انجام دهید، باعث کاهش خستگی در عضلات بعد از خواب می گردد.
 • حرکات یوگا انجام دهید

انجام حرکات یوگا برای سلامت جسمی و روانی بسیار مفید است. انجام این حرکات باعث افزایش تعادل بدن شما می گردد. حرکات یوگا باعث تقویت عضلات کمر و منجر به اصلاح شرایط بدن شما می گردد. یوگا همچنین می تواند به شما یاری کند تا به شرایط صحیح نشستن، ایستادن و راه رفتن دست پیدا کنید.

منبع: setare.com
انتشار: 16 اسفند 1399 بروزرسانی: 16 اسفند 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1702

به "حرکات ورزشی برای رسیدن به حالت صحیح بدن زن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حرکات ورزشی برای رسیدن به حالت صحیح بدن زن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید